Behať maratón každý deň?

Písmo: A- | A+

Áno, aj to sa dá!  A dokonca vedci skúmali, aký vplyv to má na človeka. Viac o zaujímavom výskume, ktorý som už dávnejšie čítal si môžete prečítať aj vy v mojom článku.

Na svete sú rôzne vytrvalostné preteky od 3km až po niekoľko dňové ultramaratóny ako napríklad Maratón okolo Mount Blanc-u alebo Maraton des sables (najťažší vytrvalostný pretek na svete) a mnohé ďalšie.

Preto si vedci Karstoft, Solomon, Laye a Pedersen (2013) položili otázku, že aký má behanie maratónu sedem dní po sebe efekt na zloženie tela a biochemický rozbor. Domnievali sa, že môže byť zdraviu škodlivé aj napriek nie príliš veľa dôkazom v tejto oblasti.

Na paškál“ si zobrali 8 skúsených rekreačných vytrvalcov, ktorý počas jedného týždňa dokončili každý deň jeden maratón. Glykémiu a zloženie tela hodnotili pred a 20 – 24 hodín po pretekoch. Celkový čas pre sedem maratónov bol v rozmedzí 23:25:42 a 34:25:21.

Čo vedci zistili?

Zaznamenali len mierne zvýšenie niektorých markerov napr. zápalové, markery poškodenia pečeňových a svalových buniek. Žiadne ďalšie nepriaznivé biochemické účinky neboli pozorované. Zlepšil sa profil lipidov a znížila sa inzulínová rezistencia. Samozrejme sa znížili hodnoty tukového tkaniva, čo viedlo k zníženej hmotnosti. V konečnom dôsledku, závod nespôsobil žiadne významné nežiaduce účinky, zatiaľ čo niektoré ukazovatele kardiovaskulárnych ochorení sa zlepšili ihneď po závode.

To však neznamená, aby ste teraz každý deň začali behať maratón. Na takto náročný pretek sa treba vždy zodpovedne pripraviť a podľa aktuálnej výkonnosti venovať dostatok času svojmu tréningu.

A kto vie? Možno aj Vy sa niekedy postavíte na štart niektorého z ultramaratónov.

Autor: Mgr. Michal Pataky

ZDROJ:

KARSTOFT, K., SOLOMON, T.P., LAYE, M.J., PEDERSEN, B.K. 2013 Daily Marathon Running for a Week—The Biochemical and Body Compositional Effects of Participation. In Journal of strenght and conditioning research. Roč. 27, č. 11. 

Skryť Zatvoriť reklamu