Najprv sa v tlači objavovali správy, že elektrárne, najmä Gabčíkovo boli predané nevýhodne a treba s tým niečo robiť. V poslednej dobe sa objavili informácie, že vlastne to Gabčíkovo nie je predané, ale prenajaté a že tá zmluva nie je dodržiavaná a na „záchranu“ treba urobiť aj nemožné, aby sa nebodaj tá naša perla nedostala do rúk všelijakých podvodníkov. Tak je to Gabčíkovo predané, alebo prenajaté?
Na základe čoho zasahovala polícia Slovenských elektrárňach? (dokonca Neka ?)
Bolo skutočne treba použiť políciu, aby sa zistilo, čo to vlastne ten ENEL s našou perlou robí? A Ďalšia vážna otázka je: ak je Gabčíkovo len prenajaté, môže ho nájomca predať, prenajať a neviem čo, bez súhlasu majiteľa, ktorým je povodie Dunaja (alebo Slovenský vodohospodársky podnik, alebo Vodohospodárska výstavba)? Predať alebo prenajať komusi?
Myslím si, že tu sa deje voľačo zvláštne. Operuje sa totiž okrem iného tým, že ENEL zabudol na údržbu, resp. generálnu opravu Gabčíkovskej elektrárne. A napadá ma iná otázka. V akom stave je celé vodné dielo Gabčíkovo? Myslím tým aj Čunovskú zdrž, prívodný kanál od Čunova po Gabčíkova, plavebné komory a hrádza a elektráreň v Čunove? Veď, keď je v zlom stave elektráreň v Gabčíkove, tá v Čunove, na obtokovom ramene je v poriadku? A kto tu má robiť údržbu? Nezanedbali tu niečo štátne firmy?
A zmätok v mojej hlave pokračuje. Pred rokom a pol som dal na Generálnu prokuratúru podanie pre podozrenie zo zneužívania funkcie verejného činiteľa (Špeciálnu prokuratúru). Týka sa to dvoch verejných ustanovizní. Najprv páni na Špeciálnej prokuratúre „zistili“, že sa nejedná o zneužitie funkcie. (jednalo sa o pozemky aj urbárske, aj otázka dedičstva týchto podielov a aj ich nového poštátňovania). Posunuli to na trestný odbor územne príslušnej prokuratúry, (na okres, hoci vedeli z podania, že prvostupňový orgán je v tomto prípade Krajská prokuratúra). Prokuratúra bez toho, aby urobila kroky, ktoré bolo treba urobiť, aby sa zistilo, či je vec v poriadku alebo nemám pravdu, vec presunula na trestný odbor polície, polícia bez toho, aby mňa a navrhovaných svedkov vypočula, povedala, že vec je nie trestná a presunulo sa to na netrestný odbor. Netrestný odbor zistil, že prešli viac ako tri roky od činu, teda zo zákona nemôže prokuratúra konať. Zdá sa, že nepomohlo ani to, že som prokuratúre pripomenul (dokázal), že vo veci konala, vtedy keď ešte neboli tri roky po vydaní rozhodujúceho dokumentu a vtedy sa nepresvedčila, či je najdôležitejší dôkaz verejnou listinou, na čom celá vec padá alebo nie. Vec vtedy odložila. A pripomenul som ďalej Gen. prokuratúre, že podanie bolo podané aj proti tomu, že nebol rešpektovaný Nález Ústavného súdu a príslušné podozrivé štátne organizácie poštátňujú veselo aj v súčasnosti, a najmä, že v tom pokračujú, zdá sa aj po mojom podaní ďalej. Zatiaľ nemá môj pokus o nápravu úspech. A štátne orgány narábajú s cudzími pozemkami „veľkou lyžicou“ ďalej. A prichádza otázka, kto má záujem na tom, aby sa s pozemkami narábalo veľkou lyžicou bez dôsledkov? Dokonca bez vedomia vlastníkov.
Ale v Gabčíkove sa pokračuje ďalej, dokonca Ministerstvo životného prostredia ide podať trestné oznámenie. Doteraz nebolo? A na základe čoho konala polícia, NEKA?
Tak v Žiline napriek dodaným dôkazom sa vec odkladá, v Gabčíkovo sa razantne „ide na vec“.
Hlavne, že starostu Mižigára usvedčili. Asi to treba brať tak, že tento starosta nie je „náš“, toho treba zlikvidovať, ale skúste položiť ruku na štátnych úradníkov! (Neviem, títo sú „naši?)
Zrejme platí u všetkých orgánov justície, že štát má vždy pravdu, (ako za doby marxistov – leninistov), alebo bližšia košeľa ako kabát. Ako za pána Mečiara. Zdá sa, že všetci sme sa nezobudili, aby sme si uvedomili, že prehlasujeme, že žijeme v právnom štáte (aspoň podľa ústavy). Teda, že zákony platia rovnako pre každého. (Aj pre pána Gašparoviča, pána Mečiara, pre Generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne, Obvodný pozemkový úrad Správu katastra).
A aj preto ma množiaci sa počet pragmatikov – marxistov vo vláde a Strane stavia do pozoru. (Skoro som zabudol na pána Harabína, asi by som mal pridať aj pána predsedu vlády.) Čo je vlastne za tým?
A máme problémy v zdravotníctve, justícii, prokuratúre možno v diaľniciach atď.
Najnovšie som počul, že pán vtedajší generálny prokurátor onoho času vlastne to nemyslel tak, ako to vyznelo a vlastne on nespôsobil, že to bolo napísané na pána Kočnera. (Glance house). A súd to uznal. A je to v poriadku? Ešte, že aspoň generálna prokuratúra sa ohlásila, že s takýmto verdiktom nesúhlasí.
Nuž čo, naši pragmatici, zobudíte nás? (A všetci občania, zobudíme sa?) Čo sa takouto politikou sleduje? Ozaj nevieme a nechceme vedieť? Ani vidieť?
A na koniec: Poznáte to o tej žabe, bolo to tak za komunizmu, je to tak aj teraz?
Pavel Pospíšil, dôchodca