Ekonomické modely nefungujú, čo teraz?

Nech už dnes študujete na skoro akejkoľvek škole, dostávate do povinných štúdijných osnov aj kúsok ekonómie. Je vysvetlená zväčša pomerne povrchne, aby ju pochopil aj jednoduchší žiak. Dopyt a ponuka, prípadne celý vzorček HDP. Všetko to funguje! Až do momentu, kým sa teóriami človek nezačne zaoberať čo i len trošku hlbšie. Veď keby to fungovalo, potom by sme predsa nemali ani krízu nie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (53)

Podmienky ekonomických modelov

Začnime jednou ľahšou podmienkou, Vám určite veľmi dobre známou zo školských lavíc. Poznáme 3 výrobné faktory, menovite prácu, pôdu a kapitál. V súčasnej ekonomike však vidíme stále nové a nové spoločnosti podnikajúce iba na internete. Je len veľmi ťažké vymedziť, aká je spotreba pôdy v tomto prípade a či vôbec je nejaka. Skúsme napríklad definovať koľko pôdy je potrebnej pre výrobu a fungovanie produktu spoločnosti Skype... Ťažko to určiť.

Ďalším a pre všetky ekonomické teórie veľmi nepríjemným bodom je predpoklad racionálneho (rozumného) spotrebiteľa. Racionálny spotrebiteľ využíva svoje obmedzené zdroje na nákup statkov a služieb tak, aby maximalizoval svoju spokojnosť (úžitok), cca toľko vraví poučka.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problémy máme hneď dva. Po prvé, predpokladať racionálnosť spotrebiteľa nie je najrozumnejšie. Veď samotný výkyv počasia, dobre mierená reklama alebo akákoľvek maličskosť, vedia ovplyvniť naše nákupné správanie a v konečnom dôsledku zisťujeme, že zakúpený produkt/služba nenapĺňa naše očakávania (spokojnosť). V prípade, že sa to nestalo Vám a potrebujete príklad od inakiaľ, potom verím že poznáte viacero osôb s nie práve racionálnym nákupným správaním.

Druhý problém je v samotnom predpoklade nevyhnutnosti spotreby (nákupu) pre dosiahnutie spokojnosti (úžitku). Pokiaľ chcete, aby Vaše domáce zvieratko bolo zdravé a silné, potom mu určite kupujete stravu. V prípade, že máte obézne zvieratko a Váš cieľ je mať zdravého miláčika, potom mu jesť dakedy nedáte a spotreba nevznikne. V takomto prípade je spokojnosť vyvolaná nespotrebovaním tovaru (krmiva Vášho mazlíčka).

Skryť Vypnúť reklamu

Oba spomínané javy sa v ekonometrii snažia vyjadriť formou reziduí, inak povedané predstavujú odchylku od optimálneho stavu. Optimálny stav popisuje matematická rovnica a ráta s univerzálnou platnosťou optimálneho stavu. Ako však vidíme len na jednoduchých príkladoch, svet sa nespráva podľa rovníc. Zamyslite sa, pokiaľ ste mali chybu v príklade na písomke z matematiky, potom Vám určite nevyšiel správny výsledok a po zistení chyby ste už ďalej s chybou nerátali. Prečo potom používame modely, o ktorých chybovosti sme si istí?

Ekonomické smery

Socializmus predstavuje pre mnohých dnes kapitolu dejín, na ktorú pozerajú s opovrhnutím a nechápu, ako mohli podobné myšlienky vôbec ľudia nasledovať. Z pohľadu ekonomického (teoretického) je však teória krásna a dáva zmysel! Prečo by sme všetci nepracovali ako najlepšie vieme, keď sa potom budeme mať všetci skvele a čím viac sa budem snažiť ja, tým viac sa budú mať lepšie všetci. Veď táto myšlienka je veľmi ľahko pochopiteľná a racionálnosť sa jej nedá uprieť. Bez ohľadu na politické pozadie, ekonomický systém nedokázal obstáť test dejín z veľkej časti práve kvôli tomu, že existujú už spomínané „reziduá".

Skryť Vypnúť reklamu

Keynesiánstvo, Neoklasická ekonómia, Chicagska škola, Neorakúska škola, alebo pre jednoduchosť a pochopiteľnosť, iba hospodársky systém voľného trhu (kapitalizmus) v akejkoľvek forme a akomkoľvek ekonometrickom modely predstavuje taktiež hru s číslami a snaží sa nás presvedčiť, že osobné motívy nás dovedú k bliss pointu (spokojnosti) skôr ako motívy skupinové. Všetky učenia však opäť počítajú s racionalitou spotrebiteľa. Preto majú všetky vo svojej najhlbšej podstate zakomponovanú minimálne túto chybu.

Zodpovednosť jednotlivca

Človek sa podľa všetkého vyvynul z tvorov žijúcich v skupinách, snažiacich sa o spoločné dobro, prežitie. Individuum je však vždy vedené osobnými potrebami a iba kultúra a výchova s určitými predispozíciami môžu tieto potreby potlačiť. Predošlý režim dokázal, že vychovať národ k tomu, aby presmeroval svoje záujmy zo seba na záujmy skupiny, je v súčastných podmienkach nemožné.

Skryť Vypnúť reklamu

Terajší systém (dnešné nastavenie voľného trhu) však dokazuje aj to, že človek nie je v danom systéme schopný niesť zodpovednosť ani sám za seba (samozrejme generalizujem). Západné krajiny majú mnohorazy viac zadĺžené obyvateľstvo, ako sú jeho ročné príjmy (napríklad aj tak pokrokové Fínsko).

Už v leporele, ktoré mi moja mama čítala ako dieťaťu bolo napísané, že usilovné mravčeky si zbierajú celý rok zásoby na zimu, aby nezomreli a cvrček ktorý si celý čas iba cvrlikal, cez zimu docvrlikal.

Mám pre Vás všetkých zlú správu. Zima už dajaky čas zúry a zúriť ešte rozhodne neprestáva, mravčekov je medzi nami iba veľmi málo a krajín, ktoré sa správajú ako mravčeky ešte menej.

Michal Paulov

Michal Paulov

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  0x

jeden z Vás Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu