Hlavne nečlenovia Smeru by si mali uvedomiť, že v záujme národa išlo pri zmene v roku 1989 práve o to, aby sa prestalo s aktivitami štáto - strany vo vzťahu k občanom v najširšom slova zmysle.
Nebola to teda súkromná akcia poslanca Langoša, ale vypočutie volania širokých más občanov (vtedy) Československa, ktoré prostredníctvom štáto strany postihovalo akýkoľvek iný názor na umlčanie a postih ľudí s týmto iným názorom.
Vystihol to jeden z diskutérov, ktorý sa pridal k môjmu hlasu aktívne (J.S.). Pre istotu citujem: Ide o koniec nadvlády bolševikov v našej krajine. (Pozn. autora: len či?).
Zrejme navrhovateľky zákona, ale aj súputníci Smeru si to nechcú priznať a robia, čo môžu, aby tento štát pokračoval v ideologickom boji za zachovanie metód rôznych totalít, ktoré sme na našom území zažili.
Myslí si, že aj „pochody proti korupcii“ svedčia o tom, že je o päť minút dvanásť, aby si súčasní politici uvedomili, že už aj mládež si je vedomá, že je „veľa zhnitého“ v tomto „štáte dánskom“. Schovávať sa za „nezvládnutie situácie“ jednej osoby v ÚPN, (čo nie je pravda, poznám pomerne dôverne situáciu) a narušiť tým akcieschopnosť celej ustanovizne, je trochu silný tabak. Otvorene hovorím spolu s ďalší občanmi, že tu ide skrytou formou o likvidáciu snáh o právny štát a likvidovanie zákonne vytvorenej organizácie (možno aj o vytvorenie ďalších trafík v dozornej rade) v demokratickom prostredí a tým o zlikvidovanie zákonnej snahy o informovanie občanov o našej minulosti.
Tým, že tento názor Smeru zdieľajú aj ďalšie dve koaličné strany, dávajú na vedomie občanom, že sa pridávajú k snahám o potlačenie snáh o informovanie našej verejnosti o temných stránkach našej minulosti. Je to aj signál voličom pre budúcnosť, ako sa majú zachovať. Mne to pripadá, že ide o kopanie koňa v štádiu pred delíriom v snahe uchovať metódy a snahy z minulosti. V mnohom mi to pripomína „vykonštruované politické procesy za totality“, o ktorých sme si mysleli, že patria do nenávratnej minulosti.
Ide teda o schválenie metodiky SMERU v kreovaní zákonov v minulosti (zákon o pozemkových spoločenstvách ale aj kódexy). Keď som si prečítal diskusiu k schvaľovaniu zákonov za vlády Smeru, bolo mi jasné o čo tu ide. Skoro plošné neschvaľovanie pripomienok (vtedy) opozičných poslancov znamenalo, že Smer zneužíva situáciu v zastúpení strán v parlamente a ide o návrat k vláde štáto - strany.
Značná časť populácie si to už uvedomuje, len ide o to, aby to prejavili vo voľbách.
Pavel Pospíšil, dôchodca
Jún 2017.