
Dnešný článok by som chcel venovať hlavne mladým ľudom, ktorých by táto tematika mohla socializačných sietí zaujímať.
Momentálnou témou číslo jedna je lacné/poprípade úplne free spôsob ako sa kontaktovať s kruhom známych, dohodnúť sa, komentovať spoločné fotky alebo rôzne fotky s akcií, diskoték alebo koncertov . Priekopníkom internetovej socializácie bol ako vieme, škandálmi preslávený Pokec. Nechvalne preslávený práve pre aféry s pedofíliou a šírením fotografií nezletilých dievčat a chlapcov. Tento portál rapídne ztratil na popularite na rozhraní rokov 2004/2005 keď na scénu socializačných portálov na Slovensku prišiel Booom.sk . Tento portál bol platený, dosť obmedzenejší ako Pokec a takisto kontrolovaný.
Túto stránku si vytvorila pôvodne úzka skupina ľudí nato aby mohli medzi sebou komunikovať za minimálny jednorázový tarif 60sk na dobu 1 rok(za fotoalbum 40 + predíženie platnosti profilu). Postupne ako nová generácia mladých ľudí sa začalo chodievať zabávať do starého mesta a jeho podnikov, sa tento portál rozmohol a naberal postupne na popularite. Tým, že Bratislava je v podstate trochu väčšia dedina, tak jeden povedal druhému, druhý tretiemu a aj štvrtý chcel komentovať fotky ľudí, a akcií na ktorých sa zúčastnil a s úzkokomunitnej stránky sa stala celomestská (v súčasnosti celoslovenská) záležitosť, Majiteľom to samozrejme vyhovovalo lebo na tejto spočiatku vyzerajúcej zábavky si spravili pekný biznis (z popularity sa samozrejme odvíja aj inzercia atď). Týmto sprofanovaním sa myšlienka celej tejto záležitosti úplne zničila a tento server v súčasnosti zvrhla na relatívne lacnú zoznamku a ,aj napriek stráženiu a administrácií, prehliadka sporo odetých maloletých dievčat a nástročných chalanov (podľa fotky by mali byť strážená hranica 18+ aj cez klamlivé informácie o veku, ale administrátorom sa to evidentne nedarí, viz ja sám) fotiacich sa s “sklenkami“, plynovými pištolami a hrubých reťaziach. Áno aj ja som “na Búme“, ale rozhodne to neberiem tak ako trištvrtina, prinajmenšom tretiny nášho hlavného mesta. Dohodnúť sa , chatovať s priateľmi, okomentovať fotku s akcie kde som bol, v skratke to na čo bol Booom vytvorený. Prebiehať sa v tom kto má viac komentov, ľudí vo friendliste (trištvrina známych s videnia, alebo ľudí čo poznajú tak, že ich raz-dva krát videli) a samozrejme hodnotenia profilov. Je to smutné, že sa moja generácia s polovice pozná po mene, a s druhej polky po “nicku s booomu“ .
Preto som zaznamenal značný nárast registrácie mojich známych a priateľov na portáli, tento krát celosvetového merania Facebook.com. Pre rýchle oboznámenie s tým ako to funguje na “Facebook-u“ vám stačí vedieť iba to, že je kompletne bezplatný, váš profil, fotky, vidá, statusy (možnosť napísať sučasnú náladu, pocity poprípade oboznámiť priateľov s tým kam sa chystáte, alebo čo robíte) ale aj komentáre alebo veškeré osobné informácie niesu prístupné nikomu okrem, tých čo sú zahrnutý vo vašom zozname priateľou (ktorý musí byť mutuálny, to jest keď si vás niekto pridá, tak si ho musíte pridať aj vy a naopak) čiže týmto sa možnosť lacnej zoznamky absolútne eliminovala. Takisto je Facebook prehľadnejší, a hlavná stránka profilov funguje ako nástenka, čiže môžete niekomu rýchlo niečo zdeliť tým, že mu to “pripnete“ na nástenku. Takisto Facebook obsahuje rôzne hry, aplikácie, kvízy a tiež rýchly chat na komunikáciu na rýchlo. Takisto funkcia monitorovanie akéhokoľvek pohybu na nástenkách priateľov je veľmi nápomocným elementom čo Booom postráda. V neposlednom rade veľkou výhodou Facebook-u je to, že pokiaľ užívatelia niesu úplne neznalý toho načo bol Facebook vytvorený, sa užívatelia registrujú vlastnými celými menami, poprípade si ako stredne meno uvedú prezívku, čo dopomáha všeobecnej orientácií na portáli ako takom. Facebook je tak isto určený pre všetky generácie práve pre túto registráciu vlastných mien
Je umožnené starším, ale aj mladším ľudom kontaktovať sa so starými známimi zo škôl alebo bývalých bydlísk.
V konečnom dôsledku sme sa dopracovali k tomu, že éra Booom-u už by mala byť (dúfajme zo všetkých síl) zanami, a seriózne socializačné inzternetové sieťe bez anonymných pedofilou, a zabezbečeným súkromím. Tento článok preto zakončím citátom od človeka, nepriamo zodpovedným za toto všetko, Billa Gatesa :
„The Internet is becoming the town square for the global village of tomorrow.“
Holla!!
(zdroj foto : gooogle.com)