Svetová banka rozšírila svoju správu Doing Bussiness aj o miestnu úroveň

Svetová banka publikovala správu Doing Business za rok 2018 nielen na úrovni krajín, ale zisťovala podmienky pre podnikanie na úrovni miest a regiónov. Na Slovensku boli hodnotené mestá Bratislava, Košice,Prešov, Trnava a Žilina.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Svetová banka publikovala správu Doing Business za rok 2018 nielen na úrovni krajín, ale išla o krok ďalej a zisťovala podmienky pre podnikanie na úrovni miest a regiónov. Skúšobne uplatnila túto modifikovanú metodiku na 4 krajiny - Chorvátsko, Českú Republiku, Slovensko a Portugalsko - a vrámci nich na celkom 25 miest. Dôvodom pre výber práve týchto krajín je ich rastový potenciál, snaha dobehnúť vyspelú Európu a iniciatívy na zlepšovanie podnikateľského prostredia. Na Slovensku boli hodnotené mestá Bratislava, Košice, Prešov, Trnava a Žilina. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Nová metodika Doing Business na miestnej úrovni meria náklady a čas potrebný na založenie spoločnosti, získanie povolenia alebo vymožiteľnosť kontraktov. Meranie je sústredené do piatich oblastí: 1. zriadenie novej spoločnosti, 2. získanie stavebného povolenia, 3. pripojenie sa k dodávke elektriny pre výrobnú halu, 4. registrácia nehnuteľného majetku a 5. vymožiteľnosť kontraktov. Na Slovensku miestne samosprávy nesú zodpovednosť len za vydávanie stavebných povolení, ale aj túto kompetenciu vykonávajú ako prenesený výkon štátnej správy. Pripojenie sa k elektrickej sieti je v réžii distribučných spoločností a všetky ostatné oblasti spadajú pod kompetenciu centrálnej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

 

V Čechách a Chorvátsku sa podmienky medzi mestami v rámci krajiny pomerne významne odlišujú, naopak v Portugalsku sú výsledky homogénne. Najviac sa líšia výsledky pri získavaní stavebného povolenia, pripojenia sa na elektrickú sieť a vymožiteľnosti kontraktov. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že menšie mestá sa umiestnili na lepších pozíciach rebríčka, nakoľko dopyt po službách spojených s podnikaním je v nich menší, čo znamená menší nápor na úrady vybavujúce registráciu či povolenia. Výnimkou z tohto pravidla je Praha, ktorá v českom rankingu skončila na prvom mieste spomedzi 7 hodnotených miest.

SkryťVypnúť reklamu

 

Všetky mestá na Slovensku sú nad priemerom EÚ pokiaľ ide o registráciu nehnuteľností (kataster), kde je Slovensko aj veľmi blízko najlepšej krajiny v rámci EÚ - Lotyššska. Nad priemerom EÚ sme aj vo vymožiteľnosti kontraktov (súdy), je však vidieť rozdiel v dĺžke konania medzi najlepším mestom (Košice) a najhorším (Bratislava). Všetky slovenské mestá s výnimkou Trnavy sú nad priemerom EÚ aj pokiaľ ide o vybavovanie pripojenia na elektrickú sieť. 

 

Naopak pod priemerom EÚ sú všetky slovenské mestá v oblasti zriadenia spoločnosti, nakoľko tento proces je v porovnaní s inými krajinami dosť drahý (podmienka minimálneho kapitálu) a dlhšie trvá. Najvýraznejšie za priemerom EÚ však Slovensko zaostáva vo vybavovaní stavebného povolenia. Všetky mestá skončili ďaleko pod priemerom EÚ, najlepšie na tom bol Prešov a najhoršie Žilina. 

SkryťVypnúť reklamu

 

Štúdia Doing Business týmto detailnejšie upozorňuje na prekážky podnikania v rámci danej krajiny a umožňuje porovnávať rozdielnu výkonnosť v jednotlivých mestách krajiny. Mestá, ale aj distribučné spoločnosti sa tak môžu navzájom porovnávať a snažiť sa zlepšiť svoje postavenie zrýchlením a zlacnením procedúr. To isté sa dá robiť aj na štátnej úrovni, najmä pokiaľ ide o rozdielnu výkonnosť súdov. Kataster naopak funguje na Slovensku veľmi dobre.

 

Jan Marušinec

Podnikateľská aliancia Slovenska

Podnikateľská aliancia Slovenska

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) je asociácia siu generis združujúca podnikateľov a tretí sektor založená na princípoch etickosti, otvorenosti, principiálnosti, solidárnosti a zákonnosti. Hlavným cieľom PAS je skvalitňovanie formálnych a neformálnych pravidiel podnikateľského prostredia v Slovenskej republike v kontexte celospoločenského rozvoja, pre všetkých podnikateľov bez rozdielu. Hlavnou črtou aktivít PAS je, že nesledujú záujmy jednotlivých podnikov alebo skupín podnikov, ale záujmy podnikateľského sektora ako celku v kontexte celospoločenského rozvoja. V realizovaných aktivitách sa naplno uplatňuje princíp starostlivosti o verejné statky. Cieľom je, aby sa podmienky na podnikanie zlepšovali pre všetkých, ktorí pôsobia na trhu. Zoznam autorových rubrík:  EkonomikaPrieskumySpoločnosťNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu