Verejné WC zdarma pre všetkých!

Toto nie je predvolebný slogan! Svetové metropoly riešia problém znečistenia verejných priestranstiev rôzne, ale u nás doma akoby problém neexistoval. Predkladám mapu znečistenia centra Košíc.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

V uliciach Amsterdamu majú pre milovníkov piva húfne sa vracajúcich domov tzv. urinaly, čo sú jednoduché pisoáre výlučne pre malú mužskú potrebu. Používateľovi poskytuje súkromie len jeho vlastný chrbát.

V Barcelone pred svitaním nastupujú smetiari a za nimi čistiace čaty s cisternovým vozidlom, ktoré nechutný náklad na chodníkoch ulíčiek v starom meste splachujú do kanálov.

My sa tvárime, že problém neexistuje. Sieť verejných záchodov je riedka, nie sú otvorené v noci, a platí sa za ne. S platením za potrebu nemusia mať problém len bezdomovci, ktorých nevpustia ani do reštaurácii. V bezvýchodiskovej situácii sa nakoniec môže ocitnúť hocikto z nás.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V centre Košíc bezdomovci dobre poznajú všetky romantické zákutia, kde sa možno ukryť aj za bieleho dňa. Často ich vídam učupených pod nízkymi drevinami za sochou Maratónca mieru, v parčíku so spievajúcou fontánou za rozvodnou skriňou elektriny či v parčíku pri kaplnke sv. Michala. Nikto sa odváži zasiahnuť, veď nakoniec proti prírode sa nedá. A navyše nikoho neláka zápach šíriaci sa z týchto miest.

Prvý roh Levočského domu: malá potreba, druhý roch veľká potreba. Dobre vyspádovaná dlažba odvádza moč doprostred ulice. Pozostatky nikto nečistí, spoliehame sa na prírodu, dážď, ktorý ich spláchne, alebo slnko a vietor, ktorý ich rozfúka za aktívnej spoluúčasti podrážok chodcov.

SkryťVypnúť reklamu

Navrhujem na všetky tieto miesto naištalovať záchodové misy s osvetlením, ako špecifickú umeleckú inštaláciu. Ako umelec by som možno uspel aj v Paríži, kde tiež možno zakopnúť na chodníku na každom kroku.

Ak už nie sme ochotní dopriať potrebný luxus všetkým, dajme ho aspoň bezdomovcom. Bolo by to pre všeobecné blaho. A prihováram sa aj za mužov s problémami s prostatou. Špeciálny preukaz by ich oslobodil od frustrujúceho zakrádania sa do reštauaračných zariadení.

Ak na problém nestačí mesto, malo by zapojiť aj prevádzkovateľov reštauračných zariadení všeobecným nariadením.

Alojz Pastírik

Alojz Pastírik

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Verím, že nie všetky slová sa premenia v digitálny smog. Zoznam autorových rubrík:  SpotrebitelSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu