Kybernetická bezpečnosť nie je len agendou OBSE

Kybernetické hrozby dnes predstavujú rovnaké riziko ako medzinárodný terorizmus a šírenie zbraní hromadného ničenia. Široká dostupnosť a rýchlosť prenosu informácií zvyšujú efektívnosť škodlivých aktivít v kybernetickom priestore.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V roku 2018 došlo vo svete k viacerým kybernetickým útokom veľkého rozsahu na ciele v štátnom i súkromnom sektore. Niektoré mali významný dopad na infraštruktúru Slovenskej republiky, jej spojencov i susedných štátov.

Počet a sofistikovanosť kybernetických útokov, ktorým Slovensko v súčasnosti čelí, sústavne narastá. Zásadnou hrozbou sú naďalej útoky, uskutočňované štátnymi i neštátnymi aktérmi, organizované na podporu ekonomických a politických špionážnych aktivít. Odhalenie kybernetického útoku na našom rezorte diplomacie potvrdilo, že príslušné zložky bezpečnostného systému našej krajiny sú schopné reagovať na novodobé hrozby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Útoky v oblasti kybernetických a komunikačných technológií patria medzi štyri kľúčové nadnárodné hrozby a ich prevencia je jednou zo strategických priorít OBSE a jej účastníckych štátov. Obrane kybernetického priestoru venuje značnú pozornosť aj NATO a jeho členské krajiny. Aliancia zaradila v roku 2016 túto sféru medzi operácie, v rámci ktorých sa musí NATO brániť rovnako účinne, ako to robí vo vzduchu, na pevnine a na mori.

Popri vysokej závislosti spoločnosti od informačných a komunikačných technológií, ostatné dve dekády charakterizuje výrazná zmena globálneho bezpečnostného prostredia a rastúci počet hrozieb s vyššou mierou sofistikovanosti a účinnosti dopadov.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko už v čase prípravy predsedníctva v rámci OBSE iniciovalo viacero aktivít, kde zúročilo skúsenosti a schopnosti v ochrane kybernetického priestoru. Naša krajina sa počas predsedníctva v roku 2019 zaviazala k podpore procesu budovania dôvery a posilňovaniu kybernetickej stability a odolnosti v regióne OBSE. Nadväzujeme tak na aktivity a úsilie Nemecka, Rakúska a Talianska. Sme členom Skupiny priateľov opatrenia na budovane dôvery v oblasti ochrany kritickej infraštruktúry.

Pri budovaní kybernetickej bezpečnosti je potrebné presadzovať spoluprácu medzi civilnými a bezpečnostnými zložkami štátu, verejným, akademickým a súkromným sektorom, ako aj medzi národnými a medzinárodnými inštitúciami. Efektívnej spolupráci v oblasti kybernetickej bezpečnosti aj v regióne OBSE miestami bráni skutočnosť, že niektoré štáty stále nemajú vytvorenú koncepciu a legislatívny základ na boj s kybernetickými hrozbami. Naďalej však vnímam nedostatok finančného a technického zabezpečenia, ako aj absenciu nadnárodných inštitúcií, schopných operatívne riešiť hrozby a následky kybernetických útokov.

SkryťVypnúť reklamu

Volebné procesy počas nášho predsedníctva v regióne OBSE majú tiež priamy vplyv na úroveň kybernetickej bezpečnosti a stability regiónu. V Bratislave sme preto otvorili diskusiu ohľadom nových trendov medzinárodnej kybernetickej bezpečnosti počas medzinárodnej konferencia OBSE v júni. Diskusia bola venovaná ochrane dát, celoživotnému vzdelávaniu a novým výzvam súvisiacim s umelou inteligenciou.

Lukáš Parízek

Lukáš Parízek

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lukáš Parízek, narodený 9. septembra 1986 v Bratislave, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rokoch 2016-2020. Súčasne predseda Rady slovenských exportérov. Venuje sa podpore slovenských podnikateľov v zahraničí a zefektívneniu nástrojov štátu v oblasti exportu. Príspevky uverejnené na tomto blogu sú osobné názory, postrehy a komentáre. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu