Krvavý Katar

Neotravujte, tu sme na Slovensku.

Krvavý Katar
Zdroj: NewsThump
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako hodnotíte Správy RTVS?

Okrem teroristického útoku na Zámockej existuje ešte jeden príklad zlyhania informačného a edukačného významu Správ RTVS v oblasti ľudských práv. Katar. Od správ je to len na skok k investigatívnej žurnalistike. V archíve nemeckej verejnoprávnej ARD som našiel 31 reportáží a dokumentov o Katare. Hľadal som len tie s premiérou od januára 2022, ktoré sa zaoberajú porušovaním ľudských práv, korupciou na najvyšších miestach FIFA, akú úlohu zohralo pri voľbe Kataru Francúzsko a vtedajší prezident Nicolas Sarkozy, o čo išlo pri stretnutí Sarkozyho s Platinim v Elyzejskom paláci, čo sľúbil Katar Francúzsku za to, že budú môcť organizovať MS vo futbale, či o vplyve Kataru na najvyššie európske klubové súťaže.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Baner fanúšikov Borussia Dortmund.
Baner fanúšikov Borussia Dortmund. (zdroj: IMAGO/Elmar Kremser/SVEN SIMON)

No väčšina dokumentov v archíve nemeckej ARD sa samozrejme týka porušovania ľudských práv a novodobobého otrokárstva v Katare. V dokumentoch ide veľmi často o vysoký počet mŕtvych robotníkov žijúcich a pracujúcich v neľudských podmienkach. V miestnosti veľkej 10 metrov štvorcových žije aj 7 robotníkov. Zarábajú okolo 300 dolárov mesačne pri 84 hodinovom pracovnom týždni. Niektorí mali za posledných 9 mesiacov len 3 dni voľno. Mnoho týchto robotníkov je nútených jesť odpad zo supermarketov.

Sľubované ubytovanie pre robotníkov v Katare.
Sľubované ubytovanie pre robotníkov v Katare. (zdroj: ZDF - Katar und die Menschenrechte)

Skutočné ubytovanie pre robotníkov v Katare.
Skutočné ubytovanie pre robotníkov v Katare. (zdroj: ZDF - Katar und die Menschenrechte)

Obrázok blogu
(zdroj: Jawad Morad / cartoonmovement.com)

V dokumentoch a reportážach sa často spomína zlé postavenie žien v Katare, to, že Katar umelo vytvoril ženský národný futbalový tím, pretože je to jedna z podmienok pre organizovanie MS vo futbale. Po tom, ako Katar vyhral organizovanie MS, tento ženský tím potichu rozpustil. Často sa v dokumentoch a reportážach hovorí o tom, že v Katare sú vítaní úplne všetci, aj homosexuáli, pritom homosexualita je v Katare zakázaná.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto dokumente z dielne nemeckej verejnoprávnej televízie je veľa zaujímavých, možno až dychvyrážajúcich faktov. (Dajú sa nastaviť anglické alebo slovenské titulky.)

Vráťme sa ale späť k RTVS a skúsme si prebehnúť archív RTVS. Rozumiem, že rozdiel v rozpočte nemeckej a slovenskej verejnoprávnej televízie je obrovský. No aj tak tu čosi nesedí. Počet oprávnene kritických dokumentov o Katare v archíve RTVS by najlepšie zhodnotil nám všetkým dobre známy vodič robiaci dychovú skúšku na alkohol: "0,0,00 do p.či!" Takže stav: Nemecko 31, Slovensko 0. A to je nebezpečne málo.

Z pohľadu RTVS to teda môže znamenať hlavne sa v ničom nevŕtať, ničoho sa nechytať, nechať to tak. Slováci, ktorí o probléme menom Katar chcú vedieť viac, tí si to niekde nájdu. U nás asi nie. Ako RTVS si možno myslíme, že veľa ľuďom na Slovensku sú otázky porušovania ľudských práv ukradnuté. A ak je tým pádom určitá časť našich divákov bez chrbtovej kosti, neostaneme bez chrbtovej kosti tiež? Čo tam po plnohodnotnom informovaní. Poďme si hlavne užiť futbal a je jedno koľko ľudskej krvi to stálo.

SkryťVypnúť reklamu

Ilustrácia: Geetanjali / DailyO
Ilustrácia: Geetanjali / DailyO 

Na stránke spravy.rtvs.sk je to už o niečo lepšie. Dňa 15.11.2022 tam bol publikovaný článok obsahujúci časti zverejnené v The Guardian. Konkrétne sa v článku píše o smrti 6500 robotníkov budujúcich katarské štadióny. RTVS samozrejme nezabudne tieto klimatizované, vrcholne neekologické krvavé opachy glorifikovať pomenovaním “Futbalové chrámy”. Ďalší článok sa venuje kapitánovi anglického tímu, ktorý bude napriek zákazu nosiť dúhovú pásku. Možno som zlyhal ako používateľ internetu, no ďalšie články o Katare sa týkali už len postupujúcich tímov, samotného "Sviatku futbalu" a prognózam na víťaza turnaja.

SkryťVypnúť reklamu

Je voči divákom fér, že sa RTVS dostatočne nezmocní úlohy informátora a edukátora, ale takmer zavrie oči tam, kde kvôli porušovaniu ľudských práv majú iné európske verejnoprávne médiá svoje oči na stopkách? 

Do akej miery vlastne RTVS napĺňa svoj edukatívny význam v oblasti boja za dodržiavanie ľudských práv? 

Trpí RTVS diagnózou "Nevieme, Nemáme, Nedá sa, Nezáujem"?

Nejde v tomto prípade o vypočítavosť RTVS kvôli možnej strate sledovanosti MS? V Nemecku bude vysielať MS tiež verejnoprávna televízia a tá len za rok 2022 dokázala cez svoj archív ponúknuť už spomínaných 31 kritických reportáží a dokumentov o Katare, zatiaľ čo RTVS vo svojom archíve alarmujúci počet 0.

Do akej miery je teda nedostatočné informovanie RTVS zodpovedné za súčasný nelichotivý empatický stav spoločnosti pri otázke ľudských práv? Spomeňme si na to množstvo ľudí, ktorí po teroristickom útoku nedokázali pochopiť základný rozdiel medzi vraždou piatich ľudí z nedbanlivosti a vraždou dvoch ľudí z nenávisti.

(Ak RTVS odvysielala reportáž či dokument o porušovaní ľudských práv v Katare, je táto reportáž či dokument v archíve RTVS, poprípade existujú iné články na túto tému na stránkach RTVS, prosím o pastnutie liniek. Ďakujem.)



Branislav Pasiar

Branislav Pasiar

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Od roku 2005 žijem v zahraničí. Sledujem politické dianie na Slovensku, v Nemecku a v Anglicku. Som veľký sympatizant politickej kultúry na Slovensku. Zelený liberál. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu