Hľadá sa líder slobodného sveta. Zn.: Súrne

Pandémia Covid-19 zastihla svet nepripravený. Nakoniec ju prekonáme. Ďaleko väčší problém bude vysporiadať sa s ekonomickými, politickými a spoločenskými následkami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Žiadna krajina včas nezachytila podstatu samotnej nákazy a neodhadla jej nebezpečenstvo. Vyspelé štáty aj medzinárodné spoločenstvo síce mali teoretické plány a stratégie na boj s pandémiou, ale tie fatálne zlyhali. V mnohých štátoch zlyhali aj celé systémy. Sme v globálnej kríze a chýba jasnejšia vízia, ako z krízy von a silný medzinárodný líder, ktorý by ju dokázal realizovať.

Zlyhali všetci a nikto ešte nevyhral

Počiatočné zlyhanie je čiastočne dané nevyspytateľnou povahou a dlhou inkubačnou dobou samotného vírusu. Ale skutočný problém je v tom, ako zareagovali politici a systémy, ktoré reprezentujú. Skutočná a adekvátna reakcia totiž prišla až po deklarácii celosvetovej pandémie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Je však predčasné už teraz tvrdiť, že niektoré krajiny či politické systémy boli jednoznačne efektívnejšie. Dokonca aj zdravotná časť krízy má ešte ďaleko do svojho konca a môžu nastať nečakané zvraty.

Zaspali všetci. Po tom, čo vlády zistili s čím majú do činenia, začali v rámci svojich možností konať. Improvizovane. Okrem „štandardného“ opatrného postupu môžeme vidieť dva výrazne odlišné prístupy. Do prvej skupiny patrí Čína a niekoľko ďalších krajín. Ich predstavitelia sa najprv vyľakali a začali všetko rýchlo utajovať dúfajúc, že problém nejako v tichosti vyriešia. Keď zistili, že to nejde, pristúpili k radikálnym opatreniam. Nie síce najdemokratickejším, ale aspoň v prvej fáze účinným.

SkryťVypnúť reklamu

Druhá skupina sa snažila o niečo ako mentálny blok hroziaceho nebezpečia. Zrejme dúfali, že ak ho mentálne poprú, problém prestane reálne existovať. Detaily boli rôzne, od snahy o kolektívnu imunitu, cez bagatelizáciu, až po zosmiešňovanie a ignorovanie rizika. Nakoniec väčšina z nich pochopila svoju chybu a prešla takisto na výraznú redukciu pohybu a sociálnych kontaktov.

Skutočná kríza je viac než pandémia

Skutočný problém je ale inde. Táto kríza nezastavila, ale do istej miery urýchlila spoločenský kvas a rekonfiguráciu geopolitických siločiar. Pravá kríza ešte len začína a neskončí sa hneď ani vynájdením účinnej liečby a vakcín. Dovtedy nik ani nevie, či nás nečaká druhá vlna nákazy. Nezostáva nám nič iné, ako balansovať riziká a dopady až kým nebude zažehnaná samotná pandémia.

SkryťVypnúť reklamu

Na pozadí tejto zdravotnej krízy a jej priamych dopadov sa však odohrávajú ďalšie procesy so strategickými dopadmi.

Prvým je riziko oslabovania demokracie. Aj vlády demokratických krajín pristúpili k viacerým opatreniam a obmedzeniam práv občanov, kritickým pre zastavenie šírenia nákazy. Len ťažko sa budú vzdávať mocenskej skratky, na ktorú si rýchlo zvykli.

Druhým problémom je pokračujúce geopolitické súperenie. Svetové ťažisko diania sa presúva do Ázie. Je to aj vďaka populistickým a do istej miery nekompetentným vládam na politickom Západe. Reakcia na krízu a dopady sú na Západe zatiaľ ťažšie.

SkryťVypnúť reklamu

No skutočný rozdiel je v aktivite mimo hlavné dianie korona krízy. Jednoducho Západ nemá v tejto chvíli jasného ideového a morálneho vodcu. USA na túto úlohu už dlhší čas abdikujú a súčasná administratíva to svojou zmätočnou reakciou na pandémiou len umocňuje. Nielen vo Východnej Európe (vo vnútri aj mimo EÚ), ale aj inde na svete vzniká akési vákuum, ktoré veľmi rýchlo vypĺňajú iní hráči.

Najagilnejšia je Čína, ktorá sa veľmi rýchlo tlačí na všetky kontinenty. Prináša jemnú rétoriku, veľa sľubov a aj nejaké zdroje a hlavne sa veľa nepýta. Aby bolo jasné, postup Číny nie je ničím výnimočný. Robí presne to, čo robia všetky mocnosti a každý rozumný štát. Snaží sa posilniť si svoje postavenie a vplyv. Je všade a je aktívna. Vypĺňa vákuum aj na východe Európy a periférii Ruska, pôsobí u nás a dokonca aj vo Francúzsku. Jemne, ale systematicky presadzuje čínsky vplyv a čínsky model. Ten je však pre nás cudzí a kultúrne nekompatibilný. 

Kto vlastne je líder Západu?

Problém je v nás. Západ dlho určoval vývoj vo svete a táto éra pomaly končí. Slobodný svet mal dlho svojho lídra v podobe USA, ktoré aj napriek veľkým chybám mali vo svete rešpekt a garantovali stabilitu. To sa už dlhší čas zásadne mení. USA už dlhšie ustupujú a menia sa. Unipolárny svet po páde železnej opony dlho netrval. Prichádza éra multipolárneho, menej stabilného a menej bezpečného sveta. Akú úlohu v ňom bude zohrávať Západ, Európska únia a my samotní je len na nás.

Sme na začiatku veľkej krízy a Západu chýba nielen líder v podobe silnej krajiny, ale aj líderské osobnosti. V prvej svetovej vojne to bol W. Wilson a jeho 14 bodov a právo národov na sebaurčenie. Po Veľkej hospodárskej kríze F.D. Roosevelt prišiel s Novou Dohodou (New Deal) a spolu s W. Churchillom sa postavili na odpor nacizmu a mocnostiam Osi. Po vojne prišiel G.C. Marshall s plánom obnovy, R. Schuman a K. Adenauer s myšlienkou zjednotenia Európy.

Zásadná otázka je, čo teda bude so Západom? Kto dvihne ako líder zástavu a vyvedie ho zo súčasnej krízy a s akou víziou? Nie, okamžitý kolaps nám nehrozí. Len naša pozícia sa po tejto kríze môže výrazne zmeniť. Už to nemusí byť Západ či Európa, kto bude určovať chod dejín. To, čo bolo kedysi pre nás vzťahovou a hodnotovou normou, možno už nebude takou samozrejmosťou. Svoje hodnoty budeme možno musieť opakovane obhajovať v tvrdej konkurencii, alebo sa ich jednoducho vzdať.

Samotná Európska únia je na križovatke. Na jednej strane bude mať problém udržať nielen eurozónu, ale aj jednotný trh v dnešnej podobe. Dopady krízy sú nerovnomerné a ak sa nič nezmení, ešte posilnia vnútorné rozdiely, najmä rozdiely medzi severom a juhom, ale aj medzi Nemeckom a zvyškom únie. Môžeme však z tejto krízy vyjsť aj posilnení, ak včas spoločne pochopíme, že teraz sa hrá veľká hra.

V sobotu sme si pripomenuli 70 rokov od Schumanovej deklarácie v podobe Dňa Európy. Súčasná kríza je pre Európsku úniu príležitosťou na svoje posilnenie a prevzatie úlohy nového lídra slobodného sveta. Nebude to ľahké, ale alternatívou je oslabená a politicky roztrieštená Európa v multipolárnom svete s čoraz silnejšími a aktívnejšími hráčmi.

Pavel Macko

Pavel Macko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  188
  •  | 
  • Páči sa:  8 778x

Predseda mimoparlamentnej opozičnej strany Demokratická strana - Občianski demokrati Slovenska (DS-ODS). Som generálporučík armády v zálohe. Venujem sa: stratégie a technológie, bezpečnosť a obrana, medzinárodné vzťahy. Vzdelanie: Ing. (1. výzbrojno-eletrotechnický - optoelektronika a 2. automatizácia velenia a elektronické počítače) CSc. – vojenská technika, VA Brno MSc. – stratégia národných zdrojov, NDU, Washington D.C., USA vyšší akvizičný kurz (II. st VŠ), USA Skúsenosti: technické, manažérske a vojenské funkcie, velenie a riadenie medzinárodných tímov, velenie a riadenie medzinárodných vojenských operácií, inovatívny výcvik a simulačné technológie. Top zamestnania: zástupca náčelníka GŠ OS SR, veliteľ NATO JFTC, zástupca veliteľa pozemných síl, veliteľ celoarmádnej logistiky, šéf operácií ISAF v Afganistane, zástupca pre podporu veliteľstva ALLC HQ Heidelberg. . Zoznam autorových rubrík:  Obranná politikaNaše ozbrojené silyBezpečnostná politikaTrocha histórieKauza generálov fantómSpoločnosťSpomienky a zaujímavostiNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 729x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 112x
  • Prečítané: 2 594x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 355x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 981x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 206x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 087x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Kaľavský zachraňoval na súde advokáta takáčovcov Ribára. Hovoril najmä o Čurillovi
Je dielom komunistického experimentu. Už aj Slováci zistia, čím BYD drví Teslu
Prečo sa na Slavíne nebratríčkovať s ruským veľvyslancom Bratčikovom (komentár šéfredaktorky)
Ivermektín po covide propagujú ako liek na rakovinu. Čo na to hovorí veda?
reklama
SkryťZatvoriť reklamu