Predstavtesi, že môžete byť kýmkoľvek chcete. Chcete byťmladý, bývať v Austrálií, pracovať akošéf nadnárodnej spoločnosti, a ktomu dobre vyzerať,mať krásnu manželku a 4 deti. Ale je tu problém, stestarý, škaredý, chudobný, chorý aizolovaný od všetkého okrem vašeho PC. Nemožnýsen? V realite možno áno, nato aby ste sa stali krajším,by ste museli ísť pod nôž, nato aby ste sa narodili vAustralií, by ste museli vediet cestovat v čase a, nato abyste boli šéf nadnárodnej spoločnosti, by ste museliokrem iného viac študovať. No vo virtuálnej realitenieje nič také zložité. Nato aby ste ku príkladuomladli, stačí prepísať pár údajov vdatabáze, pár kliknutí.
"Virtuálnarealita je simulácia reálného alebo vymyslenéhoprostredia, ktoré môže byť vizuálne vnímanédo všetkých rozmerov priestoru, výšky, šírkya hĺbky a tak môže poskytovať interaktívnu skúsenosťvizuálne v reálnom čase so zvukom, dotykom a inýmiformami spätnej väzby."http://searchsmb.techtarget.com/sDefinition/0,290660,sid44_gci213303,00.html
Poznamkaautora : Pod virtuálnou realitou budem chápaťinternet.
Čo ztej definície vyplíva? To že virtuálna realitanieje v našej realite reálna, no na virtuálnej úrovnije virtuálna realita reálna, čiže, keď sa pohybujemevo virtuálnej realite, je prenás reálne to, čoje virtuálne a to skutočne reálne sa stávavirtuálnym.
Nočlovek je tvor reálny, pohybuje sa v preňho reálnomsvete. Môže sa teda pohybovať súčastne aj v inomsvete? V tom virtuálnom? Ak berieme virtuálny svet akopodmnožinu toho reálneho, tak určite hej. Jeden zprevratných dôkazov modernej fyziky hovorí otom,že čo je v 3 dimenzií, je súčasne aj v 2 dimenzií,čo je v 4 dimenzií je sučasne aj vo všetkýchdimenziach podňou). No otázka tu znie, či je virtuálnysvet nadmonožinou, alebo podmnožinou toho reálneho sveta.Mohol by virtuálny svet existovať nezávisle odreálneho? Nehovorím tu teraz len o počítačoch,ale predstavme si, že by náš svet neexistoval, no tak ako bypotom mohol existovat virtuálny svet, keby nebol nikdo kto byho tvoril? Ztoho vychádza jednoznačný záver, ževirtuálny svet vychádza z toho našeho a je jehopodmnožinou, aspekty našeho reálneho života sa zrkadlia, navirtualy svet (staviame, vnímame a vytvárame ho sohladom náš reálny svet, používame nami známeznaky, písmena, pomenovania, číslicové sústavy,to čo sa nemôže nachádzať, existovať v našomreálnom svete, čo si nevieme predstaviť, nemôžeexistovať ani vo virtuálnom). Reálny svet námponúka rovnako vela možností ako virtuálny,rozdiel je len v obtiažnosti ich naplnenia. Zatiaľ čo vovirtualnom svete môžeme striedať povolania, mladnúť,meniť výzor, v reálnom svete, by sme všetko ztohomohli tiež, omladnúť, meniť výzor, premeniť sa vstoličku, mať viac ruk. Len by samoznrejme nebolo takéjednoduché to docieliť (a v niektorých prípadochprenás ZATIAĽ nemožné). Zoberme si napríkladtakú zmenu mena/nicku : vo virtuálnom svete je zmenamena naimplementovaná cez nejaký script stránky,procedúru, funkciu, rovnako je naimplementovaná aj vnašom reálnom svete inou procedúrou : musím ísťna úrad, vyplniť tlačivo o zmene mena, zájsť napolíciu, nechať si potvrdiť tlačivo.
A čoteda človek žijúci v reálnom svete? Vrátim sak pôvodnej otázke „môže sa teda človekpohybovať súčastne aj v inom a to virtuálnom svete?“Odpoved znie áno, nakoľko je virtuálny svetpodmnožinou toho našeho, sa vňom už vpodstate pohybuje beztohoaby otom možno vedel, (na interenete sa napríklad objavívaša fotka ako náhodne kráčate po ulici, a pritom stesa k internetu nikdy nepripojili, alebo niekho naštvete a on otomnapíše blog). Ludia sa navzájom ovplyvňujú, apráve ludia tvoria esenciu existencie virtuálnehosveta, presne tak ako sa nachádza jablko, ktoré spadloNewtonovy nahlavu v raketovom pohone a temer každom aspekte fyziky.No nie všetko má svoje zobrazenie vo virtuálnom svete,predstavme si aspekty reality ktoré sa nemaly z reálnehosveta do virtuality ako premietnuť (napríklad druh kameňaktorý nikdy nikdo nevidel) (virtualita nieje ostrou podmnožinu(identitou) reality).
Vinterenete neexistuje obrázok všetkých kameňov ktorévo vesmire existuju, ale všetky obrázky kameňov nainterenete vychádzaju zo sveta reálneho (aj ked trebarsreálne neexistuju, no reálny svet unásvypestoval myšlienku a predstavu o kameni).Čiže virtualna realitaje taka podmnožina reálneho sveta, viazaná týmčo vieme projektovat z reality do virtuality, a to je viazane našimsvetom (čo si nevieme predstaviť, to nemôže existovat ani vovirtualite, lebo virtualita je vpodstate sama osebe predstava).
Človekmože existovať vo virtuálnej realite, no nemôže bytjeho plnou súčasťou, nakoľko je viazaný na svetreálny. Keby človek jedol len virtuálne, asi by dlhoneprežil. A ako je to s našou identitou v tejto virtuálnejrealite? Tá rovnako ako celá virtualita vychádzaz reality, aj keď jej nemusí zodpovedať. V skutočnosti somrobotník, no vždycky sa mi páčilo povolanie trebárspožiarnika, preto som virtuálne požiarnik. Požiarnik jepovolanie ktoré vychádza z reálneho sveta, akeby som si zvolil aj povolanie terbars, kosič trávy naMarse, toto povolanie tiež vychádza z reality, z povolaniakosiča, z pojmu tráva, z existencie planéty Mars achápaní slova „povolanie“ vôbec. Našavirtuálna identita vyplíva z našej predstavivosti, ztoho ako projektujeme reálny svet do virtuálneho. Takženaša virtuálna identita sa zrkadlí z našej reálnej.
Ak sizmeníme našu virtuálnu identitu, nezmení sa námautomaticky naša reálna a to aj opačne. Mali by sme si ajuvedomovať to že žijeme v reálnom svete, teda realita jedôležitejšia než naša virtuálna projekcia. Bezvirtualnej reality sa zaobídeme, bez reality, prestávameexistovať.
Virtuálnaidentita nám ponúka zažiť zrkadlenia reality, ktoréby sme dosahovali v realite veľmi tažko (prípadne by to bolopod danými podmienkami prenás nemožné) no tietozrkadlenia sú len virtuálne, premietnuté zreality, no do reality sa samé odseba nikdy nepremietnu, dokýmniečo reálne nespravíme aby sa tak stalo.