Prečo farmári zablokovali Bratislavu?

V najväčšom  proteste v histórií Slovenska farmári požadovali stropovanie - menej dotácií na jedného farmára, pozemkové úpravy, zastavenie korupcie v poľnohospodárstve a lesníctve, plynulé vydávanie pôdy do náhradného užívania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

21. 2. 2019 sme vyrazili znovu do ulíc na traktoroch smer Bratislava. Po ôsmich mesiacoch od prvého protestu sme zrekapitulovali reálny stav, čo sa zmenilo v agrosektore a po návšteve europoslancov východného Slovenska, ktorí zhodnotili stav na Slovensku ako katastrofálny, korupčný, a ktorý nekorešponduje s právnym štátom.

 

Reálne sa spustila diskreditačná kampaň na hlavných protagonistov farmárskych protestov. Pokusy o infiltrovanie do vzniknutého občianskeho združenia, ktoré malo spájať malých a stredných poľnohospodárov, boli odhalené a tak vzniklo nové občianske združenie, ktoré malo vytvárať dojem verejnej mienky o nejednote poľnohospodárov, čím nás chceli zničiť a rozbiť zvnútra. Za týmto združením stáli ľudia prepojení na Ministerstvo zahraničných vecí a ľudia s prepojeným na vládnu stranu Smer a tiež ľudia, ktorí sa nechali kúpiť. Ich úlohou bolo a je štiepenie jednoty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Pozemkové úpravy, ktoré mali byt' spustené, boli v mesiaci december 2018 zrušené. Ministerstvo pôdohospodárstva na európskej pôde prezentovalo, že je potrebné zvýšenie predaja a dotácií bez stanovenia maximálnej výšky - stropu možného poberania eurodotácií a požiadalo EÚ o udelenie výnimky na jej prijaté doporučenie z 1. 5. 2018, ktoré ustanovilo maximálnu možnú výšku dotácií na 80.000 Eur, čo nevyhovovalo terajším oligarchom pôsobiacim v agrosektore.

Korupčné prostredie v tomto segmente sa vôbec nezmenilo, neboli prijaté žiadne opatrenia, agrokobra, ktorá mala vzniknúť na vyšetrovanie prípadov nevznikla, a preto sme vyrazili znova do protestu s požiadavkami, aby jeden poľnohospodár pôsobiaci na Slovensku mohol poberať maximálnu výšku dotácií len 80 000 Eur a žiadne vyplácania miliónov agrobarónom.

SkryťVypnúť reklamu

Chceli sme, aby vlastnícke právo, ktoré je chránené ústavou, bolo nadriadené akémukoľ'vek vzťahu k pôde. Chceli sme reálne spustenie pozemkových úprav- sceľovania pozemkov na Slovensku. Ochranu spodných vôd pred inváziou dánskych svíň - megaošíparní na Žitnom ostrove. Chceli sme prijatie reálnych protikorupčných opatrení. Chceli sme reálne riešenia na podporu vzniku nových a mladých poľnohospodárov. Pridali sa k nám lesníci, ktorých taktiež trápila veľká miera korupcie v tomto sektore. Pridali sa geodeti, pre ktorých scelenie pozemkov je ich živobytie.

Našou prioritou bolo prijatie finančných stimulov pre podporu spracovateľského priemyslu na Slovensku. Pre to všetko sme išli protestovať do Bratislavy. Prijali nás na Úrade vlády, kde nám venovali svoj čas, vypočuli si nás, ministri si z toho vzali svoje poznatky, no reálne body riešení neprišli žiadne. Rokovanie v štýle "tu máš banán a všetko v poriadku". Ministerský postoj rezortu poľnohospodárstva bol diskreditácia a kriminalizácia poľnohospodárov.

SkryťVypnúť reklamu

Zúfalstvo z tohto zasadnutia sa prenieslo pod most SNP, kde kľačali a blokovali cestu tri generácie farmárov, lesníci a geodeti. 30-ročné neriešenie problémov v agrosektore prinieslo 37 % potravinovú sebestačnosť a závislosť na dovoze zo zahraničia. Korupcia v lesoch priniesla bezbrehé rabovanie na prírodnom bohatstve. 

Táto vláda znevažuje l'udí, ktorí prinášajú hodnoty tomuto štátu. Preto sme v posledný deň protestu vyjadrili svoj názor kopou hnoja pred Ministerstvom pôdohospodárstva. Práca na poliach nám nedovolila zotrvať ďalej v proteste a nechceli sme dalšími blokáciami ciest poškodzovať obyčajných ľudí, ktorí za to nemohli. Preto sme sa vrátili späť domov. Verili sme, že tlak verejnej mienky prijme vládu k reálnym krokom.

SkryťVypnúť reklamu
OdpovedaťPreposlať
Patrik Magdoško

Patrik Magdoško

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Občiansky aktivista , jeden z organizátorov farmárskych protestov, jeden zo zakladateľov politickej strany Máme toho dosť! Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu