V predvolebnom oficiálnom vyjadrení jedného z predsedov strana (ideovo naviazanej na komunistickú filozofiu však vyplýva jednoznačne, že chce novú „socialistickú revolúciu“, ktorou sa vráti vláda „ľudu“ a komunistov do nášho života. Podľa znenia jeho vyjadrení zrejme citoval aj z „manifestu“.
Skúsme sa pozrieť na to, čo je vlastne ideovým základom a akousi „bibliou“ marxizmu v pôvodnej forme.
Hádam aj noví nadšenci – marxisti nepoprú, že marxizmus vznikol na ideových základoch definovaných v: Manifeste komunistickej strany, ktorý bol spísaný na základe poverenia „Zväzu komunistov“ na zjazde v Londýne v roku 1847. (Predslov k nemeckému vydaniu z roku 1872, - Londýn 24. júna 1872 Karol Marx, Fridrich Engels, Vydavateľstvo politickej literatúry, Bratislava, 1967). Nuž pozrime sa do tohto kľúčového programového dokumentu trochu z bližšia.
V časti II: Proletári a komunisti na strane 57 autori uvádzajú, cit.:
No v najvyspelejších krajinách bude možné takmer všeobecne použiť tieto opatrenia:
1. Vyvlastnenie pozemkového vlastníctva a použitie pozemkovej renty na štátne výdavky.
2. Vysoký progresívna daň
3. Zrušenie dedičského práva
4. Konfiškácia majetku všetkých emigrantov a rebelov.
5. Sústredenie úveru v rukách štátu prostredníctvom národnej banky so štátnym kapitálom a výhradným monopolom.
6. Sústredenie všetkej dopravy v rukách štátu.
7. Zvýšenie počtu národných tovární, výrobných nástrojov, zúrodňovanie a skvalitňovanie pôdy podľa spoločného plánu.
8.Rovnaká pracovná povinnosť pre všetkých, zriadenie priemyselných armád, najmä pre poľnohospodárstvo
9. Spojenie výroby poľnohospodárskej a priemyselnej, úsilie o postupné odstránenie rozdielu medzi mestom a dedinou.
10. Verejná a bezplatná výchova všetkých detí. Odstránenie továrenskej práce detí v terajšej podobe. Spojenie výchovy s materiálnou výrobou atď.
V ďalšom texte sa upresňuje:...Politická moc vo vlastnom zmysle je organizovaným násilím jednej triedy na potlačovanie druhej. Keď sa proletariát v boji proti buržoázii nevyhnutne zjednotí v triedu, keď sa revolúcia stane panujúcou triedou a keď ako panujúca trieda násilne odstráni staré výrobné vzťahy, odstráni s týmito výrobnými vzťahmi i podmienky existencie triedneho protikladu a tým aj svoje vlastné panstvo ako triedy.
A takto by som mohol pokračovať v citovaní. Už len citát prvých riadkov vlastného textu, str.:29: Po Európe mátoží strašidlo – strašidlo komunizmu.
Myslím si, že nič tak nevystihuje podstatu komunizmu, ako táto veta.
História jej dala za pravdu. To „strašidlo“ nás stálo rozvrátenú spoločnosť, morálku, hospodárstvo a spoločnosť, ktorá svojimi ideovými základmi sa sama odsúdila na zánik a teraz ju chcú niektorí odborníci a filozofi reštartovať? Zdá sa mi, že v našom súčasnom živote sa prejavujú niektoré prvky, ktoré ako vajce – vajcu sa podobajú niektorým zo zásad citovaných vyššie.
Na záver už len niekoľko viet. Všimnite si, že počtom „ustanovení“ (10) sa podobá manifest desatoru židovského a kresťanských náboženstiev. Správnosť týchto druhých overili tisícročia.
V tých marxistických chýbajú: nepokradneš, nezabiješ a najmä: miluj blížneho ako seba samého, atď. Nuž takéto prevrátené na ruby desatoro chcú propagovať naši novodobí marxisti?
Odpovedajú sami.
Dúfam, že „ľud“, ktorý prežil „dobrodenia“ vyplývajúce z uplatňovania ideológie, ktorá vyplýva z marxizmu a teda aj z „Manifestu“ dá vo voľbách svoju autentickú odpoveď na vracanie sa novodobých komunistov ku svojim ideovým základom. Skúsený „ľud“ bude hlasovať nielen nohami, ale aj rukami a najmä hlavou úplne jednoznačne a s rozumom!
Pavel Pospíšil, poučený dôchodca
(ktorý všetky dobrodenia starého systému prežil na vlastnej koži).