Telekomunistická odysea 3, alebo ako internetisti prichádzajú o ilúzie

Prekonal som dve odysey a pre zmenu som zareagoval aj na reklamné kampane, ktorými konečne začal telefónny monopol strkať ľuďom do rúk o čosi kapitalistickejšie služby, než doposiaľ. A...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

...a nebehám síce po budove Telekomu, nevypisujem papiere, len potichu hromžím nad tým, čo reklamy povedia a čo nie. Hlavne keď mi núkajú to, čo chcem, ba priam potrebujem. Internet. Rýchlejší, ale nie veľmi drahý. Po mojom - rozumnú rýchlosť za rozumnú cenu. Po slovensky - čo najrýchlejší a čo najlacnejší.

Ale ako vravím, reklama čosi povie, čosi nie. Povie to, čo zákazník potrebuje počuť ako prvé a tam sa hýbe s cenou tak, aby sa zákazník chytil. Taká komerčná opica. Po nej totiž zákazník začína triezvieť, lebo potrebuje čosi viac. O dosť viac. Ale o tom sa v reklame nehovorí a naviac v cenníku je každá položka zvlášť vo svojej kategórii, vo svojej sekcii, zvyčajne bez kontextuálnych prepojení a bez uvedenia, z čoho sa taký a taký balík skladá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mám pred sebou relatívne čerstvý cenník z infotelu:

Chcete dial-up pripojenie? Už od 99 korún mesačne. Rýchlosť podľa reakcie prípojného miesta zvyčajne 40-44 kbps, niekedy len 19.2 alebo 9.6 kbps. Ale:
1. musíte mať telefónnu linku (inštalácia 999 Sk), telefón (prenájom 15 Sk) a platiť si aj mesačný program (od 169 Sk, v niektorých prípadoch od 249 Sk)
2. treba si kúpiť interný alebo externý modem (600 až 2000 korún) a zvyčajne aj zopár metrov kábla na prepojenie medzi telefónom a modemom (pár desiatok korún)
3. okrem platieb za prevolaný čas nad limit a preinternetovaný čas existuje paušálny program (299 Sk), ale to si musíte pohľadať, všimnúť a uvedomiť. Platí analógia so známym - neznalosť zákona neospravedlňuje
4. Ak chcete časovo ohraničený internet, aj podmienky použitia nadčasov si musíte pohľadať a ako som nechtiac zistil, aj toto má dve položky - poplatok za použitie nadčasu a pokuta za prekročenie časového limitu.
5. Všetky ceny sú uvedené bez DPH napriek tomu, že ide o cenník pre domácnosť, no a povedzme si, ktorá domácnosť platí ceny bez DPH?

SkryťVypnúť reklamu

Chcete ISDN? Zvýšite si rýchlosť na 64 alebo 128 kbps. Už od 150 Sk mesačne. Ale:
1. platí to isté, čo u pripojenia dial-up, len program ISDN (od 599 Sk) nahrádza klasické telefónne programy
2. platí to isté, čo u pripojenia dial-up, cena 1700-4000 Sk
3. platí sa za prevolaný čas nad limit a preinternetovaný čas
4. tu také niet
5. všetky ceny sú uvedené bez DPH

Chcete DSL? Zvýšite si rýchlosť na 448 alebo viac kbps. Už od 399 Sk mesačne. Ale:
1. platí to isté, čo u pripojení dial-up a ISDN. Zriadenie DSL 3999 Sk (ak sa nupíšete na rok, či dva)
2. platí to isté, čo u pripojení dial-up a ISDN, cena bez akcie od 2800 Sk napr. po 7000 Sk
3. musíte si zakúpiť dátový program od 390 Sk mesačne
4. pri limitovaných programoch poplatky za nadlimitný prenos
5. všetky ceny sú uvedené bez DPH

SkryťVypnúť reklamu

Bývam v meste, kde internet kabelovou televíziou nikto neposkytuje. Bývam v bloku, kde sa žiadnej firme neoplatí dotiahnuť internet pevnou linkou, či mikrovlnkou. Môj priateľ bývajúci o pár blokov ďalej má práve takto neobmedzený internet za 500 korún (vrátane DPH) mesačne, lebo do jeho bloku sa to jednej firme potiahnuť oplatilo. Takže mi zostali napríklad tri možnosti od monopolu (bez zarátania vstupných/inštalačných poplatkov):
DIAL-UP (max. 44 kbps) s paušálnym programom spolu za 249+15+99+299=662 Sk plus poplatky za telefonovanie nad limit plus poplatky za internetovanie nad limit A PLUS DPH. Teda minimálne 788 Sk mesačne. Alebo bez paušálneho programu ale s očami na stopkách, aby sme neplatili majland.
ISDN (napr. 64 kbps) 599+15+150=764 Sk plus poplatky za telefonovanie nad limit plus poplatky za internetovanie A PLUS DPH. Teda minimálne 909 Sk mesačne.
DSL (napr. 448 kbps v pomere 386 dnu, 64 von) 399+249+15+390=1053 Sk plus poplatky za telefonovanie nad limit A PLUS DPH. Teda minimálne 1253 Sk mesačne.
Mám miernu obavu, že som niečo vynechal, ale aj tak som rád, že som túto mozaiku z dodaného cenníka vôbec poskladal. Telekom totiž nikde nepíše, ako taký príklad programu pre domácnosť vyzerá. Milý zákazník, skladaj ako vieš!

SkryťVypnúť reklamu

A tak môžem kamarátovi aj naďalej závidieť, že za päť stoviek browsuje a sťahuje kedy chce a koľko chce bez toho, aby musel mať a platiť aj to, čo nepotrebuje. A kúpiť si musel len stomegovú sieťovú kartu za dve stovky.

Poznámka: napríklad 64 kbps znamená 64 kilobitov za sekundu, teda 8 kilobajtov za sekundu a to za oba smery (dnu aj von) dokopy. Môj kamarát pritom môže browsiť prenosovými rýchlosťami niekoľko desiatok kilobajtov.

Gabriel Pavlík

Gabriel Pavlík

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

VŠ pedagóg - fyzik, pôsobí v Košiciach. Rád komunikuje s ľuďmi a skúma podstatu ich myslenia. Snaží sa vnášať do života dobrú náladu a pozitívne myslenie. Tvorí webstránky na báze myšlienky "v jednoduchosti je krása". Administruje web babetko.skgabriel.pavlik(at)gmail.com Zoznam autorových rubrík:  Formula 1Auto-MotoSúkromnéAntireklamaPhysis = prírodaNa zamyslenieTechnoNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu