Ťažko očakávať zmenu k lepšiemu, keď slovenský zákazník rieši, kde v meste majú najlepšie bryndzové halušky. Aspoň tak vyzerajú review a zasvätená gurmánska diskusia na internete. Keby to neodporovalo historickým faktom, usudzoval by som, že bryndzové halušky a Čičmianske ornamenty sú kultúrnym dedičstvom po neandrtálcoch. Kto pozná cudzinca, ktorý sa nepozvracal z bryndzových halušiek, nech sa ozve v diskusii (okrem návštevníkov z krajín, kde sa bryndza vyrába, alebo krajana emigranta).
Neúcta ku kvalite sa stala súčasťou nášho stolovania, desiatky rokov podporovaná režimom, kedy sviečková na smotane nemala nič spoločné so sviečkovou ani so smotanou, každý syr s dierami sa nazýval Ementál, ani ten Rum nebol pravý. Ďalší nápor na kvalitu potravín priniesli obchodné reťazce nadbiehajúce nízkej kúpyschopnosti obyvateľov. Veru, ani tá bryndza dnes nie je z ovčieho syra. A čo s takým zákazníkom, čo nerozozná rozdiel medzi včelím medom a ofarbeným navoňaným sirupom?
V reštaurácii ponúkajúcej talianske špeciality Vám pod názvom Parmezán posypú jedlo strúhaným syrom bez mena. Pritom parmezán má špecifickú chuť, kvalitu a cenu. Tú rozlíšim ihneď, lebo Parmezán nemám rád. Z parmezánu si zákazník často vychutná len jeho cenu. Pri reklamácii sa čašníčka dušuje, že je to parmezán, veď ho sama nasypala priamo z originálneho vrecka, ktoré nám aj doniesla ukázať. Nuž - Parmezán veru nie je každý strúhaný syr v igelitovom vrecúšku.
Do gréckeho šalátu Vám pod názvom Feta namiesto originálneho ovčieho syra (s podielom kozieho mlieka) nezameniteľnej kvality zvyčajne servírujú kravskú slanú hrudku. Beda, ak máte alergiu na kravské mlieko. Medzi alergénmi samozrejme nebude syr vyznačený, ak ich vôbec vyznačené budú mať. Opäť sme požiadali čašníka, aby nám ukázal použité balenie syra Feta. Na obale stálo "potravinársky prípravok z nízkotučného mlieka a rastlinných stužených tukov". Kupodivu, podobné výrobky sa v obchodnej sieti predávajú za cenu porovnateľnú s originálom!
Nie som právnym zástupcom ochranných známok, ide mi len o kvalitu a poctivosť predaja.
Keď máte pochybnosť o originalite produktu, býva reklamácia zvyčajne úspešná. Ale keď mi vo vychýrenej haluškovej reštaurácii, voňajúcej medom a malinami aspoň v názve, podali "lososový steak" pripravený vo fritéze na tanieri ostriekanom syntetickym dressingom, nezmohol som sa na reklamáciu. Nebyť toho, že sa o tomto triku zmienil aj známy šéfkuchár v televíznej show, nebol by som si istý, že je niečo také vôbec možné!
Skúšať v tejto reštaurácii už nebudem ani "kačacie prsia na jablkovom pyré s brusnicami" na objednávku, pripravené z mäsa ohriateho v mikrovlnke, so studeným jablkovým pyré z konzervy (tzv. detská výživa) a v mištičke brusnicový džem. Kačica u číňana v supermarkete bola chutnejšia. Šalátový list ako obloha k "vepřu,knedlu,zelu" je v porovnaní s tým už len vtipom na účet českej kuchyne.
Nakoniec Vám nezostáva iné, ako nevstúpiť viackrát do tej istej...