Magnetizmus

„lebo im je zjavné (ľuďom), čo môžu vedieť o Bohu; lebo sám Boh im to zjavil lebo čo je neviditeľné z Neho,...to od stvorenia sveta rozjímaním môžu pozorovať z Jeho diel, aby nemali výhovorky“ (Rim1;19,20) Ako učiteľ elektrotechniky mám vďačnú povinnosť, vysvetľovať žiakom práve tie neviditeľné stvorené veci, ktoré všetky hovoria o Tvorcovi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Jedna z nich je magnetizmus. Sledujte, prosím so mnou súvislosť medzi týmto neviditeľným fenoménom a človekom ako takým, s jeho povahou a pôsobením na iných ľudí.Magnetizmus je jav, ktorý spočíva v tom, že v okolí niektorých materiálov (prírodných magnetov) pôsobí neviditeľná sila (magnetické pole), ktorá dokáže vniknúť do látok v ich blízkosti a v niektorých vykoná významné zmeny. Zo všetkých prvkov, ktoré poznáme sa tieto zmeny môžu udiať len v štyroch. Sú to železo Fe, nikel Ni, kobalt Co a gadolínium Ga. Vnútornú magnetickú aktivitu týchto prvkov veda vysvetľuje hypoteticky, a to tak, že ich vnútro tvorí množstvo molekulárnych magnetov – domén, ktoré sú chaoticky usporiadané a materiál preto navonok ako magnet nepôsobí. Keď však tieto materiály vložíme do cudzieho magnetického poľa, siločiary poľa vnikajú do vnútra a odstránia tam spomínaný chaos a materiál sám začne navonok pôsobiť ako zdroj harmonizujúceho poľa. Sám sa stane magnetom. Nie všetky materiály sa harmonizujúcemu poľu poddávajú rovnako ochotne. Niektoré sa dajú zmagnetizovať ľahko, označujeme ich ako magneticky mäkké. Tie, ktoré odolávajú, sú magneticky tvrdé. Podobne ľahko alebo ťažko ich možno aj odmagnetizovať alebo premagnetizovať.Akú paralelu s pôsobením ľudí medzi sebou navzájom má tento jav? Nuž iste sme všetci už zažili skúsenosť s ľuďmi, ktorí vyžarovali vnútorný pokoj a lásku. Cítili sme sa v ich blízkosti príjemne a dokonca nás to vnútorne harmonizovalo. Dlhodobý pobyt v ich blízkosti nás mohol aj trvalo naplniť pokojom, ktorý bol v nich.Ako táto úvaha súvisí s úvodným textom?Nuž tak, že sa cítim ako ten magneticky tvrdý materiál, na ktorý bolo dlho pôsobené láskou a pokojom. Pôsobili na mňa ľudia, ktorých srdce bolo naplnené harmonizujúcou silou a ktorú oni sami získavali každodenným životom s Bohom, ktorý je sám Láskou a Pokojom. Dlho som odolával Božiemu blahodárnemu pôsobeniu, kým začal môj vnútorný nepokoj a chaos ustupovať pred Jeho Pokojom a Láskou. Dívam sa na ľudí okolo seba a vidím, že tento proces neprestáva a odolnosť voči Božiemu harmonizujúcemu pôsobeniu je u každého človeka iná. Ďakujem Bohu za nepretržité pôsobenie Jeho poľa Lásky. Za to, že i mňa pomaly mení tak, aby som aj ja mohol prispievať k šírenia pokoja a lásky.

Ján Paulík

Ján Paulík

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ospravedlnený hriešnik, vďačný za nový život v Ježišovi Kristovi. Učiteľ, misijný pracovník, kresťanský poradca, dobrovoľník, otec, manžel. Zoznam autorových rubrík:  ZamysleniaSúrodenciMoji chlapciDarčeky z NebaZ manželkinho denníkaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu