Rob čo ťa baví!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Je priam neuveriteľné, aký veľký boom vždy dokážu spôsobiť informácie týkajúce sa FMK. Neprajníkov, skeptikov, ohováračov tých by tu bolo. Vraj zbytočná škola, na ktorej sa študenti len zabávajú a nakoniec aj tak skončia niekde za pásom alebo pri pokladni v Tescu. No skúsil si niekto z vás overiť podobné tvrdenia? Je to naozaj až taká strašná, opovrhnutia hodná škola a štúdium na nej sú nič viac len stratené roky? Veď označenie UNIVERZITA nenesie len tak pre nič za nič, a v poslednom čase sa o nej tak veľa hovorí (okrem blogov študentov) najmä kvôli jej zásluhám a snahe preraziť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Záleží na osobnosti

UCM nie je v tomto náročnom boji sama, ale čelia jej aj mnohé ďalšie vysoké školy. Niektoré boj prehrali (napriek tomu, že na nich študovali aj poctiví a múdri študenti), iné ešte bojujú a viete čo? Držím im palce! Je pravda, že mnohí mladí ľudia nevedia, čo by chceli robiť, a tak si vyberajú školy, ktoré majú označenia "ľahké". No netreba zabúdať na tých, ktorí tam šli s jasným cieľom a ambíciami niečo v živote dokázať. Prečo by im mala byť odopretá šanca splniť si ich? Len preto, že nejaká firma mala predtým zlú skúsenosť s niektorým z jej absolventov budeme hádzať všetkých do jedného vreca? Myslíte si, že je to správne? Každý je predsa jedinečný, a ak aj predošlý záujemca bol lenivý či neschopný "mulo", to ešte neznamená, že sa nenájde taký absolvent, ktorý bude pravý opak. Človek, má ísť za svojimi snami, a ak ho nebaví technický smer, prečo by sa tam mal hlásiť? Trápiť sa, školu po dvoch rokoch skončiť, pretože nezvládne niektorý predmet alebo, po získaní diplomu nenávidieť svoju prácu len preto, aby mal z čoho žiť? Alebo, podobne, ako to bolo v príklade vyššie, môže byť potom tým "mulom" s diplomom, ktorý bude robiť škole zlé meno. (Navyše, dnes už ani technika nie je zárukou dobrého zamestnania...)

SkryťVypnúť reklamu

Kde je problém?

Podľa môjho názoru, koreň celého problému nie je ani tak v školách ako takých, ale v systéme školstva, ktorý funguje (lepšie povedané nefunguje) na našom malebnom Slovensku. Žiadna novinka! Veď keby fungoval, nebol by duálny systém výučby na Slovensku akousi super novinkou, z ktorej máme teraz všetci jasať a tlieskať našim "obľúbencom" vo vláde. Napriek tomu to však mnohí robíme, pretože, ako sa hovorí "lepšie neskoro, ako nikdy". Keby školy neboli odkázané na príjmy zo štátu, nemuseli by sa predbiehať v tom, ktorá naláka čo najviac študentov. Na školách by študovali tí najlepší a po vyštudovaní by si každý dokázal nájsť prácu v odbore, ktorá ho uživí a zároveň bude baviť. Bohužiaľ, smer je opačný. Namiesto toho, aby školy robili prijímacie testy/pohovory, aby si preverili študenta a jeho motiváciu k štúdiu, ich väčšina škôl ruší, alebo výrazne znižuje nároky. A dôvod? Myslím, že je všetkým jasný ;)

SkryťVypnúť reklamu

Po ďalšie, keby boli tradičným remeselníkom vyplácané poriadne výplaty, tiež by sa nehrnuli na VŠ. Myslíte si, že každého baví študovať?

Plusy vs. mínusy

Každopádne, aby sme sa vrátili k problematike, je pre mňa náročné hodnotiť, či už pozitívne alebo negatívne, všetky školy. Navyše, myslím si, že na to ani nemám právo. Objektívne to môže robiť len ten, ktorý zažil systém fungovania na všetkých. Som však presvedčená, že tak, ako má každá jedná VŠ svoje plusy, určite má aj mínusy. Študenti sa učia zaujímavé veci, i tie, ktoré len okrajovo dopĺňajú študijný odbor. Avšak bezmyšlienkovo ich škatuľkovať podľa tvrdenia jedného človeka nepokladám za správne.

SkryťVypnúť reklamu

Ako asi väčšina z vás pochopila, som študentkou FMK. Niektorí študenti nadávajú, iní ju chvália. A ako ju vnímam ja? Sú veci, ktoré sa mi nepáčia a sú predmety, ktoré prežívam lebo je to nevyhnutné. Na druhej strane, plne si uvedomujem, že v živote to bude rovnako, nič nie je zadarmo, a ak chce človek niečo dosiahnuť, musí si určiť priority, zaťať sa a snažiť sa využívať možnosti, ktoré mu táto mladá, moderná a dynamická fakulta ponúka. Klišé? Možno... No taká skutočne je a možnosti takisto sú. Samozrejme pre tých, ktorí nezaspali na vavrínoch a niečo PRE SEBA robia. Moderné rozhlasové štúdio, redakcia časopisu či televízne štúdio, aké nemajú ani niektoré regionálne televízie. Len blázon by ich nevyužil. A predstavte si, nájdu sa u nás takí, ktorí ani nevedia, kde sa nachádzajú. Odkiaľ na to škola mala? Očividne sa zahraničiu investícia do takéhoto projektu nezdala až taká zbytočná, ako kompetentným zo Slovenska, ktorí by jej najradšej vzali akreditáciu. Chvalabohu sa tak nestalo, nemali na to dôvod a práve naopak, od budúceho roka sa na nej otvára NOVÝ ŠTUDIJNÝ PROGRAM.

Game studies na FMK

Že je to už totálny vrchol hlúposti a absolútny nonsens, aby sa na škole študovali hry? No Američania, Nemci a mnohí zamestnávatelia už prišli na to, že opak je pravdou. Absolventov takéhoto odboru je dnes málo, dopyt firiem rastie a kvalitného zamestnanca preto vedia aj patrične ohodnotiť. http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/zarobte-1-800-eur-toto-su-profesie-kde-sa-to-da-699116

Po absolvovaní študijného programu Teória digitálnych hier bude človek, schopný vytvárať kreatívne herné programy, ako aj vzdelávacie a marketingové hry, ktoré sú dnes jednou z najefektívnejších foriem výučby. Prax a teória by podľa plánu mali ísť v pomere 50:50. Momentálne sa rokuje spolupráca so siedmymi firmami, ktoré sa zaoberajú produkciou a distribúciou digitálnych hier. Fakulta sa snaží vyjsť v ústrety záujmu študentov a uchádzačov, ktorých neláka konzervatívne štúdium.

"Na potrebu vzniku študijného programu už dlhšie upozorňovali aj akademické elity z našej oblasti výskumu, privítali ho aj firmy, ktoré digitálne hry tvoria a distribuujú na medzinárodnej úrovni," vysvetlila dekanka fakulty.

Absolventi programu nájdu uplatnenie vo firmách zameraných na produkciu zábavných hier, v marketingových a reklamných agentúrach alebo pri tvorbe aktivít pre vzdelávacie agentúry a školy.

Podanie prihlášky na nasledujúci akademický rok je možné do 20. mája 2015 a predpokladaný počet prijatých študentov je 50.

Jedného dňa

Na záver už len toľko. Každý má svoj názor a nikomu ho neberiem. Ja mám zasa svoj a aj keď sa každý deň zamýšľam nad tým, či sa moje sny jedného dňa naplnia neprestávam veriť a bojovať za ne. Cesta je náročná, no už teraz sa teším kam moje kroky povedú ďalej. Samozrejme verím, že k úspechu, a že aj napriek všetkému zlému čo ma už postretlo (a ešte určite postretne) a aj napriek všetkým neprajníkom a posmeškárom nájdem miesto, ktoré bude mojim snom a kde budem šťastná!

MIER :D

P. S. CHOĎTE ZA SVOJIMI SNAMI... KAMKOĽVEK!

A že nie sme až takí neschopáci tak sleduj (a hejtuj koľko chceš).

Kritika nás posúva vpred! :)

http://www.aetter.sk/

http://www.attelier.sk/

http://www.fmktv.sk/

Natália Parnayová

Natália Parnayová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Svet hľadá ľudí, ktorí dokážu niečo urobiť, nie ľudí, ktorí vedia vysvetliť, prečo niečo neurobili." Helen Rowland Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu