(Odhaľujem stratené svety, diel druhý. Viac podrobností je v úvodnom článku do seriálu TU)

Po nociach v stane trošku luxusu nezaškodí. Aspoň sme oprali všetky veci zo súboja o Červenú horu. Hotel Linden Centre je bývalý chrám premenený na nádherný hotel. Uprostred historického mesta Xizhou a 10 minút od bývalého hlavného mesta miestnych kráľovstiev Dali.
Dali bolo jedno z hlavných miest backpackerov a hippies z celého sveta. Schádzali sa v tomto odľahlom a príjemnom meste dlhé roky. Autobusoví turisti v tom čase poznali len Lijiang. Avšak Lijiang sa časom stal symbolom zničenia historických mestečiek komerciou a tak mierne uvedomelí turisti začali hľadať niečo nové, neobjavené. A našli Dali. Nuž a Dali sa pomaly mení tiež. Hippies vyhnali, avšak mesto bolo za odmenu zrekonštruované. Niekde lepšie, niekde horšie. Dali je ešte stále príjemné mesto, ktoré ponúka krásne kaviarne, zvládnuteľný turistický ruch a úžasné pamiatky. Najznámejšie sú tri pagody z deviateho storočia. Staré centrum je pre niekoho príjemné, pre niekoho príliš plné. Aj preto bývame v odľahlom starom meste Xizhou. Avšak Dali treba vidieť. Nech už si myslíte o novodobom čínskom turizme hocičo, Dali prosto treba navštíviť. Jazero Erhai, Ľudová ulica (kedysi Ulica cudzincov), katolícky kostol (schválne či zistíte ktorý to je), tri pagody, ale aj ďalšie, napríklad neznáma pagoda hadích kostí, stoja za to.
Pri návšteve Dali sme mali naozaj šťastie. Zhodou okolností sa konal tradičný sviatok Sanyue ulice, ktorý sa koná raz za rok. Sú to také čínske hody. Hlasná muzika, veľa ľudí, na predaj všetko od výmyslu sveta od balónov, cukrovej vaty až po topánky či dáždniky. A Orient. Naozaj drsný Orient.
Dali je krásne. Nie je to stratený svet, ale je krásne. A hlavne po šiestich dňoch v horách sa treba dať do poriadku pri dobrej káve, červenom víne a jačom steaku. Prečo? Lebo od zajtra sú tu znova stratené svety Číny.