Začína sadať vojnová hmla

Bielorusko obvinilo Ukrajinu, že jej drony prenikli do jeho vzdušného priestoru. Nevieme si overiť, kto má pravdu.

Začína sadať vojnová hmla
Politická mapa Ukrajiny (Zdroj: Nations Online Project - https://www.nationsonline.org/oneworld/map/ukraine-political-map.htm)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Ale môžeme premýšľať o príčinách a následkoch.

Koncentrácia cudzích vojsk okolo hraníc so susedným štátom pochopiteľne vyvoláva obavy a nedôveru. Najmä, ak je podporovaná nepriateľskou a nátlakovou rétorikou. Ak by sa Ukrajina pokúsila vyslať drony nad územie suseda, kde sa masívne koncentrujú ofenzívne vojenské zoskupenia, nebolo by to v súlade s medzinárodným právom.

Bolo by to však pochopiteľné, hoci neospravedlniteľné. Ukrajina, ktorá nemá vlastné satelitné prostriedky a má limitované možnosti strategického prieskumu, by mohla mať nutkanie pozrieť sa, nakoľko je hrozba agresie reálna. Momentálne naisto nevie, či ide len o rusko-bieloruské cvičenie alebo o prípravu vojenskej ofenzívy. Ale nemala by sa dať pri tom chytiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S týmto predpokladom a bežným sedliackym rozumom kalkuluje aj druhá strana. Vytvára jej to priestor na generovanie falošných obvinení, ktoré sa v propagande celkom dobre predávajú. Lebo naozaj nik nemôže na sto percent vylúčiť použitie dronov. Aj falošný príbeh bude znieť uveriteľne. Koniec koncov tieto drony by mohli byť aj vlastné ruské alebo bieloruské a po ich zaistení vydávané za ukrajinské.

Pri takejto koncentrácii vojsk a napätia na hraniciach budú zákonite vznikať falošné aj skutočné incidenty. Bolo tomu dokonca aj bezprostredne pred posledným konfliktom v oblasti Náhorného Karabachu.

Ak jedna strana systematicky tvrdí, že Ukrajina niekoho ohrozuje, mohol by mať záujem na tom, aby na to boli aj "dôkazy". My by sme mali pamätať na to, že to okolo územia Ukrajiny sú z troch strán neobvykle veľké zoskupenia cudzích vojsk. Práve preto je potrebné mať účinné opatrenia na posilnenie dôvery a predchádzanie rizík. Sú súčasťou nedeliteľnej bezpečnosti v súlade so zásadami OBSE, na ktoré sa občas Rusko vehementne odvoláva.

SkryťVypnúť reklamu

Pred pád dňami nariekal líder samozvanej DĽR Pušilin v ruskej televízii, že hrozí bezprostredný vojenský útok Ukrajiny na Donbas. Úplne náhodou toto alarmujúce vyhlásenie prišlo práve v deň doručenia odpovedí Washingtonu a Bruselu na ruské požiadavky (ultimátum) z 15. decembra minulého roku. Vojnová hmla (fog of war) začína sadať na celú oblasť a je pravdepodobné, že v nej budú viať falošné vlajky a falošné hrozby.

Čo z tejto hmly vylezie?

Zdroj: Minsk obvinil Kyjev z narušenia hranice pomocou dronov, Ukrajina to popiera | Aktuality.sk

Pavel Macko

Pavel Macko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  1 487x

Som generálporučík armády v zálohe. Venujem sa: bezpečnosť a obrana medzinárodné vzťahy stratégie a technológie Vzdelanie: Ing. (1. výzbrojno-eletrotechnický - optoelektronika a 2. automatizácia velenia a elektronické počítače) CSc. – vojenská technika, VA Brno MSc. – stratégia národných zdrojov, NDU, Washington D.C., USA vyšší akvizičný kurz (II. st VŠ), USA Skúsenosti: technické, manažérske a vojenské funkcie, velenie a riadenie medzinárodných tímov, velenie a riadenie medzinárodných vojenských operácií, inovatívny výcvik a simulačné technológie. Top zamestnania: zástupca náčelníka GŠ OS SR, zástupca veliteľa pozemných síl, veliteľ celoarmádnej logistiky, šéf operácií ISAF v Afganistane, veliteľ NATO JFTC. Som predsedom mimoparlamentnej opozičnej strany ODS - OBČIANSKI DEMOKRATI SLOVENSKA Zoznam autorových rubrík:  Obranná politikaNaše ozbrojené silyBezpečnostná politikaTrocha histórieKauza generálov fantómSpoločnosťSpomienky a zaujímavostiNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu