Program ERASMUS+ pomohol už viac ako 9 miliónom ľuďom a môže aj vám!

Už neraz som naznačil, že som sympatizantom toho, aby ľudia využili príležitosť vycestovať za štúdiom, stážami, prácou alebo odbornými aktivitami. A dnes by som vám chcel o tom zazdielať viac.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Myslím si, že sa v mnohom môžeme inšpirovať ostatnými krajinami, ale taktiež by sme si mali uvedomiť čo u nás funguje a viac si to vážiť. Často sa bohužiaľ stretávam s tým, že kritika (či už na Slovensko, zahraničie, iné kultúry, atď.) prichádza od tých, ktorí ani nemali možnosť alebo nechceli nikam vycestovať a rozšíriť si obzory, či spoznať nové kultúry. Poznám mnoho z vás, ktorí ste v zahraničí žili, študovali alebo pracovali, no jedného dňa ste si povedali, že domov je domov a vrátili ste sa naspäť. A navyše ste si so sebou priniesli nové poznatky, pomocou ktorých ste sa rozhodli zlepšiť prostredie okolo seba. Treba si uvedomiť, že tak, ako si my môžeme priniesť inšpiráciu zo zahraničia, rovnako môžeme aj my Slováci inšpirovať iných.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedným z cieľov Európskej únie je aj to, aby sme sa všetci cítili ako euroobčania, aby sme mali prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a k príležitostiam pracovať na svojom osobnostnom a profesijnom rozvoji. Vedeli ste, že práve toto umožňuje doteraz najúspešnejší projekt Európskej únie, ktorým je ERASMUS+?

Nedávno, v roku 2017 oslávil tento program 30te výročie. Keď v roku 1987 program vznikol s cieľom podporiť mobilitu študentov, ešte nikto netušil, že o niekoľko rokov neskôr naberie rozmery, aké má teraz. Práve „plus“ v jeho názve naznačuje, že v tomto programe sú okrem mládežníckych mobilít schované aj iné vzdelávacie a odborné aktivity, tréningy, a široká paleta kurzov pre ľudí, ktorí sa profesionálne venujú vzdelávaniu, či práci s mládežou. ERASMUS+ podporuje takisto aj šport a dobrovoľníctvo. Aj preto má dnešná podoba programu ERASMUS+ podtitul „Program EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport“, aby bolo zrejmé, že má slúžiť čo najširšiemu spektru ľudí. Profitovať z neho môžu nielen jednotlivci, ale aj inštitúcie ako neziskové organizácie, školy, výskumné inštitúcie, a iné subjekty. 

SkryťVypnúť reklamu

V nasledujúcej infografike, ktorá bola zverejnená na stránke Euractiv, môžete vidieť, že za 30 rokov existencie programu z neho mohlo benefitovať až 9 miliónov účastníkov.

Autor: Daša Drapáková Zdroj: EurActiv, https://euractiv.sk/section/all/infographic/program-erasmus-oslavuje-30-vyrocie-ake-uspechy-priniesol-infografika/
Autor: Daša Drapáková Zdroj: EurActiv, https://euractiv.sk/section/all/infographic/program-erasmus-oslavuje-30-vyrocie-ake-uspechy-priniesol-infografika/ 

Vďaka tomu, že sa Slovensko v roku 1997 pripojilo k programu, mohli prví z našich študentov už v roku 1998 vycestovať a zažiť zahraničné štúdium. Tento rok tak môže SR oslavovať 22. výročie účasti na tomto programe. Údaje na stránke Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR z roku 2017 hovoria, že za 20 ročné obdobie využilo príležitosť účasti na programe „55 000 jednotlivcov, 1 759 materských, základných, stredných, vysokých škôl a vzdelávacích organizácií z 359 obcí a miest.“ (https://www.minedu.sk/erasmus-oslavuje-30-rokov/)

SkryťVypnúť reklamu

Samotná Európska únia a jej predstavitelia považujú investíciu do tohto programu ako investíciu do budúcnosti, vďaka tomu, že pripravuje občanov po mnohých stránkach. S týmto plne súhlasím a som si istý, že vďaka nášmu pripojeniu k EÚ a aj k programu ERASMUS+ získavame my všetci a najmä mladí ľudia mnoho neoceniteľných výhod. Som jednoznačne za to, aby sa rozpočet tohto programu v ďalších obdobiach stále viac navyšoval a umožňoval tak ďalším ľuďom zvyšovať si odbornosť, kompetencie, či sociálne zručnosti.

A čo to vlastne ten program ERASMUS+ je? Pokiaľ ste študentom, môžete stráviť napríklad časť svojho štúdia v zahraničí. Nielen, že získate nové odborné poznatky a zlepšíte sa v jazyku, ale zároveň si úplne prirodzene popritom zlepšíte aj svoje organizačné schopnosti, schopnosti riešiť krízové situácie, komunikáciu, multikultúrne cítenie, empatiu, či mnoho iného. Alebo ste mladý človek, ktorý sa zaujíma napríklad o tému médií? Nič vám nebráni nájsť si niekoľko dňovú mládežnícku výmenu a vycestovať do inej krajiny spolu s množstvom účastníkov z iných krajín a neformálnym spôsobom sa vzdelávať. A keďže do programu sú ako partnerské krajiny zapojené nielen tie európske, pokojne môžete vycestovať za dobrodružstvom napríklad do Latinskej Ameriky, či do Karibiku. Ste pedagogický zamestnanec? Opäť sa môžete vzdelávať a zlepšovať v tom, čo je vašim poslaním. Zastupujete mládežnícku organizáciu a chceli by ste šíriť príklady dobrej praxe, ktoré fungujú na Slovensku a vytvoriť strategické partnerstvá s inými krajinami a vymieňať si skúsenosti? Aj to je vďaka programu možné.

SkryťVypnúť reklamu

Celkový rozpočet na program ERASMUS+, ktorý trvá od roku 2014 do roku 2020 je 14,7 miliardy EUR a spolu poskytne príležitosť viac než 4 miliónom ľudí. Tým, že EÚ tento program podporuje, každý z účastníkov po prijatí získava grant na svoju aktivitu v určitej výške, prípadne organizácia dostáva určitú sumu na realizáciu svojich aktivít po schválení projektu (toto sa samozrejme líši v závislosti od konkrétnej kľúčovej akcie, na ktoré sa program ERASMUS+ člení).

Viem, že mnoho z vás tieto informácie má a mnoho z vás sa programu aj zúčastnilo. Či už jeho novodobej podoby s „pluskom“ alebo jeho staršieho „brata“. Budem rád, ak sa so mnou podelíte o skúsenosti, čo vám tento program priniesol. Mnohým sa zvýšili šance uplatnenia na trhu práce, mnohí sa uchytili v zahraničí, ďalší sa stali odvážnejšími a začali podnikať, iní zrealizovali svoje vysnívané projekty, naučili sa ako efektívnejšie vzdelávať ďalších a mnoho iného. Rád si vypočujem, čo by ste od programu ERASMUS+ očakávali vy?

Práve europoslanci sa majú možnosť vyjadriť k dôležitým veciam, ako napríklad tento rok, keď sa zhodli, že by uvítali až trojnásobné navýšenie rozpočtu pre tento významný program. V otázke podpory vzdelávania a príležitostí, aké program ponúka, by som taktiež jednoznačne vyjadril svoju plnú podporu. Sám preto očakávam, aká bude nová finálna podoba programu po roku 2020, keďže na to v určitej miere budú mať vplyv aj najbližšie eurovoľby.

Mojim cieľom je, aby ľudia na Slovensku a taktiež mladí ľudia, ktorí sú ohrození mnohými dezinformáciami mali prehľad a vedomosti o tom, čo môžu vďaka EÚ využívať. Aj preto s vami dnes zdieľam tieto informácie. Verte, že pre niekoho sú banálne, ale iným môžu ukázať nové možnosti a príležitosti. Tým odporúčam pozrieť si stránku www.erasmusplus.sk, kde sú uvedené všetky podrobnosti.

A taká malá pikoška na záver. Odhaduje sa, že vďaka programu Erasmus sa mohlo narodiť už viac než milión „erasmáckych“ bábätiek. :) 

Je teda len a len na vás, čo účasť na programe ERASMUS+ prinesie vám a ako ovplyvní vašu budúcnosť.

Aj preto si už 25. mája v eurovoľbách vyberte správne. Vyberte si zástupcov, ktorí budú hájiť to, aby ste naďalej mali čo najviac príležitostí vzdelávať sa a rozširovať si svoje obzory.

Antonio Parziale

Antonio Parziale

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predseda EURÓPSKEJ DEMOKRATICKEJ STRANY (člen EDP/PDE) na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu