
Na úvod trochu histórie. Za očkovanie vďačíme anglickému lekárovi menom Edward Jenner, ktorý si všimol, že ľudia, ktorí na vidieku často prichádzali do styku s dobytkom a nakazili sa kravskými kiahňami, takmer nikdy nedostali pravé kiahne. V roku 1796 zaočkoval materiálom z vriedku vytvoreného ovčími kiahňami chlapca menom James Phipps. Chlapec ochorel na kravské kiahne, ale uzdravil sa a potom mu Jenner vpravil do tela infekčný materiál, ktorý ho mal nakaziť pravými kiahňami (oveľa nebezpečnejšími ako sú kravské), ale nestalo sa. Chlapec bol proti nákaze imúnny a nikdy na smrteľnú chorobu pravých kiahní (varioly), neochorel. Táto udalosť dala meno aj vakcinácii, pretože názov je odvodený od telianskeho "vacca", čo v preklade znamená krava. Jenner týmto vošiel do histórie a jeho nasledovníci ako Pasteur a ďalší poznatky o mikroorganizmoch spôsobujúcich choroby postupne zdokonaľovali.
V súčasnosti u nás funguje tzv. povinné očkovanie. Povinne sa na Slovensku očkuje proti diftérii, tetanu, čiernemu kašľu, poliomyelitíde, pneumokokom, hepatitíde B,hemofilovým invazívnym infekciám, morbillám, mumpsu a rubeole. Vďaka očkovaniu bolo svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) z celej populácie eredikovaných viacero smrteľných chorôb.
Všetky choroby, proti ktorým sa očkuje sú veľmi nebezpečné a aby mal aj laik predstavu čo dokážu spôsobiť, pár z nich priblížim:
Diftéria (záškrt): Choroba vyvolaná baktériou Corynebacterium diphteriae. Tento infekčný agens spôsobí v tele to, že sa nakazenému začnú tvoriť v oblasti hrdla zelenkavé pablany, ktorými sa pacient skôr či neskôr udusí.
Čierny kašeľ: Kašeľ vyvolaný mikroorganizmom Bordatella pertusis. Po úvodných štádiách sa pacient dostane do štádia vyčerpávajúceho kašľa sprevádzaného zvukmi miestami pripomínajúcimi kohúta. Choroba je liečiteľná napriek tomu, že kašeľ znemožňuje v istom štádiu aj spánok. Veľmi nebezpečný je však pre malé deti, kde sa môže prehupnúť do otitídy a pneumónie, ktorá je často smrteľná.
Rubeola: Choroba je vyvolaná vírusom rubeoly. Samotné ochorenie nezvykne prebiehať obzvlášť závažne. Pri rubeole je oveľa väčším problémom, ak je pacientka tehotná. Pokiaľ je infekcia prítomná u matky v prvom mesiaci tehotenstva, plod zväčša odumrie. Nebezpečný je vírus počas prvého trimestra. V tom prípade sa dieťa rodí s rubeolovým syndrómom. Dieťa po narodení má zápal mozgu, mozgových blán, postihnutie srdca a obyčajne do roka zomiera. Ak sa matka nakazí v neskorších fázach prvého trimestra, dieťa má poruchy zraku, sluchu, zaostáva v psychomotorickom vývoji.
Poliomyelitída: Infekciu spôsobuje poliomavírus. Kedysi sa očkovalo "živou" vakcínou, ktorá sa nazývala Sabinova. To však niekedy vyvolalo infekt u ĺudí s oslabenou imunitou. V súčasnosti sa používa Salkova vakcína, ktorá je "neživá" a žiadne problémy s ňou niesú a je spoľahlivou proti obrne.
Týmto a iným vážnym ochoreniam sa ľudstvo úspešne vyhýba vďaka očkovaniu. Po jeho zavedení už ľudia na tieto choroby takmer vôbec neumierajú. Viacero chorôb bolo eredikovaných úplne. Preto si myslím, že očkovanie je pre ľudstvo neoceniťeľným objavom. Pretože nič nie je dokonalé, občas sa u ľudí s ojedinelou predispozíciou objavia po očkovaní problémy. Nie je to však ani zďaleka tak často, ako si to ľudia s očkovaním spájajú. Ak sa dodržia všetky zásady, riziko je minimálne. Samozrejme o očkovaní proti chorobám ako chrípka by sa dalo polemizovať. Ale ak ide o smrteľné choroby, sú pokusy typu "zdobrovolnenie očkovania" čistým hazardom...