reklama

Začína v Číne digitálna diktatúra? Ako funguje nový sociálny kredit?

V Číne sa uvažuje o zavedení sociálneho kreditu, univerzálneho hodnotenia pre všetkých obyvateľov. Na základe “skóre” sa ľuďom vypočíta nielen ich sociálny status, ale aj rôzne práva v rámci spoločnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (54)

Dnes sú zapadne média plné článkov o tomto najväčšom sociálnom experimente v histórii ľudstva. Nadpisy sú väčšinou hrôzostrašne. Píše sa o “digitálnej diktatúre”, ktorú chce Čína exportovať aj do ďalších krajín. Chápem to. Takýto nadpis láka publikum. Koniec koncov, aj ja som ho použil. Ale je to naozaj tak? Je sociálny kredit niečo úplne nové? 

Šanghaj, ilustračná foto
Šanghaj, ilustračná foto 

Je sociálny kredit novinka?

Sociálny kredit je vec stará ako ľudstvo samo. To, čo sa vyvíja, je spôsob implementácie. Kedysi to bol nepísaný názor na človeka, ktorý sa odovzdával ústnou formou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozor ten kradne. Pozor ten klame. Choď za tým, ten vždy pomôže. 

Dnes existujú sociálne kredity, ktoré sú systémovo zapisované a využívané. Sociálne kredity máme aj na Slovensku a v mnohých podobách. Napríklad u banky. Ak zažiadate o úver, banka si najprv pozrie vaše sociálne hodnotenie. Až potom sa rozhodne.

Sociálne hodnotenie máte dnes už aj na Facebooku. Každý užívateľ má skóre podľa toho, či klame, či zdieľa problematické príspevky atď. Daný algoritmus pozná len Facebook. 

Som si istý, že podobných hodnotení máme dnes nespočet. Má ho zrejme aj Google, Amazon, Netflix, poisťovňa a každá spoločnosť, čo má možnosť spracovávať Big data. 

A teraz si predstavte, že by sa všetky tieto hodnotenia dali zjednotiť do jednej databázy. Systém, ktorý by zobral hodnotenia a informácie z každej databázy a umelá inteligencia by vytvorila algoritmus, na základe ktorého by vzniklo jedno univerzálne skóre. To je to, čo Čína plánuje spraviť. Čína nevymýšľa koleso. Čína zisťuje, kam všade sa dá koleso namontovať. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Šanghaj, ilustračná foto
Šanghaj, ilustračná foto 

Čo je to „Sesame kredit“ a ako bude fungovať čínsky sociálny kredit?

V drvivej väčšine článkov a infografík o tomto sociálnom kredite, na ktoré som natrafil, sú nepravdivé a zavádzajúce informácie. Mnohí z nejakého dôvodu tvrdia, že systém sa bude volať Sesame kredit, vymyslela ho Alibaba a bude ho používať vláda. Neviem, prečo u nás média považujú Jacka Maa, zakladateľa technologickej firmy Alibaba, za poloboha. Nie je, a toto je zlá informácia! 

Čínska vláda sa dohodla s niekoľkými spoločnosťami, ktorá dnes zbierajú dáta o používateľoch a vytvárajú sociálne hodnotenia, na prístupe k týmto dátam. Myslím, že v súčasnosti je dohodnutá s dvanástimi veľkými technologickými spoločnosťami. Tieto informácie chce zaradiť do systému sociálneho kreditu, ktorý existuje už niekoľko dekád! Alibaba je len jednou z firiem, ktorých dáta sa možno zaradia do systému. Sesame skóre je sám o sebe iba vernostný program služby Alipay, platobnej brány, ktorú Alibaba založila. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na základe týchto dát, spolu so sociálnym kreditom národnej banky, sa snaží čínska vláda vytvoriť univerzálny systém. Ako to asi bude fungovať? Napríklad budete načas platiť za čínsky uber a nebudete rušiť objednávky, tak do systému na rezerváciu bicyklov nebudete musieť platiť zálohu. Jednotlivé systémy budú navzájom prepojené. 

Avšak ako presne bude systém fungovať, čo všetko bude obsahovať, ako bude spracovávať dáta, to sa nevie. Každý článok, čo píše, že sa bude ľuďom zhoršovať skóre, ak budú vyhľadávať mená disidentov, alebo podobné nezmysly, zavádza. To sú len konšpiračné teórie. Systém, o ktorom sa bavíme, je zatiaľ len bankový kreditný systém a nič viac. Impelementácia ďalších dát z technologických firiem je zatiaľ iba vízia a nik nevie, ako presne to bude vyzerať. Dnes sa testuje v niektorých mestách a oblastiach Číny, ale nie je celoštátne. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čína všetky reformy zavádza najprv lokálne v rámci experimentov. Spravila to tak s ekonomickým systémom v rokoch 1979-81, kedy sa spravili rôzne druhy ekonomických reforiem v rôznych častiach Číny, a až tie fungujúce sa zavádzali celoplošne. Robí to dnes so sociálnym systémom a aj politickými reformami. To isté aj so sociálnym kreditom. Čína málokedy niečo zavedie hneď pre celú krajinu. Vlastne mi ani žiadny príklad nenapadá, kedy by to spravila. 

Šanghaj, ilustračná foto
Šanghaj, ilustračná foto 

Reagujú aj Číňania na nový sociálny systém rovnako hystericky ako západné média?

Nie. Nikdy som sa nestretol s tým, že by na to spontánne prišla reč. Ale pár Číňanov som sa na to opýtal. 
Väčšina ľudí bola prekvapená, že sa na to vôbec pýtam. Je to predsa vec, ktorá existuje desiatky rokov.

Jedna známa si už v roku 2007 vyberala svoje sociálne skóre, keď žiadala o úver. To, že sa plánuje do systému zaradiť viac informácii niektorí ľudia vedia a považujú to za prirodzený vývoj.

Niektorí ľudia si myslia, že by to mohlo vyriešiť problémy Číny, ktoré trápia celý národ. Nízku úroveň slušnosti a kultúry medzi ľuďmi. Bitky neposlušných turistov v lietadlách, neohľaduplných šoférov, podvodníkov atď. Ich názor je skôr pozitívny. 

Ďalší to berú len ako nový nástroj zbierania informácií o ľuďoch. Číňania sú zvyknutí, že štát spoločne s technologickými firmami implementuje stále viac technológií do bežných životov. Ako napríklad rozpoznávanie tvári, ktoré je dnes na každej druhej stanici (to so sociálnym kreditom nesúvisí a že by mali byť prepojené je tiež len teória). Niekomu to pochopiteľne vadí, niekomu nie a dokonca niektorí si to chvália. Tvrdia, že Čína je vďaka tomu bezpečnejšia ako Európa.

Nuž a potom je tu tretia skupina, ľudia ktorí varujú. A varujú oprávnene. Ak sa podobný univerzálny kredit podarí implementovať (a to je otázka), bude to mohutný nástroj. Nástroj, ktorým sa dá narobiť veľa dobrého, ale aj veľa zlého. Zneužitie by mohlo mať obrovské následky. 

Šanghaj, ilustračná foto
Šanghaj, ilustračná foto 

Je na to Čína pripravená?

Sociálne hodnotenie je na svete od nepamäti. A Čína ako spoločnosť síce nie je kastovná spoločnosť, ale od rovnocennej spoločnosti má veľmi ďaleko. Konfucius už pred dva a pol tisíc rokmi rozdelil spoločnosť podľa piatich základných vzťahov medzi ľuďmi, v ktorom je vždy podradený a nadradený. Nikdy ale nie rovný. 

Aj dnes Čína delí ľudí podľa ich zázemia, bohatstva, rodiny a podobne. Ideologicky si myslím, že to nie je žiadny extrémny zásah do existujúcich hodnôt, kultúry a spôsobu fungovania spoločnosti. Napríklad Kultúrna revolúcia bola vec, ktorá išla úplne proti logike fungovania sveta. Napáchala extrémne veľa zla. Sociálne hodnotenie je presný opak. Spoločnosť ľudí delila vždy. Je to stará praktika v novom šate. 
Sú na to Číňania technologicky pripravení? Áno sú. Len v Číne je tak intenzívne prepájanie moderných technológii a bežného života. 

Je na to pripravená spoločnosť, aby tento nástroj nebol zneužitý? To neviem povedať. Dúfam že áno. Ak by to tak nebolo, mohlo by to mať katastrofálne následky pre ľudí na celom svete. 

Šanghaj, ilustračná foto
Šanghaj, ilustračná foto 

Export sociálneho systému do sveta

Čína sociálny kredit nevymyslela. Naopak, oni pôvodne skopírovali systém úverového skóre z iných krajín. Dnes sa ale snaží do tohto systému intenzívne zapájať nové technológie. Máloktorý štát na svete stíha napredovať spolu s rozvojom moderných technológii. Číňania v tom ale patria medzi najlepších na svete, ak vôbec majú konkurenciu. Systém prepojenia existujúceho systému, moderných technológii a množstva nových dát, ktoré dnes sú, pravdepodobne chce v budúcnosti predávať ďalej. Ale je to niečo, čoho sa máme báť? 

Každá krajina chce mat ľudí prečítaných. Ale nie len to. Ak má štát fungovať, musí mat obyvateľstvo do istej miery roztriedené. Dobrovoľník, ktorý pomáha ľuďom v núdzi a človek, ktorý kradne, nebodaj zabil, je predsa úplne iný člen spoločnosti a mali by mať aj iné práva. Absolútnu rovnosť medzi ľuďmi sa už snažil zaviesť komunizmus a dopadlo to katastrofálne. Ľudia si nie sú rovní. Bolo by to skvelé, keby boli, ale je to utópia. Preto si nemyslím že tento systém je hrozbou pre západný svet. 

Naopak, demokracia je krásna vec, za ktorú treba bojovať, ale liberálna demokracia, ako ju poznáme dnes, žiaľ nefunguje. Podobný systém, sociálny kredit do ktorého nevchádza ľudský element, to znamená že by nebol manipulovaný, by ju mohol zachrániť. Mohlo by sa tým zabrániť populizmu, fake news, klamaniu a zavádzaniu, zneužívaniu sociálneho systému, vláde nevzdelaných a nekvalifikovaných - existenčným problémom liberálnej demokracie. 

Nemyslím si, že systém ktorým čínska vláda vedie svoju krajinu je skvelý a že by sme ho mali teraz prebrať. Rozhodne nie! Pre západ je rovnako nevhodný, ako je ten západný systém nevhodný pre Čínu. Ale tak, ako sa Čína inšpiruje západnými systémami, by sa aj Západ mal inšpirovať novými, technologickými riešeniami z Číny. I keď opatrne

Pavel Dvořák

Pavel Dvořák

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  154
  •  | 
  • Páči sa:  634x

Volám sa Pavel Dvořák, 12 rokov žijem v Číne, píšem blog a natáčam videá o čínskej kultúre a živote v Šanghaji (www.cestycinou.sk); píšem, prekladám a vydávam knihy (www.vydavatelstvorak.sk). Podrobnejšie na www.paveldvorak.sk Zoznam autorových rubrík:  Čína

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu