Langenlois – dolnorakúske mesto vína a turistiky

Mesto Langenlois, vzdialené 10 km od okresného mesta Krems nad Dunajom, je charakterizované ako mesto s najvyššou koncentráciou vinohradov v Rakúsku. Ich plocha je asi 2500 hektárov, čo je približne štvrtina výmery slovenských viníc. V hospodárskych novinách sa dá dozvedieť, že vína  z Kamptalu - vinohradníckeho regiónu Langenloisu a okolia, sú najdrahšie v Rakúsku. Svedčí to o ich kvalite. Veľkú a sústavnú  pozornosť venuje mesto a jeho vinári vínnej turistike.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Vidieť to „na každom kroku“ v meste i vo vinohradoch obklopujúcich mesto.

Námestie Kornplatz
Námestie Kornplatz (zdroj: Pavel Ondrejmiška)
Obrázok blogu
Vinič vysadený v kruháči
Vinič vysadený v kruháči (zdroj: Pavel Ondrejmiška)
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Vinice okolo mesta všade, kam sa len pozriete.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Langenlois som prvý raz navštívil 19. mája 1990 ako účastník manažérskeho kurzu. Program dňa sa začínal návštevou rodinnej vinárskej firmy Karla Steiningera, v susedstve hlavného námestia. Prehliadkou 300 rokov i viac starých pivníc, ochutnávkou vín v drevených, 10 a 15 tisíc litrových dubových sudov, s peknými rezbami na nich, venovanými k životným udalostiam rodinných príslušníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potom sme navštívili Ursin Haus, propagačné a obchodné centrum langenloiských vinárov (http://www.ursinhaus.at/ursinhaus.html). V programe bola prehliadka ponúkaných vín vo vinotéke, pivničných priestorov, s možnosťou uskladnenia nakúpených vín, i malá degustácia v rozľahlej hale.

Dnes tu prezentuje a ponúka svoje vína 56 vinohradníkov a vinárov, členov miestneho vinárskeho spolku. Ich aktivity v meste a okolí sú neprehliadnuteľné. Vínne cesty a chodníky po okolí: pešie, cyklistické, či autom, náučné chodníky, atrakcie, upravené miesta pekných výhľadov ... Celoročné kalendáre kultúrnych podujatí spojených s vínom, pripravené rok dopredu, sú samozrejmosťou. Tak isto spoločné prezentácie na oblastných i medzinárodných výstavách vín.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Dátum 19. máj 1990 si pamätajú aj všetci miestni vinohradníci alebo ho majú zaznamenaný v rodinných kronikách. Búrka s krupobitím ich v priebehu pol hodiny pripravila o 90 % úrody a jej následky sa prejavovali aj v nasledujúcich rokoch. My sme prežili búrku v degustačnej miestnosti pivnice zástupcu riaditeľa poľnohospodárskej školy. Po jej skončení sme pozerali na poškodené letorasty viniča bez jediného lístka, cesty plné vody a námestie pokryté vrstvou ľadovca .

Odvtedy som navštívil mesto a okolie mnohokrát a všímal som si novinky v meste, vo viniciach i pivniciach.

Pekným zážitkom v Langenloise bolo plnenie sna diváčke STV z Liptovského Hrádku, zúčastniť sa oberačky hrozna, v televíznom seriáli Snívajte s nami.

SkryťVypnúť reklamu

Ako k tomu došlo? Na prezentáciu rakúskeho veľvyslanectva propagujúcu rakúske vína v auguste 1996 v Bratislave boli pozvané všetky slovenské masmédia. Vína z Rakúska predstavila rodina Gruber z Langenloisu (časť Mittelberg), prostredníctvom Ursin Hausu. Informovali o tom všetky naše média. Režisér obľúbeného a sledovaného seriálu využil informáciu, ponuku a prišiel do Langenloisu, natočiť „sen o oberaní hrozna „.

Bol som tam a dostal som úlohu venovať sa večer režisérovi Stanislavovi Gurkovi, moderátorovi Petrovi Kočišovi a ich kameramanovi (pani z LH už unavená odpočívala). Po natáčaní vo vinohrade a návšteve Mittelbergu sedeli pred reštauráciou na námestí Kornplatz a popíjali burčiak. Pozvanie na ochutnávku Steiningerových vín prijali a boli nimi „unesení“. Bol to príjemný večer pekných vín. Za odmenu som dostal vstupenky do nitrianskeho divadla na natáčanie programu.

SkryťVypnúť reklamu

Na brehu potoka na Zwettler Strasse stojí nenápadná socha. „Nekriči“, ani sa nevytŕča, len pripomína. Zväčša tým, čo netreba. Vinohradník, v jednej ruke motyka, v druhej džbán s vodnárom (druhákom).

v potu tvári víno svoje dorábať budeš...
v potu tvári víno svoje dorábať budeš... (zdroj: Pavel Ondrejmiška)
Maľba na vonkajšej stene (uličnej) pivnici
Maľba na vonkajšej stene (uličnej) pivnici (zdroj: Pavel Ondrejmiška)

Pozornosť návštevníkov mesta púta zaujímavá stavba, návštevné centrum Loisium. Budova a labyrint starých pivníc, prepojených pôvodnými i novými chodbami, s umiestnenými vinárskymi i technickými rekvizitami. Naprojektoval ho americký architekt Steven Holl a stálo 10 miliónov eur. Súčasťou prehliadky je aj zmodernizované pivničné hospodárstvo. Slovenský sprievodca alebo servis sú tu štandardom.

Vchodom do pivničného sveta je „Zlatá brána“. Znakmi na nej je popísaný príbeh vína v meste a okolí: „...Prvý pohárik sa pije na zdravie, druhý na radosť, tretí na lásku ...“

Vstup do podzemného labyrintu. Označením „LOISIUM“ nahradili pôvodný nápis   HAIMERL 180.000 REBSTOCK vytvorený z farebných škridlí.
Vstup do podzemného labyrintu. Označením „LOISIUM“ nahradili pôvodný nápis HAIMERL 180.000 REBSTOCK vytvorený z farebných škridlí. (zdroj: Pavel Ondrejmiška)
 Budova, v ktorej končia prehliadky je vinotékou, reštauráciou, miestom vinárskych a kultúrnych podujatí.
Budova, v ktorej končia prehliadky je vinotékou, reštauráciou, miestom vinárskych a kultúrnych podujatí. (zdroj: Pavel Ondrejmiška)
Obrázok blogu

Záujmu a pozornosti sa nevyhnú nové atrakcie umiestnené priamo vo viniciach. Na ich financovaní sa rovným dielom podieľajú vinári a miestny vinohradnícky spolok.

Strapec hrozna vysoký 7 metrov,  s vyhliadkovou plošinou
Strapec hrozna vysoký 7 metrov, s vyhliadkovou plošinou (zdroj: Pavel Ondrejmiška)
Nožnice 4-5m vysoké, zapichnuté v zemi
Nožnice 4-5m vysoké, zapichnuté v zemi (zdroj: Pavel Ondrejmiška)
Dažďovka (zúrodňujúca pôdu) väčšia než anakonda
Dažďovka (zúrodňujúca pôdu) väčšia než anakonda  (zdroj: Pavel Ondrejmiška)
Miesto pekného výhľadu ; sadnete si na sedačku pred rámom ...
Miesto pekného výhľadu ; sadnete si na sedačku pred rámom ... (zdroj: Pavel Ondrejmiška)
... a vo vnútornom rámika je ponúkaný pohľad s označením pekných (zaujímavých) objektov v údolí rieky Kamp.
... a vo vnútornom rámika je ponúkaný pohľad s označením pekných (zaujímavých) objektov v údolí rieky Kamp. (zdroj: Pavel Ondrejmiška)
Zamierené „kukátko“
Zamierené „kukátko“ (zdroj: Pavel Ondrejmiška)
Jedna z mnohých informačných tabúľ o zaujímavostiach miestnej fauny a flóry
Jedna z mnohých informačných tabúľ o zaujímavostiach miestnej fauny a flóry (zdroj: Pavel Ondrejmiška)

Viničné búdy slúžili na odpočinok, ochranu pred nepriazňou počasia a zachytávanie dažďovej vody. Stratili svoj pôvodný účel, prestali sa využívať. Väčšina ich chátra. No zdá sa, že aj im (aspoň niektorým) svitá na nový čas. Fotovoltické panely na streche, posedenia, renovácia a výstavba nových na mieste rozpadnutých, bujará vrava, či spev v niektorých svedčia o oživení a začiatku využívania na turistiku.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pred 25 rokmi tu boli Slováci v očiach domácich len Čechmi. Až po čase si jedna stará pani spomenula na Slovenky, dievky a mladé ženy v pekných farebných krojoch, ako chodili vyobliekané do kostola. V medzivojnovom období chodili do neďalekého Grafeneggu, na panské majetky na roboty, do repy a viníc.

Potvrdil mi to aj 80 ročný pán. Nezabudol na Marušku XY od Trnavy a na jej celú adresu aj s číslom domu po slovenský a zarecitoval mi: „A tie vrabce z toho tŕňa ...“. Prišla však vojna, musel narukovať a zostali len doživotné spomienky.

Dnes je už situácia iná. Už poznajú Slovákov, aj ich pracovitosť, všestrannú remeselnú zručnosť i znalosti. Sú pripravení aj na turistov zo Slovenska a snažia sa o nich. Veľa našich ľudí pozná Langenlois a okolie. Zatiaľ zväčša z pracovných pobytov. 

Pavel Ondrejmiška

Pavel Ondrejmiška

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Čo ma zaujalo a mohlo by aj Vás Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu