Krištáľová pravica

Radičovej premiérstvo pod Ficovým damoklovým mečom

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

 

Tak, slovenský národ má za sebou ďalšie slobodné a demokratické voľby, poznačené aj silnou búrkou, ktorá pravdepodobne vznikla vďaka nahromadeným emóciám niektorej zo strán blízkej vládnej koalícii, ale mohlo sa jednať aj o prírodný úkaz samozrejme, to sa nevylučuje:)

A vyzerá to tak, že Slovensko zažije vo svojej novodobej politickej histórii prvú premiérku. Čo sa týka pani Ivety Radičovej, tak v jej prípade sa jedná o dokonalý hollywoodsky comeback. Za takýto návrat z dna politiky by sa nemusel hanbiť naozaj nikto, dokonca ani tá najznámejšia popová speváčka Madonna, alebo Britney Spears.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V SDKU sa oslavovalo a v podstate prvá vec, ktorá ma zaujala bol príchod pána Sulíka do centrály SDKU. Pán Sulík, bojovník proti chybám SDKU si s úsmevom zobral balónik a čakal. Keď som sa na tento zlatý obrázok díval na televíznej obrazovke, tak som si uvedomil, či by takéto niečo dokázal urobiť pán Bugár, alebo pán Figeľ. Ale zástupca strany, ktorá dostala vyše 12% hlasov voličov a dá sa povedať, že je to druhá najsilnejšia pravicová strana v slovenskom parlamente, tak priznám sa, že ma to viac ako veľmi prekvapilo. Na druhej strane treba povedať, že strana SaS priniesla do slovenskej politiky niekoľko fenoménov. Ako novovzniknutá strana a jej volebný výsledok považujem za fenomenálny a myslím si, že sa patrí, aby sa takejto strane zagratulovalo. Priniesla do politiky v podstate internet a digitalizáciu v pravom slova zmysle. A myslím si, že sa to zapíše do histórie práce s voličom a systémom politickej práce. Je veľa ľudí, ktorí volili SaS a ktorí do nich vkladajú určité nádeje.

SkryťVypnúť reklamu

Ja by som spomenul len jednu skupinu týchto ľudí a to sú gejovia a lesby, ktorí dúfajú, že práve SaS je tá pochodeň, ktorá im prinesie ich vytúžený zákon o registrovaných partnerstvách. Ja by som si veľmi želal, aby to tak bolo. Ale vzhľadom k tomu, že je ďalším členom tejto krehkej pravicovej koalície KDH, tak je veľmi veľká pravdepodobnosť, že tento cieľ nebude naplnený v mene iných kompromisov, ktoré sa v takejto politike, žiaľ, stávajú.

Most - Híd pána Bugára bol príjemným prekvapením. Osobne som to pánovi Bugárovi aj trošku prial, lebo veľká časť Slovenska ho považuje za slušného a férového človeka.

SkryťVypnúť reklamu

No a teraz by som sa rád dostal k strane Smer. Strana Smer je nespochybniteľne víťazom slovenských volieb a pán Fico sa dopustil tej istej chyby, ktorej sa dopustil pán Mečiar v roku 1998. A to, že potopil svojich koaličných partnerov. Akú logiku dáva to, že na jednej strane sa likvidujú politickí partneri, s ktorými sa vládne a potom sa čudujú, že nemajú s kým vládnuť. Túto istú chybu urobil pán Mečiar v roku ´98 a som veľmi prekvapený, že pán Fico túto istú chybu zopakoval. Hádam predsa nečakal, že keď sa dostane do parlamentu bez SNS a HZDS, že s ním niekto bude robiť vládu z ostatných strán, ktorých názory sú jasné, dlhodobo a rokmi vyhranené. A hlavne sú aj poškodené vzájomné vzťahy. Vzťahy na politickej scéne sú deštruktívne, sú extrémne a vyhrotené. Je veľmi malá spolupráca a vysoká forma odplaty a toto je jeden z dôvodov. Takže dalo by sa vlastne povedať, že niečo cez pol percenta hlasov, ktoré nedostalo HZDS je vlastne chyba Smeru, za ktorú teraz nejakú dobu, a nepíšem schválne 4 roky, nebude Smer vo vláde.

SkryťVypnúť reklamu

Koalíciu, ktorú vytvára pani Radičová by som nazval a už som nazval na začiatku článku krištáľovou. A čo poradiť takejto koalícii? Hlavne jednu vec.... A to je pevné „zdravie“, pretože v parlamente stačí jedna menšia „chrípka“ a môže sa stať, že na druhý deň bude premiér niekto iný, vzhľadom k tomu, že štyria poslanci sú zo strany OKS, ďalší štyria poslanci sú zo Strany obyčajných ľudí. Tak v podstate sa nejedná o štvorkoalíciu, ale de facto šesť koalíciu a udržať takúto koalíciu dlhodobo je ťažké a ešte ťažšie v situácii, keď Smer a SNS majú spolu 71 členov v parlamente. Takže je to trošku taká parafráza, ale treba si uvedomiť, že jedna „chrípka“ a na druhý deň je premiér niekto iný. ...možno niekto, kto sa chystá teraz do opozície.

Takže členom pravice odporúčam: „Nakupujte veľa vitamínov, držte sa v zdraví, lebo len vďaka zdraviu budete vládnuť.“

Patrik Dvořák

Patrik Dvořák

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vždy treba mať dobrú náladu a vďaka nej vie byť život vždy veselý.Nepodliehajme panike. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu