Cholera, lynčovanie a revolúcia...

V rámci množstva pracovných ciest na východ Slovenska sme s priateľmi navštívili pamätník vo Furči nad Haniskou. Pamätník je venovaný pamiatke obetiam roľníckeho povstania. Východoslovenské roľnícke povstanie začalo počas horúceho leta v roku 1831. V tej dobe vlastnilo 5% feudálov viac ako 80% pôdy. Ťažký život poddaných bol toho roku ešte znásobený veľmi slabou úrodou a na dediny sa zniesol hlad. Roľnícke povstanie bolo jedným z najväčších povstaní na území Uhorska a zapojilo sa do neho skoro 40.000 Slovákov a takmer 150 dedín. Zaujalo ma však niečím iným ako svojou mohutnosťou. Zaujalo ma tým, že napriek ťažkému životu na slovenskom vidieku spustili povstanie povery, nepochopenie a predsudky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Pravidelné odvádzanie rôznych „daní" a „poplatkov" pre vrchnosť, zbavovanie roľníkov pôdy a jej neustále drobenie či nespravodlivé regulácie viedli už pred povstaním k množstvu sťažností a prejavom odporu. K neúrode a hladu sa v roku 1831 pridala aj cholera. V júli toho roku sa objavili prvé úmrtia. Úrady začali okamžite robiť opatrenia proti tomu, aby sa cholera rozšírila. Medzi obcami boli postavené stráže, boli zrušené trhy a obmedzený pohyb ľudí. Tieto opatrenia ešte prehĺbili ťažkosti poddaných, ktorí nemohli dochádzať za prácou. Atmosféra hustla. Nedôveru začali vyvolávať aj preventívne opatrenia - najmä dezinfikovanie studní a preventívne užívanie bizmutového prášku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bizmutový prášok, ktorý bol vtedy jediný známy prostriedok proti cholere, bol citlivý na dávkovanie. Keďže bol nedostatok lekárov, lieky často rozdeľovali richtári a úradníci. Pri neodbornom podávaní prášku sa, žiaľ, stávalo, že ľudia po predávkovaní zomierali. V dedinách sa začali šíriť podozrenia, že páni chcú poddaných otráviť.

Podozrenia prehlbovala aj dlhodobá vzájomná nenávisť medzi poddanými na jednej strane a pánmi a ich úradníkmi na strane druhej. Podľa dobových záznamov údajne panský hajdúch Cirbusa, ktorý niesol do jednej z postihnutých dedín nehasené vápno, zlomyseľne vravel: „Nesiem pre vás jed". V už tak vybičovanej atmosfére pôsobili podobné reči a následné zvesti ako rozbuška.

SkryťVypnúť reklamu

Potom ako začali úrady dezinfikovať studne, prepukla hystéria naplno. Nielen páni, ale aj farári, úradníci a lekári sa stali v očiach poddaných nepriateľmi. Začalo plienenie úradov, domov úradníkov, lekárov a panských sídiel.

Zvlášť tragický bol prípad, keď úradníci dezinfikovali dedinskú studňu. Roľníci naplnení strachom a podozrením vtedy nevideli ľudí, ktorí chcú zabrániť šíreniu cholery, ale videli „panských poskokov", ktorí sypú prášok do studne, aby ich otrávili. Úradníkov na mieste zlynčovali.

Napriek proticholerovým opatreniam nič nepomáhalo a ľudia začali zomierať. Obeťou cholery sa nakoniec stalo viac ako päťtisíc ľudí. Roľnícke povstanie bolo po nie dlhom čase potlačené regulérnou armádou a najaktívnejší povstalci popravení.

SkryťVypnúť reklamu

Čo chcem týmto článkom povedať? - Jednoducho iba to, aby sme sa vzdelávali, aby predsudky a nepochopenie už nespôsobovali takéto smutné nešťastia. Chráňme sa navzájom, pretože ťažký život a utrpenie tých menej šťastných prinesie časom utrpenie aj pre tých šťastnejších. A predovšetkým nazabúdajme na históriu, z ktorej sme povinní čerpať poučenie a inšpiráciu...

Antonio Parziale

Antonio Parziale

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predseda EURÓPSKEJ DEMOKRATICKEJ STRANY (člen EDP/PDE) na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu