Hacknutie Ashley Madison - veľmi nebezpečné známosti a ešte nebezpečnejšie dáta…

Písmo: A- | A+

Debata o ochrane súkromných dát na Internete opäť zosilnela po zverejnení identít vyše 32 miliónov užívateľov zoznamky pre zadaných.

V posledných dňoch médiá rozoberajú hack najpopulárnejšej internetovej platformy pre zadaných ľudí, ktorí hľadajú nezáväznú aféru. Stránka Ashley Madison, ktorá poskytuje takýto typ služby, bola napadnutá hackermi z Impact Team, ktorí tvrdili, že obchodné praktiky zoznamky sú nemorálne a podporujú cudzoložstvo. Hackeri sa preto rozhodli zobrať spravodlivosť do vlasných rúk a zverejnili interné dáta, ktoré odhalili vyše 32 miliónov užívateľov Ashley Madison. Zverejnené dáta obsahovali podrobné informácie o užívateľoch ako bydlisko, email, kreditnú kartu, sexuálne preferencie a fantázie, ako aj obchodné dáta Ashley Madison. Medzi užívateľmi sa nachádzajú milióny ľudí túžiacich po afére, vrátane štátnych zamestnancov a riaditeľov, ktorí teraz platia firmám špecializujúcim sa na úpravu reputácie, aby ich vymazala zo zoznamu „vinníkov.“

Hacknutie Ashley Madison má oveľa väčší sociálny dopad ako napríklad hacknutie Sony, Hacking Teamu alebo Targetu. Tento cyber útok sa priamo netýka veľkých korporácii a ich obrovských strát (dopad pre Avid Media Life, majiteľa Ashley Madison, je samozrejme katastrofálny...), ale priamo zasahuje do života jednotlivcov, ktorí sa postupne dozvedajú, že ich polovičky mali účet na stránke, ktorá sa špecializuje na podvádzanie.

Obrázok blogu

Žaloby naberajú na obrátkach, v Anglicku bola podaná prvá žiadosť o rozvod, v Kanade nahlásili samovraždy a pribúdajú prípady vydierania. Na internete sú prístupné prehľadné zoznamy zaregistrovaných, čo spustilo modernú verziu šarlátového písma – verejného očierňovania za cudzoložstvo. Škodoradosť, odsudzovanie a staranie sa do súkromného života užívateľov Ashley Madison momentálne prekvitá na fórach ako aj v médiách. Aj keď sa všetci zhodneme, že podvádzanie je zlé, nikomu by sa asi nepáčilo ak by bola jeho kreditná karta a bydlisko zverejnené napospas celému svetu a všetkým kriminálnikom. Zverejnenie dát napríklad ohrozilo skupinu ľudí ktorí pochádzajú z krajín, kde je cudzoložstvo alebo homosexuálny styk ilegálny. Ozvali sa viacerí užívatelia zo Saudsej Arábie, kde sa homosexualita môže trestať smrťou.

Aj napriek všetkým morálnym argumentom, skutočný problém s Ashley Madison nie je ich podporovanie mimomanželského styku, ale porušenie ochrany a následná strata dát ich užívateľov. Ashley Madison sľúbila svojim zákazníkom absolútnu ochranu údajov a pri type služieb, ktoré zoznamka ponúka je to o to dôležitejšie. Aby toho nebolo málo, Ashley Madison ponúka platenú službu ($19), ktorá umožňuje užívateľom, ktorí už viac nechceli byť registrovaní, úplné vymazanie profilu zo stránky a tým pádom zničenie akejkoľvek stopy po “digitálnom rúží na goliery.” V roku 2014 zarobila Ashley Madison iba za službu na vymazanie profilu $1.7 milióna v čistom. Avšak v zozname zverejnených dát sa nachádzajú aj títo užívatelia, čo poukazuje na hrubé porušenie ochrany dát ako aj zavádzanie zákazníkov. Najnovšie sa taktiež zistilo, že Ashley Madison hackla konkurenciu. Únik dát teda poukázal na ilegálne praktiky firmy, čo iba pridalo na množstve žalôb od nahnevaných užívateľov.

Áno podvádzanie svojho partnera, alebo vytvorenie účtu na stránke určenej na podvádzanie je zlé, ale zverejnenie súkromých dát miliónov užívateľov a spustiť vlnu vydieraní a verejného očierňovania, nie je o nič lepšie, nehovoriac o zavádzaní zákazníkov zo strany Ashely Madison.

P.S
Okolo 15 000 Ashley Madison užívateľov bolo zaregistrovaných s emailom ktorý končil .org, .gov a .mil. Jedno z ponaučení z Ashley Madison teda je, že ak sa zaregistrujete na zoznamke pre zadaných nepoužívajte svoj pracovný email...

Skryť Zatvoriť reklamu