Ako zachrániť krušpán bez chémie

Minulú sezónu objavila Vijačka krušpánová aj našich sedem metrov krásneho viac ako 40-ročného živého plota.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

 Po preštudovaní si dostupnej literatúry som sa dozvedel, že nič iné ako chemický postrek nepomôže, keďže tento motýľ a predovšetkým jeho húsenice nemajú predátora.

Našich sedem metrov Krušpánu vždyzeleného.
Našich sedem metrov Krušpánu vždyzeleného. (zdroj: Matúš Pavle)

 Už roky sa vyhýbam aplikácií akýchkoľvek postrekov na svojom pozemku. Preto som sa rozhodol vyskúšať biotechnické opatrenie - ručný zber čo najväčšieho množstva húseníc. Snažil som sa prehliadať každú dostupnú vetvičku z hornej aj spodnej strany. Húsenice boli väčšinou koncentrované okolo zámotkov, ale nebolo to pravidlom. Každý deň som tomu venoval niekoľko hodín, zbieral som iba do výšky kam som dosiahol. Horná časť (približne pol metra zvislej steny a vrch široký asi meter) zostala neskontrolovaná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Takto vyzerá nepriateľ.
Takto vyzerá nepriateľ. (zdroj: Matúš Pavle)

 Po dvoch týždňoch som už na poraste nenachádzal takmer žiadne húsenice. Po zvyšok roka sa situácia s inváziou viac neopakovala a opatrenie sa ukázalo ako úspešné.

Húsenica vijačky na krušpáne.
Húsenica vijačky na krušpáne. (zdroj: Matúš Pavle)

 Tento rok som začiatkom júna pozoroval denne niekoľko kusov motýľov tejto húsenice. Zo steny krušpánu som ich vyháňal poklepom metlou a následne som sa snažil o ich likvidáciu. Napriek tomu sa v týchto dňoch objavil žer húseníc a invázia je porovnateľná s minulým rokom. Znovu sa snažím o ručný zber.

Osa na love
Osa na love (zdroj: Matúš Pavle)

 Dnes som zaznamenal zásadného pomocníka - niekoľko ôs sa ku mne pridalo v prehliadaní vetvičiek a po chvíli som pozoroval aj ich motiváciu - odnášali si do hniezda malé jedince húseníc vijačky. Je to výborná správa - pokiaľ sa osy naučia likvidovať tohto škodcu, mohli by ho postupne dostať pod kontrolu aj bez našej asistencie, či už manuálnej alebo chemickej.

SkryťVypnúť reklamu
Spracovanie úlovku.
Spracovanie úlovku. (zdroj: Matúš Pavle)

 Rýchle riešenia (chémia) málokedy prinášajú skutočný osoh. Pokiaľ krušpán postriekate, s najväčšou pravdepodobnosťou problém dočasne vyriešite. Zároveň však vystavíte prípadných predátorov intoxikácií, ktorá aj keď ich priamo nepripraví o život, ohrozí priamo ich vývojové štádiá - osy zbierajú potravu pre svoje larvy a aj tie prechádzajú metamorfózou. Zároveň ich pripravíte o šancu dostať vijačku do svojho obľúbeného jedálnička a nastoliť v prírode primeranú rovnováhu.

 Sme iba ľudia, nie bohovia. Prírode môžeme pomáhať alebo jej škodiť. Nikdy ju však neovládneme.

Matúš Pavle

Matúš Pavle

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  40x

Dedko, otec dvoch dcér, manžel, majiteľ malej rodinnej firmy, bývalý rybár a súčasný včelár... Niekedy mám pocit, že buď ja som pristál na zlej planéte, alebo že sa Zem stala terčom mimozemskej invázie. A občas mám potrebu o zážitkoch, ktoré ma k tomuto pocitu vedú, chuť podeliť sa aj s okolím. Našťastie sa nájde každý deň človek, ktorý ma presvedčí o tom, že tu nie som sám. A o tom sa tiež oplatí písať... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu