NAJKRAJŠIE MESTÁ
Najkrajšie a najžiadanejšie mestá sveta sú práve tie, ktoré sú spojené s prírodou.
Sydney, Singapúr
, Kapské mesto, Paríž
. Všetky tieto mestá majú množstvo parkov a miest, kde sa dá dobre posedieť. Práve tam sedia ľudia, práve tam chodia turisti, niečo vidieť a užiť si pekné prostredie.
Veľa ľudí ide z miest na víkend do prírody, lebo je tam pekne a dobre sa tam cítia. Prečo potom metskí architekti, developeri a ľudia, ktorí dávajú povolenia vlastne oškareďujú naše mesto? A robia tak z neho priestor, v ktorom sa ľudia horšie cítia. Čo projekt, to menej zelene.
Akonáhle je niekde priestor, alebo trochu zelene, takmer vždy tam niečo hneď postavia.
Developerské projekty sa pýšia marketingnovými vizuálmi plnými zelene, no po dokončení projektu nikde žiadna zeleň. ako som už skôr spomenul tá často len vo vizualizáciach pred predajom.

Ľudia radi trávia čas v peknom prostredí. Tiež radšej pôjdu behať, bicyklovať alebo sa len prejsť, a kam? Predsa do parkov, k jazerám, na hrádzu alebo tam, kde je pekne. Zeleň tým podporuje aj zdravší životný štýl človeka.BRATISLAVSKÝ FENOMÉN: žiadna zeleň.
Pochodil som viac miest na svete a Bratislavu vnímam ako skutočný fenomén
.
Všade samý betón. Žiadna koncepcia mesta, žiadna koncepcia výstavby, a takmer žiadna zeleň v meste. A ak aj bola, často bola vyrúbaná. Kedy sa to zmení?

Až sa mi natíska myšlienka, že v Bratislave býva nejaký betónový maniak "Čím menej zelene, tým lepšie". A hlavne vyrúbať všetky stromy a povedať, že boli choré.To chcú kompletne všetko len vybetónovať? Betón, betón všade samý betón a dlažba
.
Pri všetkej úcte, vôbec nerozumiem, ako to môžu ľudia dovoliť. A poslanci? Ničia si svoje mesto, svoje prostredie, naše mesto, naše prostredie. Menej zelene ako je v Bratislave som nikde nevidel.
NAČO NÁM SLÚŽI ZELEŇ?
prispieva ku kvalite prostredia
zachytáva hluk
zachytáva nečistoty
zmierňuje výkyvy počasia a znižuje obrovské horúčavy betónových džunglí
lepšie udržuje aj pôdu aj vodu
...a mnoho ďalších dôvodov
Samé pozitíva. Pôsobí zdravo na zrak (teória rovnobežných línií ). Relax duše či psychiky ani nemusím opisovať, to vníma asi každý.
Pokiaľ viem, práve parky a prírodné lokality sú miesta, kam ľudia radi chodia ala Sad Janka Kráľa, Hrádza, Draždiak, trošku Štrkovec, či Ružinovské parky alebo lesy Karlovky. Práve to sú ikony a nie Hlavné námestie, kde je len samý betón, betón a dlažba.
Myslím, že nábrežie pri Eurovei si práve preto získalo popularitu, že developeri pekne spravili okolie a ľudia sa tam dobre cítia.


Často sa stretávam s tým, že ľudia chcú bývať a ísť práve tam, kde je pekné prostredie. Tak čo s tým? Začneme aj konať a správať sa podľa toho? Ak má vyrásť nový projekt, tak nech je aj povinná zeleň. V okolí, na strechách, alebo aké máte ďalšie nápady?
A mestskí poslanci a architekti: chcete vyhnať ľudí z mesta? Dopadne to ako na obchodnej - už dlho ide dolu vodou.
A ČO SĽUBY?
Ako dopadne projekt Slnečnice, ktorý sa tvári, že je lepšia štvrť? Práve prostredie robí štvrť lepšou. Bude to moderné bývanie s nabíjačkami na elektromobily? Bude tam naozaj zeleň a posadí developer trávu aj na úrodnú pôdu? Alebo budú obyvatelia roky riešiť to, že v okolí je nevhodná skalnatá zemina, a nič nevyrastie ako na mnohých iných projektoch? Aj to sú detaily, ktoré podstatným spôsobom vplývajú na výsledok.
Ostáva nám len dúfať, výsledok uvidíme. A potom o ňom určite napíšeme.