Keď prídete do Číny veľmi skoro zistíte, že internetové pripojenie je tu veľmi, veľmi problematické. Veľa stránok je zablokovaných úplne (sociálne siete, veľké spravodajské portály, android store a veľa ďalších), ale aj tie, ktoré nie sú zablokované, idú extrémne pomaly. Najbežnejším spôsobom ako s týmto zlým pripojením bojovať je VPN (Virtual private protocol). Skúsim vám priblížiť, prečo ju v Číne budete určite potrebovať, ale taktiež prečo je dobrý nápad vlastniť VPN aj na miestach, kde nie je taká prísna cenzúra internetu. Áno, aj na Slovensku má používanie VPN zmysel.
Čo je VPN
Troška technického pozadia, môžete túto časť pokojne preskočiť. VPN šifruje pripojenie a anonymizuje prenášané dáta. VPN fungujú ako tunely. Berú informácie, ktoré váš poskytovateľ internetových služieb zasiela na webové stránky a zašifruje ich. Hackeri, špióni a potenciálni sliediči nemôžu vidieť, čo robíte, a preto nemajú žiadny spôsob ako zakročiť proti tomu, čo si práve prezeráte. Vďaka tomu vie VPN odblokovať geografické obmedzenia a lokálnu cenzúru. Znie to zložito, ale naozaj to zložité vôbec nie je.
Väčšina VPN poskytovateľov ponúka veľa serverov, ktoré sú rozmiestnené po celom svete. Ak sa k takémuto serveru pripojíte, navštevovaný web si myslí, že sa nachádzate v tej krajine, kde sa nachádza váš VPN server. Vďaka tomu sa riadite pravidlami, aké sú platné v krajine, kde je váš server. Ak chcete sledovať Netflix z USA, jednoducho sa pripojíte k ľubovoľnému serveru v USA. Ak chcete prístup k britskej BBC, všetko, čo musíte urobiť, je pripojiť k serveru so sídlom vo Veľkej Británii. Ak chcete pozerať hokej na slovenských stránkach, ale nachádzate sa v cudzine, stačí sa pripojiť na slovenský server. Ak chcete v Číne (alebo iných krajinách s cenzúrou) odblokovať blokovaný obsah, stačí sa pripojiť na server krajiny, kde nie je cenzúra internetu. Čím bližšie sa tá krajina fyzicky nachádza k Číne, tým bude pripojenie rýchlejšie. Dobre fungujú servery v Hongkongu, Kórei, Japonsku, Singapure a na východnom pobreží USA.

Ako obísť cenzúru v Číne
Najlepšie na VPN je, že je neuveriteľne jednoduché ju používať a vlastne vôbec nemusíte rozumieť technickému pozadiu. Osobne odporúčam používať služby firmy ExpressVPN a Astrill VPN. Vyskúšal som už niekoľko poskytovateľov (VyprVPN, StrongVPN a ďalšie), ale ExpressVPN je rozhodne najspoľahlivejšia a najrýchlejšia. Existujú aj VPN služby zadarmo (Hexatech, Betternet), ale fungujú iba na mobilných zariadeniach. ExpressVPN a Astrill VPN majú aplikácie na všetky druhy zariadení: Windows, Mac, iOS, Android, Linux. Stačí si stiahnuť aplikáciu, nechať ju nainštalovať potrebné profily a pripájate sa jediným kliknutím.
Aký je rozdiel medzi ExpressVPN a Astrill? Stabilnosť pripojnia z Číny sa poprvde mení. Raz funguje lepšie jedna, potom druhá. Aj preto si platím oboje. Ak by som si mal vybrať iba jednu, išiel by som s ExpressVPN. Ich aplikácie a uživateľské rozhrania sú oveľa lepšie. Aplikácie Astrillu sú veľmi zastaralé. V Číne si ale vyberať nemôžem a tak používam čo ide zrovna lepšie.
Cenzúra internetu v Číne
POZOR, pripravte si VPN skôr ako do Číny prídete. Ak máte Android, je zablokovaný prístup k obchodu s aplikáciami a len veľmi komplikovane do telefónu dostanete nové aplikácie. Aj pri iných zariadeniach to môže byť problém. Čína VPN necháva tak, nesnaží sa úplne znemožniť ľudom prístup na internet, lebo by to príliš uškodilo (s výnimkou veľkých politických udalostí, alebo napríklad v Xinjiangu). Veď aj sama Komunistická strana má Twitter, Facebook a Youtube účet. No pre bežných netechnických ľudí stavajú prekážky ako sa k VPN dostať, jednou z nich je že ju stiahnete veľmi komplikovane ak už v Číne raz ste. Ak si aj stiahnete aplikáciu, budete mať problém za ňu zaplatiť, lebo ani ExpressVPN ani Astrill neponúkajú platby priamo cez aplikáciu. Je treba ísť cez ich vlastné weby a tie sú blokované.
Čína vie spraviť výnimky z cenzúry. Veľké korporácie, medzinárodné konferencie, vojenské zóny, médiá, zóna voľného obchodu v Šanghaji a mnohé ďalšie miesta a udalosti nemajú cenzurovaný internet. Niekoľko ráz sa mi stalo, že som prišiel do hotela kde práve prebiehala dôležitá konferencia a v hoteli nebola vôbec cenzúra. Niektoré coworkingové kancelárie a malé firmy si lokálne vedia odblokovať internet VPN routermi.
Ak ste od internetu závislí, môžete si nainštalovať naraz niekoľko VPN od rôznych poskytovateľov. Ja mám napríklad v telefóne dve VPN zdarma (BetterNet a Hexanet) a na telefóne aj na počítači mám ešte dve platené: ExpressVPN a VyprVPN. No v 95 % prípadoch používam ExpressVPN a Astrill.
Prečo je VPN dobrá aj u nás?
Všetci vieme, že verejné WiFi siete sú nebezpečné. Ak sa v internetovej kaviarni nachádza hacker, stačí mu pár minút a je vo vašom počítači. Ak však na verejných sieťach zapnete VPN, všetky vaše dáta sú šifrované a chránené. Môžete sa tak napríklad pripojiť aj na svoj internetbanking kým sedíte v kaviarni. I keď na domácej sieti je to vždy najbezpečnejšie.
Druhým dôvodom je, že aj u nás platia geografické reštrikcie internetu. Pozerať seriály na CBS, pozerať BBC, dokonca aj niektoré videá na Youtube sú geograficky blokované. VPN pre vás tento problém vyrieši.
Tretím dôvodom je, že s VPN môžete ušetriť na letenkách. Jedna a tá istá letenka môźe stáť rôzne ceny v rôznych krajinách.
Viacej informácií o tom ako kúpiť letenky pomocou VPN je v tejto grafike (iba anglicky)
Stále nie ste rozhodnutý?
To nič, môžete to vyskúšať zadarmo. Takmer všetky firmy ponúkajú garanciu vrátenia peňazí, alebo skúšobnú lehotu. Mnou odporúčaná ExpressVPN ponúka až 30 dní záruku vrátenia peňazí bez ExpressVPN je aj preto lepšia ako konkurencia, lebo neobmedzujú prenesené dáta, má vlastné šifrovanie určené špeciálne na Čínu, má servery vo viac ako 80 krajinách na svete, má jedny z najkrajších aplikácií na trhu pre všetky zariadenia a podporuje 3 simultánne pripojenia. Nakoniec iba zdôrazním, ak idete do Číny a chcete používať internet, VPN potrebujete! Nejde len o sociálne siete. Ide o každú jednu stránku, ktorá je mimo Číny.
(Tento článok je z mojej novej rubriky "Pred cestou do Číny", ktorú som začal publikovať na mojom blogu www.bamboome.sk. Nájdete tam všetky informácie prede cestou do Číny)
PRIHLÁSTE SA K ODBERU NOVINIEK MAILOM A NEZMEŠKAJTE ĎALŠIE ČLÁNKY!