(Zaujatá) recenzia filmu Očista od Zuzany Piussi

Blahoželám Zuzane Piussi ku skvelému a na naše pomery výnimočnému dokumentu. Je depresívny, ale treba ho vidieť.

(Zaujatá) recenzia filmu Očista od Zuzany Piussi
Tvorcovia filmu Očista pred slávnostnou premiérovou projekciou (Zdroj: Zuzana Kalmanová (facebook))
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Včerajšia slávnostná premiéra vyšla na 100 %. Načasovanie na predvečer výročia 17. novembra 1989 nemohlo byť lepšie. Nie je to romantická komédia, ale oplatí sa vidieť ho.

Súčastou filmu je aj náš príbeh. Vo filme nie je ani zlomok zo skutočného príbehu plného príkorí, špinavostí a doslova organizovaného zločinu justičnej mafie.

Analyzovať prípad diskreditačnej a život zničujúcej kampane "generálov fantóm" ani nebolo účelom. Ak by mal niekto v pár minútach vystihnúť podstatu tohto zverstva a našich osudov, nikto by to nedokázal lepšie ako Zuzana Piussi.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Film je sprevádzaný perfektnou hudbou od Lucie Piussi, ktorá dokonale dotvára atmosféru filmu a výnimočnou kvalitou záberov kameramana Mira Rema. Kontrast krehkého hlasu komentárov s ich silným obsahom v podaní autorky filmu je čerešničkou na torte.

Je to skvelý film, ktorý odporúčam vidieť každému, kto sa zaujíma o spravodlivosť a to, ako funguje. Ale nečakajte príjemný či veselý zážitok. Stav justície taký rozhodne nie je a Zuzana Piussi nevie klamať ani robiť propagandu. Tento film nie je ani len o príbehoch Martina Macka alebo Janky Javorkovej a zamestnancov SCP.

Očista je film o katarzii nášho súdnictva na pozadí udalostí. Uvedené konkrétne osudy ľudí prenášajú divákov z vnímania tohto justičného kvasu z televíznych a novinových správ do tvrdej reality zničených životov. Lebo justícia nie je o formálnej spravodlivosti, ale je o zásahu do duše a osudov aktérov.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo si najviac cenním na filme, je Zuzanim pohľad do hlbín sudcovej duše. Nepamätám si, že by sa niekto dostal do takej intímnej blízkosti tejto inak veľmi hrdej a uzavretej kasty ľudí. To, že si sudcovia pripustili autorku a režisérku filmu k telu, svedčí o tom, že jej dôverujú. A ja dôverujem jej príbehu o našej justícii.

Foto: Zuzana Kalmanová (facebook)

Pavel Macko

Pavel Macko

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  103
  •  | 
  • Páči sa:  589x

Som generálporučík armády v zálohe. Venujem sa: bezpečnosť a obrana medzinárodné vzťahy stratégie a technológie Vzdelanie: Ing. (1. výzbrojno-eletrotechnický - optoelektronika a 2. automatizácia velenia a elektronické počítače) CSc. – vojenská technika, VA Brno MSc. – stratégia národných zdrojov, NDU, Washington D.C., USA vyšší akvizičný kurz (II. st VŠ), USA Skúsenosti: technické, manažérske a vojenské funkcie, velenie a riadenie medzinárodných tímov, velenie a riadenie medzinárodných vojenských operácií, inovatívny výcvik a simulačné technológie. Top zamestnania: zástupca náčelníka GŠ OS SR, zástupca veliteľa pozemných síl, veliteľ celoarmádnej logistiky, šéf operácií ISAF v Afganistane, veliteľ NATO JFTC. Som členom prípravného výboru a splnomocnenou osobou pre vznik strany ODS - OBČIANSKI DEMOKRATI SLOVENSKA Zoznam autorových rubrík:  Obranná politikaNaše ozbrojené silyBezpečnostná politikaTrocha histórieKauza generálov fantómSpoločnosťSpomienky a zaujímavostiNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu