Keby som mal zrátať, koľko e-mailov, e-kont, e-schránok, mailboxov mám založených, či už ich aktívne používam, alebo nie, dospel by som k číslu zhruba 30. Ako som si mal možnosť všimnúť, oproti istej kategórii hlavne mládežníkov som úplný amatér. Poznám dokonca aj takých, ktorí si robili nie len zbierku e-mailov, ale aj disketové kolekcie vírusov.
Skupine fanatických zberačov e-mailových kont sa ospravedlňujem za svoj amaterizmus, len by ma zaujímalo, či si zberači e-kont heslá k nim pamätajú, zapisujú, alebo zakladajú kontá len preto, aby si urobili čiarku. Pravdupovediac keby som nemusel, asi by som mal dnes len jedno jediné konto, ktoré by som obhospodaroval vhodným softvérom s prešpekulovaným diferencovaním prichádzajúcich e-mailov do adresárov.
Bežný človek pohybujúci sa v prostredí s nutnosťou používať e-maily možno používa len jedno konto, ktoré mu založí zamestnávateľ, a to mu do dôchodku bohato stačí. Avšak človek podkutejší a aktívnejší v oblasti infotechnológií sa počas svojho rôznorodého pôsobenia použitiu viacerých adries nevyhne.
V čase, keď som mal ešte len svoju prvú e-mailovú adresu, zaregistroval som vzrušenie istého človeka, ktorý sa rozčuľoval nad tým, že sa zmenili pravidlá používania e-mailu a so zmenou komunikácie musel oboznámiť podľa jeho slov stovky ľudí.
Po istom čase som si tento fakt uvedomil zreteľnejšie, keď som prišiel na to, že v istých chvíľach by to obmedzenie mohlo vadiť aj mne. Tu kdesi za začala moja diferenciácia e-mailov a zakladanie alternatívnych mailboxov. Dnes to oceňujem a efektívne využívam. Okrem e-mailu zamestnaneckého mám ďalšie e-adresy určené pre špecifické skupiny ľudí, s ktorými komunikujem. Za niektoré si platím, niektoré sú bezplatné.
Napriek odhadu, ktorý som spomínal na začiatku článku, dnes reálne aktívne využívam 8 adries. Ďalšie rozširovanie v tomto stave nepovažujem za potrebné, používam slušnú škálu adries na to, aby som si každý ďalší prírastok do rodiny komunikujúcich mohol priradiť k jednej z existujúcich adries podľa toho, akú komunikáciu očakávam z hľadiska množstva, dôležitosti, spojitosti s tou-ktorou mojou činnosťou, i z hľadiska podporných služieb poskytovateľa, atď. Podobne je to s uverejňovaním adries na www-stránkach, vďaka čomu sa človek zvyčajne nevyhne pliage s názvom SPAM. Aj keď aj to sa dá. Zatiaľ dosť účinné zdá sa byť vynechanie, resp. nahradenie zavináča iným vhodným znakom, alebo skupinou znakov. Len posielajúci musí dať pozor, aby nezabudol dať zavináč naspäť na správne miesto.
A čo vy? Už ste počítali, koľko e-adries máte?
Najnovší prírastok medzi mojimi e-mailovými adresami je k dispozícii na komunikáciu s ľuďmi, ktorí ma chcú kontaktovať vďaka SME-blogom. Oplatilo sa. Ale o tom inokedy.