Biela noc 2011: Košičania nič neukradli!

Zaujímavú expozíciu stolových lámp v Mestskom parku pre istotu ohradili bezpečnostnou páskou. Pochybujem, že by sa autor inak nápaditého projektu odhodlal k takému podceneniu a urážke divákov  aj v inom európskom meste.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Organizátorom tohtoročnej Bielej noci sa podarilo zmobilizovať kultúrychtivú verejnost v nebývalom počte, ktorý sa dá porovnať snaď len s oslavami 1.mája v minulosti. Okrem masívnej propagácie sa zviezli aj popri Medzinárodnom maratóne mieru, v predvečer ktorého sa akcia konala. A Maratón je pre Košičanov záležitosť srdca, i keď povzbudzujú šporovcov len spoza plota.

Pre tých, ktorí prijímali vačšinu umeleckých inštalácii s rozpakmi, a nebodaj nevedeli, čo si majú myslieť, doporučujem prečítať si zajtrajšie noviny. Dozvedeli by sa, že košičania nič neukradli, rozbilo sa len jedno vajce, ktoré jeho autor zliepal v parku už ráno pred predstavením, ako som si náhodou všimol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaujímavú expozíciu stolových lámp v mestskom parku pre istotu ohradili bezpečnostnou páskou. Pochybujem, že by sa autor inak oceňovaného projektu odhodlal k takému podceneniu a urážke divákov aj v inom európskom meste. Miesto činu narušili so súhlasom autora len košické nevesty, ktoré zatúžili po originálnej svadobnej fotografii. Fotenie neviest v Košiciach je aj bez tejto udalosti zaujímavý fenomén.

Väčšina inštalácií nebola dostatočne interaktívna, ak nerátam auto s premietacím plátnom, rozháňajúce chodcov po pešej zóne, alebo odreté kolená v mlynčeku pre škrečky. Sám som sa pokúsil oživiť program na Hrnčiarskej ulici, kde bolo inštalovaných 10 tisíc sviečok tým, že som si dal červený kahanček na hlavu a prešiel celú ulicu ladným krokom gejše, nacvičujúcej chôdzu s balíkom kníh na hlave. Stretlo sa to s pozitívnym prijatím, užil som si svojich päť minút slávy, fotoaparáty cvakali, kamery bzučali a ľudia sa na mňa s empatiou usmievali. Len čo sme zahli za roh ulice, všetci na mňa pozerali ako na blázna. Tá ulička predsa len mala svoje čaro.

SkryťVypnúť reklamu

Takže máme za sebou ďalšiu vydarenú akciu z rozpočtu Európskeho mesta kultúry 2013. Zlé jazyky vravia, ž v roku 2012 aj tak bude koniec sveta. Tí zasvätenejší vedia, že do novej dimenzie sa transformujú len duchovne zrelí jedinci, ktorí rozumejú aj umeniu.

Alojz Pastírik

Alojz Pastírik

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Verím, že nie všetky slová sa premenia v digitálny smog. Zoznam autorových rubrík:  SpotrebitelSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu