Kto potrebuje ponižovať druhých?

Iste poznáte ľudí, ktorí vám radi vytknú každú chybu a aj váš úspech dokážu šikovne podať tak, že zrazu vyzerá ako úplné zlyhanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Žiadna pochvala, len samé chyby, chyby, chyby a poznámky, ktorým vám dávajú najavo, že všeobecne alebo aspoň v porovnaní s nimi nestojíte za nič. Máte radi narcistov? Kto by mal. Radi sa nemajú ani oni sami a práve ponižovanie im slúži na to, aby odstavili pochybnosti o sebe samých.

Ak je narcistické sebavedomie ranené, potrebuje rýchlu vzpruhu. Na to, aby sa cítili lepšie, využijú druhých. Ponižovanie je ich pohotová forma obrany vlastného sebavedomia. Dalo by sa povedať, že – mimo svojho vedomia – zmýšľajú zhruba nasledovným spôsobom: ak sa ja mám zle, musím si nájsť niekoho, kto je na tom ešte horšie, lebo len tak si dokážem, že ja na tom nie som až tak zle a moje pochybnosti o sebe samom sú zbytočné. A ak sa nik, kto je v porovnaní s nimi na tom momentálne horšie na blízku neobjaví, tak si obeť musia z niekoho vyrobiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ponižovať sa nedá len tak hocikto. Musí to byť niekto, kto je od nich viditeľne slabší – niekto, kto sa sám nevie brániť, disponuje nižšou silou než oni sami, niekto submisívny, niekto kto je na nich závislý či priamo v podriadenej pozícii. Všeobecne niekto ku komu môžu z rôznych dôvodov pristupovať z pozície moci. A oni svoju moc zneužívajú veľmi, veľmi radi, pretože im dáva možnosť neustále si potvrdzovať svoju dominanciu a ukájať nenásytné ego.

Narcistické typy sa takmer výhradne pohybujú iba v spoločnosti ľudí, nad ktorými majú jasnú prevahu, keďže v prítomnosti tých, ktorí ich presahujú sa cítia ohrození a menejcenní oni sami. Šikovných ľudí vo svojej blízkosti bez väčších zásahov tolerujú len dovtedy, kým príliš nevykúkajú a neohrozujú ich pocit nadradenosti. Ponižovanie sa narcistom sem tam hodí aj na získanie pozornosti či pocitu, že sú vtipní a nápadití, ak sa im niekoho podarí šikovným ťahom zhodiť, čo ale opäť pomerne jasne súvisí s neustálou potrebou dokazovať sebe a okoliu svoju hodnotu a význam.

SkryťVypnúť reklamu

David Buss vo svojej knihe Vrah v nás považuje ponižovanie (a horšie formy agresie) za efektívnu stratégiu násilných mužov ako si udržať kontrolu nad svojimi partnerkami. Snažia sa sebavedomie svojich žien zničiť do takej miery, aby neboli ani schopné pomyslieť si, že svoju situáciu dokážu zmeniť. Ak sa zamyslíme nad tým, že si tieto agresívne-narcistické typy v drvivej väčšine vyberajú submisívne ženy, pochopiteľne, táto ich stratégia je o to účinnejšia. A samozrejme, nájdeme aj vzťahy, v ktorých sú pozície moci obrátené a žena je tá, ktorá udáva tempo hry a muž postavičkou, ktorá prežíva len ako tieň v jej prítomnosti. 

SkryťVypnúť reklamu

Aby som svoj primárny zámer ohľadom tohto krátkeho a trochu chaotického článku zhrnul: pre typy, ktoré sa vyznačujú agresívnym a mocenským nastavením je charakteristická neschopnosť udržať si dlhodobo stabilné sebavedomie. Ich sebavedomie prebieha v skokoch medzi pocitmi, že nad nich niet a pocitmi, že neznamenajú nič, nič, nič až úplne nič. Stačí málo na to, aby prepadli jednému z týchto dvoch pólov a sú viac-menej neschopní hýbať sa kdesi v strede medzi nimi, pretože všetko okrem pozície výnimočnosti je pre nich dlhodobo nedostačujúce. Ich sebavedomie teda nie je nízke, ale skôr krehké a nestále, čo ich permanentne tlačí k potvrdzovaniu si predstavy o vlastnej hodnote, význame či výnimočnosti v snahe prekryť prítomné pocity menejcennosti. A jedným z mechanizmov, ktorý im na to slúži, je práve ponižovanie.

Patrik Janov

Patrik Janov

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Budúci absolvent psychológie, ktorý rád provokuje, uvažuje o dianí okolo seba a sem tam si písaním kráti voľné chvíle. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu