Šintava

Písmo: A- | A+

Pozývam vás na malú prechádzku po obci Šintava a po jej okolí. Sľubujem vám, že uvidíte len také zákutia, o ktorých vám nepovie žiaden turistický sprievodca, a že vás nebudem zaťažovať takými informáciami, ktoré by ste si mohli prečítať v tom turistickom sprievodcovi (ak by nejaký o tejto obci existoval).

Napriek tomu, že obec leží v intenzívne obrábanej poľnohospodárskej oblasti, v jej katastri ostalo ešte mnoho pôvodných zákutí, ktorých sa poľnohospodárska výroba zatiaľ nedotkla. Zaslúžila sa o to rieka Váh, ktorej meandre, dnes zachované v podobe mŕtvych ramien, zabránili vyrúbaniu lesíkov v jej okolí a pomohol jej aj vietor, ktorý z riečnej nivy postupne navial svahy na ľavom brehu rieky, z ktorých si rieka zase po kúskoch odkrajovala, až vznikli strmé svahy na jej ľavom brehu. Toto zosuvné územie pokračuje aj ďalej smerom na sever. Je to jediný úsek dolného toku rieky, ktorého brehy neboli človekom významnejšie upravené.

svah_stromy.jpg

Lesy po okrajoch priehrady zaberajú stále značnú plochu a niekoľko ich ostalo dokonca aj za násypmi.

sintava_lesy.jpg

Ale sľuboval som vám, že tento článok nebude ako každý turistický sprievodca, tak sa poďme pozrieť do terénu.

Svah na severozápade obce sa zosúva naďalej, ale prirodzeným zosuvom svahu do rieky začala významne pomáhať ľudská činnosť. Prirodzené zosuvy nastávajú vtedy, keď sa svah rozmočí (buď vplyvom vyššieho stavu rieky alebo výdatných daždov) a následne sa jeho časť zosunie do rieky. Ako tomu pomáha človek? Napríklad tým, že svahy neprimerane zaťažuje. Neviem, do akej miery má na neprirodzených zosuvoch zásluhu samotná nespevnená cesta vedúca hneď po jeho okraji, ale jej nepriama zásluha je zrejmá z nasledujúcich obrázkov:

 

svah3.jpg

svah4.jpg

svah5.jpg

svah6.jpg

svah7.jpg

Presuňme sa teraz trocha viac na juh a zastavme sa v obci, kde nájdeme najjužnejšiu časť svahu, ktorý je už dnes od rieky vzdialený vyše tristo metrov. Nachádza sa za zadnými plotmi záhrad na ulici Hradná:

svah_hradna.jpg

svah_hradna2.jpg

svah_hradna3.jpg

Podľa veľkého množstva stavebného odpadu by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že sa tu niekto amatérskym spôsobom snažil spevňovať svah, ale nezanedbateľné množstvo iného odpadu (hlavne plastov) naznačuje, že tu pravdepodobne ide len o bežný postoj obyvateľov obce k verejnému priestranstvu, známy z takmer každej obce na Slovensku - dôležité je mať pekne upravené záhradky a so smeťami šup rovno za plot.

Ak sa vydáte na juh, asi po pol kilometri vás obec prvíta týmito pahorkami, zrejme tu stavajú nejakú atrakciu pre turistov. Možno golfové ihrisko. Alebo žeby šlo znova len o ten typický slovesnký folklór?

skladky_pod_nasypom.jpg

Zastavme sa ešte na chvíľu v obci a pozrime sa, ako si tu obyvatelia nažívajú:

sintava_domy.jpg

sintava_domy2.jpg

Aby ste si nemysleli, medzi obyvateľmi Šintavy sú aj poriadni. Tí nosia svoj odpad pekne za dedinu, a keď ho je veľa, tak stačí zapáliť...

sintava_spalovanie.jpg

A teraz sa vydáme k južnému okraju chotára so zachovanými pozostatkami ramien Váhu a lesíkmi, ktoré ich obklopujú. Lesíky dodnes plnia svoju hospodársku funkciu: môžete si v nich napríklad narúbať stromy, a keď ste už tam, nepatrí sa odísť bez toho, aby ste prírode neodovzdali aj nejaký darček - veď to prostredie si to priam pýta - čo poviete?

jazierko1.jpg

jazierko2.jpg

jazierko3.jpg

Prehliadku obce ukončíme fotografiou tohoto novovybudované jazierka, okolo ktorého sa dostanete na hlavnú cestu - ale dávajte si pozor, pretože v záujme čo najväčšieho priblíženia turistických atrakcií k návštevníkom bolo vybudované priamo na ceste:

hnojisko.jpg

Zdá sa vám, že táto prehliadka bola tak trocha netypická a miestami možno až nechutná? Nuž, ja za to nemôžem. Len som vám chcel ukázať aj to, čo v turistických sprievodcoch nenájdete. Obyvateľom Šintavy sa to takto páči a my im do toho nemáme čo kibicovať. Ak sa chcete zúčastniť ďalších prehliadok po obciach juhozápadného Slovenska, príďťe aj o týždeň. A ak tu svoju obec nenájdete, v mnohých prípadoch bude stačiť zameniť iba názov obce, materiály do sprievodcu som starostlivo povyberal tak, aby boli použiteľné aj na mnoho iných obcí na Slovensku.

Poznámka: Názov ulice Hradná som vybral z mapy Openstreetmap. Mapa Google nazýva tento úsek ulice Pivovarská, mapa na Zozname tento úsek nenazýva nijako (ale možno ho tiež považovať za pokračovanie ulice Pivovarská) a mapa Bing nazýva ulicu Šintava. Ak sa vám môj výber nepáči, môžete si vybrať iný.


 

 

 

 

 

 

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu