Už takmer dva roky sa z médií dozvedáme, že medzi bezpečnostnými zložkami a vo vnútri orgánov činných v trestnom konaní prebieha tzv. vojna policajtov. Teda, že jednotlivé zložky polície a prokuratúry sa navzájom obviňujú z nezákonnej činnosti.
Ani výmena na čele generálnej prokuratúry nepriniesla žiadanú zmenu v dôvere občanov v spravodlivosť a právny štát. Naopak, vzniká veľa pochybností v súvislosti so selektívnym uplatňovaním už povestného § 363 Trestného poriadku.
Na jednej strane generálny prokurátor ruší množstvo obvinení týkajúcich sa prominentov a politicky spriaznených nominantov a na druhej strane iní obvinení sa v rovnakých prípadoch nemôžu spoľahnúť na rovnaký prístup generálneho prokurátora.
Osobne ja aj moji kolegovia považujeme § 363 TP za dôležitý nástroj. Ale rozhodovanie podľa tohto paragrafu musí mať aj nejaké elementárne pravidlá a musí byť právne preskúmateľné. Dnes je len na ľubovôli generálneho prokurátora ako rozhodne, nik ho nevie skontrolovať, ani jeho rozhodnutie spochybniť. Generálny prokurátor sám rozhodne, že bol podľa neho porušený zákon, sám zruší rozhodnutie a podľa zákona poučí procesné strany, že voči jeho rozhodnutiu nie je možná sťažnosť ani opravný prostriedok. Opakovane to urobil aj tesne pred podaním obžaloby a viaceré právne autority to vyhodnotili ako nesprávny postup.
V prípade nahrávok z poľovníckej chaty generálna prokuratúra už dopredu tvrdila, že nahrávky sú nelegálne. Zverejnenie týchto nahrávok nepochybne bolo nezákonné. Ale na legálnosť samotných nahrávok a ich použiteľnosť v trestnom konaní sú rozdielne právne názory. Súčasne predseda Smeru – SSD verejne prehráva a manipuluje nahrávky z vojny policajtov, ktoré nie sú k dispozícii dokonca ani obvineným a ich obhajcom. Deje sa to bez povšimnutia prokuratúry a média ich ďalej šíria, pričom je zrejmé, že R. Fico má tieto nahrávky nezákonne alebo ide o podvrh.
Ako je možné, že generálna prokuratúra ešte nezasiahla a nezačala trestné konanie aj vo veci nezákonného používania nahrávok vyhotovených SIS a OČTK? Ako sa vôbec tieto nahrávky dostali do rúk politického predstaviteľa spätého s érou masívneho zneužívania štátneho aparátu na politické a kriminálne účely? Kto vlastne riadi naše bezpečnostné zložky a komu vlastne slúžia? Máme sa báť už teraz a čo bude po tom, až sa opätovne dostane R. Fico k moci?
Vo fungujúcom právnom štáte by takéto otázky ani nevznikali, alebo by prokuratúra tvrdo zasiahla. Ale u nás sme svedkami toho, že časť orgánov presadzovania práva má zreteľné politické preferencie. Tie sa z pohľadu nestranného pozorovateľa prejavujú v jej činnosti.
Prokuratúra musí postupovať nielen zákonne a dôveryhodne, ale tak to musí vyzerať aj navonok. Obvinení policajti, tzv. Čurillovci podľa ich advokáta nemôžu uplatniť právo na obhajobu a dostať sa viac ako rok k nahrávkam. K tým nahrávkam, ktoré verejne prezentuje politik, ktorému generálny prokurátor zrušil obvinenie podľa § 363 TP. Nechcem vynášať predčasné súdy k prípadu, to môžu len OČTK a súdy. Len si kladiem otázku, ako majú mať občania dôveru v zákonnosť a spravodlivosť, ak sa normálneho postupu nevedia dovolať ani príslušníci aparátu štátu?
Nie je možné, aby časť prokuratúry systematicky podrývala dôveru v zákonnosť a správala sa, ako by bola súčasťou politickej mafie.
Konkrétne kauzy nemajú riešiť politici. Tí sa majú koncentrovať na vytváranie systémového prostredia pre právny štát. Som nielen angažovaný občan, ale aj predseda politickej strany, ktorá okrem iného navrhuje tie to opatrenia pre ukončenie vojny policajtov a dosiahnutie spravodlivého právneho štátu.
Je treba upraviť § 363 Trestného poriadku tak, aby boli stanovené jasné pravidlá jeho použitia a súčasne rozhodnutie generálneho prokurátora bolo nezávisle právne preskúmateľné.
Zriadenie nezávislej generálnej inšpekcie bezpečnostných zložiek by umožnilo skutočne politicky aj odborne nezávislé vyšetrovanie podozrení zo spáchania trestných činov príslušníkmi bezpečnostných zložiek.
Revíziu systému bezpečnostných previerok zabezpečí to, že previerky budú udeľované len skutočne bezpečnostne spoľahlivým a štátu oddaným občanom. Dnes je tento systém predmetom politicko-mocenských manipulácií.
Dôsledné oddelenie kriminálneho spravodajstva od civilného a vojenského spravodajstva zabezpečí to, že naše spravodajské zložky sa prestanú hrať na policajných vyšetrovateľov a budú sa venovať tomu, na čo sú určené, teda na včasné odhaľovanie bezpečnostných hrozieb pre štát.
Posilnenie parlamentnej kontroly spravodajských a bezpečnostných zložiek umožní nielen posilniť a presnejšie vymedziť kompetencie spravodajských a bezpečnostných zložiek, ale zabezpečí aj ich dôslednú kontrolu a ochranu pred možným zneužívaním. Tieto nástroje a metódy vo svete existujú už dávno, treba ich aplikovať aj u nás doma.
Všetky vyššie uvedené opatrenia budú nanič, ak nevykonáme zásadnú reformu prokuratúry, jej odpolitizovanie, očistu a profesionalizáciu.
Možností, ako ukončiť tento marazmus a stav takmer dokonaného štátneho prevratu, kde inštitúty právneho štátu existujú len naoko, je viac než dosť. Ale samé sa nepresadia. Vyžadujú si silnú podporu a tlak občanov na politikov, aby konečne vyhodili kostlivcov zo svojich straníckych skríň a začali riešiť aj problémy občanov a ponúkli im profesionálny štátny a bezpečnostný aparát, ktorý je lojálny ku štátu a občanom a nie k politickým stranám a mocným ľuďom v pozadí.
Autor je generálporučík v.v. ozbrojených síl a predseda strany ODS - Občianski demokrati Slovenska.