Štát sa nepoučil, v II. vlne pomoc nebola efektívnejšia, rýchlejšia ani jednoduchšia

PAS zrealizovala v priebehu mája a decembra 2020 rýchle prieskumy medzi podnikateľmi s rovnakými otázkami, pričom z porovnania vyplynulo, že podnikatelia vnímajú negatívne hlavne nepredvídateľnosť rozhodnutí vlády.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Nakoľko mnohí potrebujú mať dopredu zhotovené dlhodobejšie plány, prijímanie stále nových opatrení im to zrovna neuľahčuje. Taktiež problém, ktorý stále pretrváva je ten, že pomoc zo strany štátu smerom k podnikateľom je značne nízka a žiadosť o ňu je byrokraticky náročná. Mnohých to teda odrádza a radšej o štátnu pomoc ani nežiadajú.

Zároveň je potrebné konštatovať, že v prieskume sa nemuselo odraziť zvýšenie pomoci v rámci Prvá pomoc PLUS, nakoľko táto sa realizovala až počas prieskumu, resp. po jeho skončení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štátnu pomoc nepociťujú ako dostatočnú, rýchlu ani efektívnu. Problémy z prvej vlny pretrvávajú a je zrejmé, že k zlepšeniam v procesoch nedošlo. Neustále zmeny vo vyhláškach hlavného hygienika spôsobuje chaos a neprehľadnosť.

Tak ako v prvej vlne aj tentoraz podnikatelia, ktorí využili štátu pomoc kritizujú 1) nízku úroveň poskytovanej pomoci (37,65%); 2) vysokú administratívnu náročnosť pri podávaní a spracovaní žiadosti (29,41%) a 3) pomalé zvládnutie procesov na strane štátu, napr. úradov práce (27,06%).

Zároveň ostal vysoký podiel tých, ktorí žiadnu pomoc nevyužili, a to 1. vlna = 67,3% podnikateľov a 2. vlna = 62,4% podnikateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dôvod nevyužívania štátnej pomoci uviedli podnikatelia v druhej vlne 1) nepotrebujeme, nakoľko nedošlo k výraznému poklesu tržieb (42,36%); 2) zložitosť systému a problém sa v ňom orientovať (37,65%), 3) nízka úroveň poskytovanej pomoci (32,94%). Oproti prvej vlne ide o zmenu, vtedy boli bariérou 1) nízka úroveň poskytovanej pomoci (35,18%); 2) nesplnenie podmienok (34,25%) a 3) pomalé zvládnutie procesov na strane štátu, napr. úradov práce (33,32%).

Najviac využívaným opatrením štátnej pomoci v druhej vlne je 3B: Kurzabreit, ktoré oproti prvej vlne výrazne vzrástlo z 10,9% na 22,4% a Dotácia na nájomné, ktorú využilo 8,2% podnikateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskum z mája 2020 nájdete TU a prieskum z decembra TU.

Tento výstup je súčasťou projektu inštitútu INEKO, ktorý finančne podporuje organizácia Center for International Private Enterprise (CIPE).

Podnikateľská aliancia Slovenska

Podnikateľská aliancia Slovenska

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) je asociácia siu generis združujúca podnikateľov a tretí sektor založená na princípoch etickosti, otvorenosti, principiálnosti, solidárnosti a zákonnosti. Hlavným cieľom PAS je skvalitňovanie formálnych a neformálnych pravidiel podnikateľského prostredia v Slovenskej republike v kontexte celospoločenského rozvoja, pre všetkých podnikateľov bez rozdielu. Hlavnou črtou aktivít PAS je, že nesledujú záujmy jednotlivých podnikov alebo skupín podnikov, ale záujmy podnikateľského sektora ako celku v kontexte celospoločenského rozvoja. V realizovaných aktivitách sa naplno uplatňuje princíp starostlivosti o verejné statky. Cieľom je, aby sa podmienky na podnikanie zlepšovali pre všetkých, ktorí pôsobia na trhu. Zoznam autorových rubrík:  EkonomikaPrieskumySpoločnosťNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu