Pri pátraní po príčinách skutočnosti, že nový zákon o pozemkových spoločenstvách z roku 2013 dopadol v neprospech vlastníkov, ktorí o pôvode starých rodičov nevedia, som sa dostal k zaujímavým skutočnostiam.
Za najdôležitejšiu považujem skutočnosť, že 22.08.2006 bol vyhlásený Nález ÚS SR pod číslom PL. ÚS 11/05-39, ktorý dostal číslo v zbierke zákonov č. 537/2006. V Pravde z 2.januára 2007 bol uverejnený článok, ktorý bol nazvaný: Občan doloží vlastníctvo, štát peniaze. (citát vtedajšieho generálneho prokurátora: Štát musí ľuďom poskytnúť čas na usporiadanie vecí. Či to bude trvať päť desať alebo dvadsať rokov, nie je rozhodujúce).
Zrejme tento názor sa nepáčil bývalému predsedovi vlády p. Mečiarovi, ktorý prehlásil na pripomienku novinárov, že o tzv. „neznámych vlastníkoch“ rozhodol Ústavný súd: To je chorý prvok.
A začala protiústavná činnosť bývalých Obvodných pozemkových úradov, ktoré za každú cenu nedovolili uskutočniť dedičské konania, radšej uskutočnili v niektorých prípadoch „dedičské konanie“ vo vlastnej réžii, ako keby neexistoval Nález (pre nich po výroku p. Mečiara asi ani neexistoval) a robili sa niekde kroky (niekde aj v spolupráci s Katastrami) a pravdepodobne aj prokuratúrami a súdmi (nikto nič nechcel vedieť o našich dôkazoch). A interpretovali sa: nález Ústavného súdu, aj samotná ústava vo svojom znení, interpretovali sa aj dejiny, so všetkými zákonmi o Urbariátoch (pozemkových spoločenstvách), len aby sa zadosť učinilo chúťkam dobre informovaných pôdy chtivých občanov (politikov).
Nepomohlo nič. Naše námietky sa hádzali do koša.
Až prišiel rok 2013, kedy bol schválený nový zákon č. 97/2013 o pozemkových spoločenstvách. Princíp schválenia bol v tom (obdobie samovlády SMERU), že o obsahu Nálezu ÚS nikto nechcel vedieť, zákonodarcom stačilo, že v zákone č. 180/1995 Z.z. zrušili § 15 a za skutočnosťou, že tento § nie je v súlade s čl. 1 ods. 1 prvou vetou, s čl 20 ods. 1 a ods. 4 a s čl. 46 ods. 1 a ods. 2 poslednou vetou Ústavy SR sa nikto nestaral (nestarali sa ani o zdôvodnenie ÚS).
Darmo prišli Ministerstvo spravodlivosti a Generálna prokuratúra so „zásadnými nesúhlasnými pripomienkami“ v schvaľovacom procese) zrejme si to počas schvaľovania s Ministerstvom pôdohospodárstva „vysvetlili“, pripomienky poslancov boli hodené do koša a jedna z najväčších lúpeží pôdy v prospech tých, čo majú peniaze (na zakúpenie nevysporiadaných podielov), zdá sa môže začať.
Pointa je: pán vtedajší minister, ktorý celú manipuláciu so svojimi legislatívcami zorganizoval, môže v takejto bohumilej činnosti pokračovať na inom zodpovednom mieste. Celá vláda je spokojná. Že sú nespokojní občania aj opozícia? (Vyhrali sme voľby, zvyknite si).
Pavel Pospíšil, dôchodca (jeden z členov poškodených rodín)