Dostal som služobný notebook. Nie je to žiadne orezávatko, ale riadna Toshiba s dvojjadrovým procesorom, giga pamäte a 160-gigovým harddiskom. Technici mi do nej v rámci firemných predpisov nainštalovali Windows XP, i keď notebook je certifikovaný len pre Windows Vista. Problémy sa prejavili zakrátko – univerzálne ovládače Toshiba neprežula a notebook si robil čo chcel. To, že zaspal a už sa neprebral sa dalo vydržať, no svojvoľné presúvanie kurzora po obrazovke počas písania textu už bolo priveľa.
Predpisy-nepredpisy, technici mi museli do počítača nainštalovať Vistu, s ktorou bol predaný.
Po pochvalných článkoch, ktoré som si so záujmom prečítal napríklad na českom Technete som sa na nový systém celkom tešil.
Tak poďme zaradom. Vista sú v zásade ofarbené Windows XP. Mnoho funkcií majú riešených prakticky, no mnoho z nich je zbytočne pozašívaných a komplikovaných. Windows Aero sa zďaleka nevyrovná porovnávanému systému Aqua z Apple OS X a podobný posudok môžem dať aj Windows Media Center, ktorý sa zrovnáva opäť s podobným systémom od Apple.
Windows Vista neštartujú ani zďaleka tak rýchlo, ako sa môže zdať po prečítaní recenzií.
Windows Vista rozhodne nestačí 1 GB pamäte RAM – práve dnes mám dostať objednaný 1 GB navyše, aby sa s počítačom dalo normálne pracovať.
Windows Vista sú napriek tomu, že Microsoft tento systém vyrábal extrémne dlho nedorobkom – niektoré funkciie sa správajú nevysvetliteľne, systém nedokonale spolupracuje s hardvérom a trebárs problém so zaspávaním a prebúdzaním notebooku nový systém nevyriešil.
Najviac ma asi zdvihlo zo stoličky dnešné vyhlásenie manažéra divízie Windows Client českého Microsoftu Tomáša Košku, ktorý tvrdí, že Vista pokrýva 96% všetkých dostupných ovládačov. Myslíte, že je to skutočne tak?
Prečo potom kolega nedokáže na svojom špičkovom notebooku Fujitsu-Siemens rozbehať Bluetooth? A prečo asi tak nemôžem už tri týždne zo svojho notebooku so systémom Windows Vista tlačiť dokumenty?
Na odpoveď Tomáša Košku čakať nemusíme, odpoveď vieme už dnes. Ovládač na Bluetooth v kolegovom notebooku s Vistou nespolupracuje. A nový nie je k dispozícii.
A väčšinu starších tlačiarní pod Vistou nerozbeháte. V práci som sa pokúšal o dva typy bežne používaných tlačiarní od Hewlett-Packard. Doma mi stojí tlačiareň za 45 tisíc – ani pre drahú profesionálnu tlačiareň nie sú k dispozícii ovládače. Tie HP sprístupní až v auguste, teda až celých 6 mesiacov od uvedenia systému na trh (informácia z hotlinky HP).
Žeby ovládače k najpoužívanejším zariadeniam v počítači od dvoch renomovaných výrobcov patrili do tej 4-percentnej skupiny, ktorá ešte nie je pokrytá? Dovoľte sa mi zasmiať.
Nezvládnutá podpora nového systému u väčšiny výrobcov niekoľko mesiacov po uvedení na trh je hanba pre Microsoft. Hanbiť sa môžu aj výrobcovia, ktorí nepochybne dostali vývojárske nástroje od Microsoftu skôr, ako 1. marca (dátum uvedenia systému na trh) a napriek tomu nesprístupnili ovládače, ktoré by fungovali.
Škodovaný ostáva, samozrejme, len zákazník, ktorý celý nervózny vyvoláva na hotlinky výrobcov a vytáča už aj tak dosť nervóznych operátorov, ktorí dokola opakujú to isté (o „asertívnom“ správaní technika na hotlinke HP by som mohol tiež rozprávať, ale chápem ho. Ja by som tú robotu robiť nechcel).
Ak si chcete ušetriť nervy, počkajte si, pokým sa Microsoft dohodne s výrobcami a tí sa konečne rozhýbu k tomu, aby zákazníkom v novom systéme Vista konečne sprístupnili svoje zariadenia. Inak budete s každým dokumentom na USB kľúči behať po kolegoch a tlačiť z ich počítačov. Alebo si užívať nefungujúci Bluetooth najvyššej triedy...
A chcem sa tiež poďakovať niektorým kolegom novinárom, ktorí sa vo svojich oslavných recenziách Visty o prúseri s ovládačmi akosi zabudli zmieniť. To už len tak na záver.