Terorizmus - hrozba, ktorá nemizne.

Diskusie, ktoré sa konali počas celého roka ukázali, že výzvy spojené s mierom a medzinárodnou bezpečnosťou sú komplexné a že si vyžadujú reakciu, ktorá by bola vše obsažná dokázala by sa prispôsobiť špecifikám každej krízy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako sa globalizuje svet, tak aj hrozby, ktorým čelí. Terorizmus nepozná hranice, epidémie alebo klimatické zmeny majú niekedy veľmi reálny vplyv na stabilitu jednotlivých krajín a môžu ohroziť bezpečnosť celého regiónu. Medzinárodné organizácie a spoločenstvo musia byť schopné včas a efektívne reagovať, využívať všetky svoje nástroje a konať integrovaným spôsobom proti základným príčinám týchto hrozieb. Členské štáty musia tiež reagovať, konajúc kolektívne. Rád by som poukázal na tento zložitý problém.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Terorizmus je dnes jednou z hlavných hrozieb pre medzinárodný mier a bezpečnosť. Či už sú to skupiny ako Islamský štát, Al-Qaida, Da'esh, Boko Haram alebo jednotlivci inšpirovaní svojou barbarskou ideológiou. Teroristická hrozba nebola nikdy taká vysoká. Fenomén zahraničných teroristických bojovníkov a masívne využívanie internetu a sociálnych médií na nábor, financovanie alebo vyzývanie k útokom tiež pridali hrozbe nový rozmer. Neopomínajúc fenomén náboženského fanatizmu.

Hoci terorizmus nič neodôvodňuje, vieme, že sa živí chudobou, neistotou, núteným vysídlením a hospodárskou a sociálnou nerovnováhou. Podporuje aj nadnárodný organizovaný zločin a jeho mnohé formy obchodovania s ľuďmi. Vzhľadom na hrozbu tohto rozsahu je nevyhnutné, aby štáty prijali holistický (komplexný) prístup a zvážili všetky hospodárske, politické, kultúrne a sociálne aspekty na jeho elimináciu, respektíve znižovanie rizík a dopadov. Proti tým, ktorí sú proti nášmu spôsobu života, našej slobode a našej demokracii, musíme spoločne viesť nesmierny boj na viacerých frontoch, s rešpektovaním našich hodnôt a so zbraňami zákona. Terorizmus je teraz jednou z najväčších globálnych výziev, s ktorými sa štáty už nemôžu vysporiadať samostatne.

SkryťVypnúť reklamu

Krízy v na Blízkom východe a v severnej Afrike nám otvorili ďalšiu dimenziu tohto problému. Ilegálna migrácia do Európy so sebou priniesla aj terorizmus a násilný radikalizmus. Či sa nám to páči alebo nie, zo Sýrie do Európy sa v rámci migračnej vlny dostalo množstvo islamských radikálov, ktorí predstavujú priamu a aj nepriamu hrozbu. Televízne noviny a spravodajstvo nám o tom reportujú niekedy aj denne. Napríklad nedávne útoky vo Veľkej Británii a Holandsku to len potvrdzujú.

Neuvedomujeme si, že v Európe máme 3. generáciu prisťahovalcov, ktorí žijú v uzavretých štvrtiach a plnohodnotne sa neintegrovali do našej spoločnosti. Títo mladí ľudia sa často stávajú ľahkou obeťou radikalizácie a nástrojom terorizmu. Dôkazom toho sú štvrte v Paríži alebo v Bruseli napríklad Molenbeek, kde dochádza k verbovaniu mladých ľudí. Bohužiaľ Európanov, ktorí stratili reálny kontakt s hodnotami našej spoločnosti. Uvedomme si, že páchateľmi ostatných teroristických útokov v Európe, ale aj inde vo svete boli práve mladí ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2019 je Slovenská republika úradujúcim predsedom OBSE. Predsedníctvo SR v OBSE je pre nás veľkou výzvou ale aj výnimočnou možnosťou. Možnosťou nebyť len pasívnym konzumentom bezpečnosti, ale aktívne ovplyvňovať bezpečnostné prostredie v Európe. Máme možnosť nastolovať témy, ktorými sa organizácia v roku 2019 zaoberá a súčasne napomáhať pri riešení problémov.

V rámci kladenia základov pre bezpečnú budúcnosť sa sústredíme na prevenciu radikalizácie, podporu tolerancie a nediskriminácie. Radikalizácia a násilný extrémizmus potenciálne vedú k terorizmu. Terorizmus, tak ako ostatné cezhraničné hrozby, nepozná a nerešpektuje hranice, a preto tento fenomén vyžaduje komplexný prístup nielen v rámci OBSE, ale aj na iných medzinárodných fórach.

SkryťVypnúť reklamu

Zopakujem, že mládež zohráva dôležitú a pozitívnu úlohu pri zachovávaní a podpore medzinárodného mieru a bezpečnosti. Podporou práce OBSE pre mládež a s mládežou sa preto snažíme o zvýšenie odolnosti spoločnosti a tým prispieť k prevencii konfliktov a radikalizácie. Mládež je jednou z najzraniteľnejších sociálnych skupín, a aj preto jej hlas musí byť v OBSE v súvislosti s budúcnosťou vypočutý.

Tieto zložité výzvy v kombinácii s dlhodobými, ale stále existujúcimi hrozbami, ako sú ozbrojené konflikty medzi štátmi alebo šírenie jadrových zbraní, nás postihujú okamžite a kolektívne. Všetci z nás - každý z nás - na to musíme spoločne odpovedať. Všetky naše súčasné výzvy sú globálne, a preto požadujú komplexnú reakciu, ktorá spája mier a bezpečnosť, rozvoj a ľudské práva. Prijatím rozhodných opatrení na všetkých frontoch sa nám podarí na tieto výzvy reagovať kolektívne a udržateľne.

Budúci týždeň vyvrcholí naše predsedníctvo v OBSE ministerskou konferenciu v Bratislave, kedy budeme mať možnosť sa nielen venovať a diskutovať o výzvach a problémoch v oblasti bezpečnosti, ale budeme sa snažiť aj prijať ministerské deklarácie, ktoré nás zaviažu konať kolektívne tak, aby bola naša spoločná budúcnosť bezpečnejšia. Držme si palce.

Lukáš Parízek

Lukáš Parízek

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lukáš Parízek, narodený 9. septembra 1986 v Bratislave, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rokoch 2016-2020. Súčasne predseda Rady slovenských exportérov. Venuje sa podpore slovenských podnikateľov v zahraničí a zefektívneniu nástrojov štátu v oblasti exportu. Príspevky uverejnené na tomto blogu sú osobné názory, postrehy a komentáre. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu