Kto nám to vládol?

Pokračujem v čítaní. (Aj zabudnutých knižiek). Čomaj, Blaha a kol.: „Pyžamová revolúcia“. V roku 1956 v Januári – februári sa u nás diali veci. V tomto roku som bol ako študent FGGV – Fakulta geologicko – geografických vied

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

ubytovaný na Suvoráku, spolu s poslucháčmi Práv. fak., Filozofickej fak., Fak. Geol. geogr. vied (geológovia a geografi). (UK).

 Vo februári malo dôjsť k vysokoškolskej reforme, podľa ktorej malo dôjsť k zmene aj vo vojenskej príprave. Vysokoškoláci mali raz za týždeň „vojenskú prípravu“, dvakrát išli na 1 mesačné cvičenie, (Turecký vrch) a po skončení školy sa išlo na 6 – mesačnú službu (do uniformy a do kasární). Podľa nového návrhu mali niektoré fakulty stratiť vojenskú prípravu a ísť na 2 – ročnú prezenčnú službu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Táto skutočnosť sa nepáčila hlavne právnikom, ktorí začali vehementne protestovať. Pridali sa aj filozofi, ktorí mali byť tiež postihnutí a hnutie vyústilo do „pyžamovej revolúcie“ v rámci ktorej študenti (aj z iných fakúlt) sa zhromaždili v jedálni (na Suvoráku), kde za „predsedníctva“ Jablonického (budúceho významného historika), boli vznesené aj ďalšie otázky, ako zmena vyučovania marxizmu, zmeny v ČSM a podobne.

 Celé „hnutie“ sa prelialo aj na Mladú gardu, kde vtedy bývali technici. Boli tu vyvesené aj určité tézy, o ktorých sa malo rokovať.

 Podrobnejšie je celá táto udalosť popísaná v spomenutej publikácii, ktorú stojí za to prečítať si. Hlavne pre mladšie ročníky, ktoré vedia o dianí na Slovensku v tejto dome len minimum alebo nič. Upozorňujem hlavne na úvodnú stať Juraja Marušiaka: Slovenskí študenti a inteligencia v roku 1956, ako aj niektoré ďalšie príspevky.

SkryťVypnúť reklamu

 Za významný považujem príspevok Antona Blahu, ktorému sa po „revolúcii“ podarilo vymaniť sa z nemilosti strany a vlády a za prispenia aj neskoršieho činovníka KSČ/KSS Petra Colotku skončil celkom slušne. (Colotka však nebol rovnaký aj v iných prípadoch pri previerkach študentov na právnickej fakulte). Toto nemožno povedať o ďalších aktéroch „revolúcie“, najmä Jablonickom, ktorý nemohol pôsobiť na SAV viacej rokov (podľa mojich vedomostí sa mu úplne uvolnila činnosť až po r. 1989).

 V tejto súvislosti mi napadá zaujímavá súvislosť. Kto je súčasný poslanec SMERU s. Blaha? Je to príbuzný, menovec alebo čo, s bývalým protagonistom „pyžamovej revolúcie“?

SkryťVypnúť reklamu

Každopádne by som mu odporúčal prečítať si túto publikáciu, ale aj iným súčasným politikom, aby si, niektorí spomenuli, iní sa poučili v akej dobe sme v ČSSR žili po „víťaznom“ februári, a kto nám vládol. (A ako sa situácia ďalej vyvíjala až do roku 1989 a neskôr). Možno by prestali „bojovať“ proti EU (alebo ešte zvýšil svoj „boj“)?

 Každopádne by mal tento, ale aj ostatní súdruhovia vyložiť karty aj s celým SMEROM a povedať aké majú iné riešenie okrem EU a NATO. (Dajme si na nich pozor pri nastávajúcich voľbách – aspon tí, ktorí to s touto republikou myslíme pozitívne).

 „Pyžamová revolúcia“ mala aj iný význam. Bol to (podľa mojich vedomostí) prvý prejav proti praktickej politike KSČ/KSS v štátoch za železnou oponou, teda signál, že tu existuje iný názor na vedenie štátu, ktorý aj napriek násiliu, postihom len ťažko možno odstrániť. (Bolo to ešte pred poznaňskými udalosťami a maďarskými udalosťami. Aj z tohto odporu pochádzajú myšlienky neskorších revolúcií u nás, s konečným efektom v roku 1989.

SkryťVypnúť reklamu

 A možno by stálo za to uvážiť, že treba voľačo robiť aj so zákonom proti komunizmu (z.č. 125/96 z 27. 03. 1996). § 1 (1) je nasledovný: Režim, založený na komunistickej ideológii, ktorý rozhodoval o riadení štátu a osudoch občanov v bývalom Československu od 25. februára 1948, bol odsúdeniahodný. (Povedal by som: je odsúdeniahodný aj teraz.) 

Pavel Pospíšil, dôchodca a pamätník

Pavel Pospíšil

Pavel Pospíšil

Bloger 
  • Počet článkov:  277
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som dôchodca a zaujímajú ma právne aspekty nášho politického života. Nekandidujem v žiadnych voľbách. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu