Dedo, prepíš pozemok – prepíš, prepíš...

Bol pekný jesenný, i keď upršaný deň a na onkológii bola nuda ako vždy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (58)

Pobiehajúce sestričky, raňajšia vizita, roznášanie chemoterapie.... Poniektorí si strážili kýblik na zvracanie. Poniektorí si strážili prístup ku kyslíku. Niekto si strážil prístup k mobilu. Každý bol zaneprázdnený nejakou činnosťou.

Vo vedľajšej izbe bol jeden veľmi milý pán. Nebol veľmi zhovorčivý, ale keď sa cítil dobre, tak sa s ním dalo príjemne porozprávať. Nebol ešte znalý, ako to na oddelení chodí, tak som sa občas pri ňom pristavil...ako sa hovorí: Na kus reči.

Čo ma prekvapilo bolo, že nechodievali za ním žiadne návštevy. Povedal mi, že nie je z Bratislavy a niečo v zmysle ako keby mu už manželka nežila. Deťom, ktoré už dlhé roky nevidel a nechodili za ním a ani sa k nemu nehlásili, nedal vedieť o svojej chorobe.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale po nejakej dobe, myslím tým pár dní, si asi uvedomil, že by predsa len chcel niekoho zo svojich blízkych vidieť, tak rozposlal pár SMS-iek.

Prešiel týždeň a za starým pánom začali prichádzať návštevy. Najskôr jedna, potom druhá, tretia, postupne štvrtá. Zrazu som mal pocit, že je najobletovanejším človekom na oddelení.

Nešlo mi to do hlavy, tak som sa ho išiel opýtať, že čo je vo veci. On mi na to hovorí: „Mám veľké pozemky v istej časti Slovenska." A ja som začal mať z toho taký divný pocit, že toto všetko ešte nedopadne dobre.

Jedného dňa začal za starým pánom prichádzať mladý muž. Údajne vnuk, ktorý stále nosil v ruke nejaké papiere. Keď mám povedať svoj slušný názor, na onkológii sa človeku zídu dva druhy papiera. A to toaletný papier a veeeeľmi veľa, keď už vás dobre preháňa, lebo ako sa hovorí, krvácajúci zadok nie je ľahko zastaviť. Alebo potom veľmi veľa servítok, lebo viete, niekedy toľko zvraciate, že vám nestačia ani všetky servítky z Tesca.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento mladý muž našťastie toľko papiera nemal, ale vyzerali dosť úradne. Chodil stále za pánom, chodil a občas som počul z izby výkriky, hádky. Potom odišiel.

Keď sa skončili návštevné hodiny išiel som sa za svojim susedom-kolegom opýtať, čo sa deje.

So slzami v očiach mi povedal, že je veľmi sklamaný, pretože mu povedali, že pokiaľ na nich neprepíše svoj majetok a pozemky, tak už nebudú za ním chodiť. Že zomrie opustený, pokiaľ neurobí to, čo sa patrí, veď na čo mu to už aj tak je a takto by to mohol celé prepísať na vnuka. Lebo vnuk, keď to na neho prepíše, tak za ním bude chodiť ho navštevovať. Urobí dobrý skutok, veď v podstate sa mu nikdy nevenoval. Ale ťažko je miešať sa do rodiny, keď človek nevie, čo sa za celé tie roky udialo.

Skryť Vypnúť reklamu

No ale, malo to pokračovanie.

Mladý muž prišiel s právnikom. Mladý muž prišiel s notárom. Mladý muž sa pokúsil vyhlásiť starého pána za nesvojprávneho. Pokusy to boli veliké.

Ale starý pán odolal. A zrejme dôvod, prečo celé roky nekomunikoval s rodinou, má svoje opodstatnenie.

Návštevy za ním zrazu prestali chodiť. Ale čo je zaujímavé, zlepšil sa mu zdravotný stav.

Keď starý pán odchádzal z onkológie, tak mi povedal: „Za toto obdobie, čo som tu bol, som sa niečo naučil. A to, aká vie byť najbližšia rodina a príbuzní, ktorých som dlhé roky nevidel. Aj keď neviem, koľko času mi ešte ostáva, ale cítim sa lepšie a dám si svoje veci do poriadku. A ak sa sem ešte vrátim, tak budem rád, keď zomriem v pokoji, v kľude a sám."

Skryť Vypnúť reklamu

Tak toto je jeden z mojich príbehov z bratislavskej onkológie.

A záver? Ten si musí spraviť každý sám, ale vždy, keď je studený a upršaný deň, si na starého pána od vedľa spomeniem...

Patrik Dvořák

Patrik Dvořák

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vždy treba mať dobrú náladu a vďaka nej vie byť život vždy veselý.Nepodliehajme panike. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu