Po stopách Led Zeppelin

V jeden slnečný sobotný deň si mohli obyvatelia mestečka Alcester a Redditch všimnúť cyklistku odetú v čudnom dlhom kabáte s vysokými čižmami ako futaší po okolí a neustále sa vypytuje na jednu ulicu, od ktorej bola dosť ďaleko, ale tvrdohlavo si išla po svojom... Domáci sa jej snažili zakaždým pomôcť, ukazovali prstom smer, alebo vyťahovali mobily s internetom a hľadali v Googlemape, jeden dokonca vybehol z domu s mapou, a vždy popriali držím palce, alebo veľa šťastia! Vyzeralo, že to vzdá, ale nakoniec pomaly už v tme si nafotila tabuľu s názvom dotyčnej ulice, aj nejaký menší kostol a dokonca fotila nejakého týpka so psom v nezaujímavej krčme Red Lion - Červený lev!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
kostol v Redditchi, kde cvičili Led Zeppelin, keď začínali
kostol v Redditchi, kde cvičili Led Zeppelin, keď začínali (zdroj: autorka)

Tá spotená cyklistka s foťákom na chrbte a poletujúcim šálom na krku som bola ja, na požičanom bicykli som sa vydala bez mapy, len s načarbanou adresou, na cyklotúru do mestečka Redditch hľadať ulicu, kde kedysi býval John Bonham, slávny to bicista skupiny Led Zeppelin. Večer predtým som v pube v Alcesteri stretla človeka, čo osobne poznal rodinu Bonhamovcov. Porozprával mi zopár historiek z obdobia, keď ešte Bonhamovci bývali na Enfield Road pri Redditchi a pri každej návšteve ho ponúkli pollitrákom (u nich pinta) pohára doplna naplným brandy s dovetkom - vypi a nalej si doplna zas...! tak pre všetkých fanúšikov Zeppelin, minulých, či súčasných - Vás pozdravuje Paul z Midlandu, teda zo stredného Anglicka, ktoré je domovom, alebo rodiskom zopár zvučných mien ako už spomínaný John Bonham, Robert Plant, Ozzy Osbourne a pod.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zablúdila som aj do krčmy Red Lion na Enfield Road v Redditchi, kde som predpokladala, že ktosi by mohol Bonhamovcov poznať. Nemýlila som sa. Neboli ich desiatky, ale jeden starší pánko so psom si na neho spomenul, keď ho ako chalanisko stretával na tejto ulici, John Bonham bol od neho starší a do pubov chodil všelikade. Raz urobil rozruch, keď v hotovosti kúpil v garáži nejaké drahé auto, hoci na to nevyzeral, vtedy Led Zeppelin práve začínali byť slávni. Odfotila som si aj dom, kde údajne niekedy dávnejšie žili Bonhamovci, ale známy z Alcestera mi tvrdil, že ten dom už neexistuje, lebo tam postavili novú cestu. Domáci z Red Lion mi nakreslil mapu ako sa dostanem na biku naspäť najrýchlejšie domov a aj s polohou kostola, kde Led Zeppelin zvykli cvičiť a skúšať pred koncertami, keď začínali. Pri večernom fotení kostola ma zastavila jedna domáca s otázkou, prečo fotím kostol v noci, že bol nedávno vykradnutý. Asi to nevyznelo dôveryhodne, keď som jej popravde vysvetľovala, že som bola kedysi veľký fanúšik Zeppsov a že mi dlho trvalo, kým som našla tento kostol, lebo mi zakázala kostol fotiť a poslala ma slušne s pokojom Angličana do pekla.

SkryťVypnúť reklamu

Neďaleko miesta kde bývam, v strednom Anglicku žije aj Robert Plant, ktorý býva v Kidderminsteri, oblasť Bewdley. Plant ešte hráva tu niekde po okolí, možno sa mi podarí ho zhliadnuť, „na staré kolená" čo by sme ako deti železnej opony pokladali za senzačnú vec. Domáci len žasnú, keď im vysvetľujem aké náročné bolo pre nás za čias komunizmu získať koncertné video The Song Remains the Same, nuž a keď sme ho zohnali, tak sme skákali dva metre od zeme!

Inšpirujúce je pre mňa Anglicko! Keď som v Londýne a cestou na Greenwich z vlaku zazriem starú fabriku s typickým komínom, okamžite hľadám prasa zavesené niekde vo vzduchu a v hlave mi začne hrať Animals od Pink Floydov, pre výletom na Stonehenge pri Salisbury som si pustila Petra Gabriela (hoci on myslí kopček Solsbury hill pri mestečku Bath, kde žije, ako som neskôr zistila), a to nehovorím o skupine Clash, ktorých som kedysi dávno, pradávno dlho počúvala, ľavičiarov ako prasa, ja-spoza železnej opony a učila sa anglické slovíčka z textov na obale platní!

SkryťVypnúť reklamu

Zajtra som v Readingu, tak sa pozriem na miesto, kde sa realizuje jeden z najväčších rockových festivalov v UK. Som presvedčená, že našej Pohode v Trenčíne sa však nevyrovná.

Lucia Paulikova

Lucia Paulikova

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

posadnutá cestovaním, závislá na zážitkoch a priateľoch Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu