V Pekingu som bol už toľkokrát, že už to ani neviem zrátať. Ale aj tak vždy pred každou návštevou tŕpnem - bude to pekný výlet, alebo nie? Pretože v Pekingu na to počasie vplýva viac ako hocikde inde v Číne. Keď je smogovo, no žiaľ typická šedá architektúra severu Číny na nálade nepridáva. Ale keď je slnečno a modro, celý Peking je na nohách. Parky sa zaplnia, ulice sa zaplnia, reštaurácie sa zaplnia… Všade to vrie životom Pekinčanov. A ten má neuveriteľne veľa tvári a spôsobov zábavy. Najtypickejšími zábavami sú samozrejme taiji a tancovanie na ulici. Rovnako populárne, ale u nás menej známe sú vodná kaligrafia a Jianzi.
Vodná kaligrafia sa nevysvetluje jednoducho - špeciálnymi špongiovitými štetcami sa maľuje kaligrafia vodou na chodník a znaky sa v záplave svetla strácajú skôr, ako kaligraf dopíše celý text. Môžet tak trénovať donekonečna a zdokonalovať svoje umenie. Lebo ako každé iné umenie, aj kvalita kaligrafie sa odvíja podľa toho, koľko tisícov znakov už majster napísal.
Hre Jianzi niekedy vravím aj pierka, alebo čínsky hekísek. Zo päť pierok pripevnených na železné mince, sa kopú v kruhu ľudí a cieľ je jasný - udržať pierka vo vzduchu. Znie to ľahko. A keď pozeráte na pekinských majstrov, tak to aj vyzerá jednoducho. Ale verte mi že to je prekliato ťažké. Aspoň pre nás, pre ktorých to nebola hra detstva.
Slnečné modré dni v Pekingu sú skrátka nádherné. Za jeden deň, počas ktorého sme sa kľudným krokom prechádzali po Pekingu, som natočil toľko materiálu na videoblog, že som ho ani nepoužil všetok. Verím že sa vám bude páčiť. A keď ste nečítali fotoreport z tohoto dňa “Peking Modrý deň v Pekingu – fotoreportáž” tu si ho môžete prečítať.