HDP, harmonizovaná inflácia, output gap a tie ďaľšie veci

Mnohé medzinárodné organizácie sa nám snažia dodať informácie o tom, ako veľmi bude rásť ekonomika, ako vysoká bude inflácia, ako sa bude dariť hlavným obchodným partnerom a i. Napadlo ma, že mnohí ľudia sa oháňajú skratkami a pojmami, ktorým vlastne ani nerozumejú a tieto správy si vysvetlujú po svojom. Presne to je dôvod, prečo som sa rozhodol urobiť tento príspevok, ako vysvetlenie o čom je vlastne reč.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Veľmi jednoducho:

Pridaná hodnota – kúpim jablko za 40 centov, vyleštím ho a predám ho za 60 centov. Pridaná hodnota je pre mňa 20 centov (predám za 60 - kúpim za 40 = 20 hodnota ktorú vytvorím) alebo 50% pôvodnej hodnoty.

HDP – všetká pridaná hodnota vytvorená na určitom území (v danej krajine) za určité časové obdobie (zväčša rok, prípadne štvrťrok) zrátaná dokopy. Tento ukazovateľ sa ráta z hodnoty finálnych produktov. Predstavme si, že niekto si kúpi pekné vyleštené jablko za 60 centov a nastrúha ho na malú porciu jablkového šalátu a jablkovú šťavu predá ako malé osvieženie, celé to bude stáť dokopy jedno euro.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prípade, že človek od ktorého som v časti „pridaná hodnota“ kúpil jablko bol zo zahraničia, tak všetká hodnota, ktorú započítame do HDP našej krajiny bude aj tak 1€!

Na tomto prípade vidíte aký je vplyv mnohých zahraničných výrobných firiem, ktoré kompletizujú svoje výrobky na Slovensku (napríklad pilier ekonomiky – automobilky). Preto ešte raz, HDP je súčtom hodnôt všetkých finálnych výrobkov a služieb predaných/poskytnutých na danom území za určitý čas.

Inflácia – Tento škaredý pojem predstavuje mieru, akou sa znehodnocuje kúpna sila peňazí. Opäť jabĺčkový príklad: Minulý rok som kúpil jabĺčko na trhu za 40 centov, no tento rok mali v zahraničí krupobitia a následné suchá a jabĺčka zdraželi. Súčasná cena jabĺčka je z toho dôvodu 50 centov. Toto zdraženie predstavuje 25% rast ceny. Takže inflácia predstavuje mieru akou sa zdvyhnú ceny v krajine oproti cenám predchádzajúceho roka.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek extrémnemu rastu cien jabĺčok však ľudia nie sú odkázaní spotrebúvať iba tieto plody. Spotrebný kôš (to čo priemerný človek nakupuje) sa skladá z mnohých tovarov a služieb (potraviny, energie, cestovanie, luxusné tovary, služby,...) a nakupuje ich v rôznych množstvách.

Preto napriek rastu cien jabĺčok o 25% môže celková inflácia v krajine podrásť o povedzme 2%, pretože ceny iných tovarov a služieb nerastú, alebo rastú pomalšie.

Harmonizovaná inflácia – spôsob zisťovania inflácie na ktorom sa ujednotili krajiny EU. Teda váha zmeny ceny jabĺčka na meraní inflácie bude vo všetkých krajinách EU rovnaká.

Skryť Vypnúť reklamu

Miera otvorenosti ekonomiky – predstavuje súčet všetkých dovozov a vývozov do a z krajiny vydelený ceľkovým HDP. V našom prípade sú dovozy 40 centov (jabĺčko zo zahraničia), vývozy sú nula (jablkový šalát spapáme doma); postupujeme následne.

40+0 (dovoz plus vývoz)= 40 / 100 (HDP krajiny) = 0,4

Teda krajina je otvorená skoro z polovice (na štyridsať percent). A samozrejme, čím viac je ekonomika otvorená, tým viac je závyslá od obchodu s partnerskými krajinami.

Potenciálny output – predstavuje hodnotu HDP, o ktorú je krajina dlhodo schopná rásť aplikovanú na daný rok - v našom prípade sa v súčastnosti pohybuje okolo 4% . Pre každú krajinu je tento ukazovateľ odlišný! Môžu za to rôzne faktory ako vzdelanostná úroveň obyvateľstva, kultúra, politická stabilita, miera otvorenosti ekonomiky a iné.

Skryť Vypnúť reklamu

Output gap – Predstavuje rozdiel medzi reálnou mierou rastu HDP a mierou potenciálneho outputu následne predelenou mierou potenciálneho rastu. Napíšem inak. Pätnásť rokov po sebe sme dvýhali cenu jablkového šalátu o 4%, no tento rok nám ľudia prestali kupovať tak drahý šalát, pretože prišla kríza a mohli sme dvyhnúť cenu iba o 3% oproti predchádzajúcemu roku aby sem ostali na rovnakých množstvách predajov.

Teda potenciál sme mali nastavený na 4%, no rásť sme mohli iba o 3% a teda output gap jabĺčkového biznisu predstavoval 3 – 4 = -1 a následne -1/4 = -0,25. Pokiaľ sa takýto scenár zopakoval v celej ekonomike, potom output gap celej krajiny predstavoval -0,25% z potenciálneho rastu HDP (ekonomika rástla o štvrtinu pomalšie oproti svojmu potenciálu).

Pokiaľ poznáte človeka, čo zvykne pojmy označovať mylne, potom neváhajte a pošlite mu tento článok, možno mu to niečo dá..

Samozrejme ukazovateľov a ekonomických pojmov, ktoré ľudia bežne pletú je oveľa viac, no dať to naraz na jedno miesto by bolo ako čítať encyklopediu z ktorej by si nikto nič aj tak nezapamätal, tak možno dakedy nabudúce.

Ps.: potenciálny HDP bol zisťovaný z IMF a hodnota je len približným priemerom posledného obdobia (HP filter - zjednodušene - metódou trendovania vývoja miery rastu HDP posledných rokov).

Michal Paulov

Michal Paulov

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  0x

jeden z Vás Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu