Sú ženy sprostejšie a prečo odchádza prezident Harvard University?

Disclaimer: Nasledujúce riadky neobsahujú slovo hokej.  Na Larrym Summersovi sa od istého času dajú pozorovať samovražedné sklony. Najpr tu bolo to neštastné memo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (51)
Larry Summers oznamuje svoju rezignáciu
Larry Summers oznamuje svoju rezignáciu (zdroj: reuters)

V roku 1991, ešte ako hlavný ekonóm Svetovej banky, rozposlal po budove interné memo ( Just between you and me ), v ktorom argumentoval za presun špinavých odvetví do krajín tretieho sveta. Pre nemčinárov to tu zhrniem:  

  1. Meranie dopadu zdravotne závadnej polúcie sa meria veľkosťou premieškaných zárobkov (či už vzhľadom na nemoc alebo priamo úmrtie). Keďže tie sú menšie v zaostalých krajinách, ekonomická logika nám diktuje presunúť ta všetok toxický odpad. Hehe.

  2. Cena znečistenia je nelineárna (tu asi myslí zo začiatku konvexná pozn. Autora) a ovzdušie v zaostalých krajinách je PODznečistené, preto je v záujme efektivity celkového riešenia dostať mestá africké na úroveň LA lebo Mechiko Chity.

  3. Dopyt po zdravom prostredí z estetických alebo zdravotných dôvodov je príjmovo veľmi elastický (to znamená že prudko reaguje na zvýšenia platu pozn. Autora). A africkým deťom ktoré húfne vymierajú v piatich rokoch na maláriu môže byť 13 že im v štyridsiatke hrozí rakovina sprostoty.

  Iste uznáte, že sa jedná o argumenty veľmo logické, od renomovaného ekonóma (jeho dvaja ujovia už absolvovali po audiencii u švédskeho kráľa). Možnu mu chýba iba viac pohybu na čerstvom vzduchu, povzdychne si niekto.  Po fuške na WB prešiel krátko za Clintona na post Secretary of the Treasury , čo by sme mohli voľne preložiť ako Minister Financií. Odtiaľ sa po nástupe Bushovej vlády presunul na veľmi prestížnu pozíciu prezidenta Harvard University.   A to sa mu stalo osudným.  Opustil známe prostredie of “big swinging dicks” a vstúpil do tvrdej reality akademickej inštitúcie, kde sa okrem ekonómie a matematiky učí aj swahilská poézia či právo. Po nie práve najjemneších apeloch na kolegov zo „soft sciences” že by bolo načim metodologicky pritvrdiť mu na jednom fóre ušla poznámka, že za menšinové zastúpenie žien na postoch v „hard sciences” môžu biologické rozdiely.   A to sa samozrejme v Amerike nerobí. (V utorok Summers na prezidenta rezignoval.)  Pre tých z vás, ktorým to divné nepríjde, je to čosi podobné ako keď prehlásim, že za akademické neúspechy černochov môže veľkosť ich oného .. lebečného laloku. Ešte domaľovať fúziky a Hitler jak vyšitý.  Samozrejme je tu fakt, že zo 40 tenured faculty members na Fyzike sú dvaja ženského pohlavia a víťazi matematických olympiád sa taky poväčšine muži chlapci.   Ale prečo hneď vyvolávať biologické rozdiely?   Pretože je to jednoduché a na prvý pohľad také zrejmé. Ale najnovšie výskumy rozprávajú iný príbeh. Nie ten o Marse a Venuši ale o dievčatkách, ktoré od malička trénujú s bábikami miesto skladačiek.   Aj tak nechápem prečo sa na logiku kladie a na školách taký dôraz. Larrymu zjavne nepomohla a ani nikomu z nás, kto sme niekedy volali zákaznícku linku Slovak Telecomu .  Ako hovorí môj sused pri partičke pokeru, mimochodom tiež s prudko menšinovým zastúpením žien.   “Fuck math! Multiply orgasms. That's what I want ..”   A myslím že práve to chýba aj Larrymu.    

Matej Papluh

Matej Papluh

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ja som Maťko Papluha mám malý tratlúh Zoznam autorových rubrík:  (skoro) bez komentáraVolby 2006slovenskie rearitiSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu