
Dnes vám chcem predstaviť ďalšiu zaujímavú knihu z môjho regiónu. Je o druhej svetovej vojne a na jednom mieste prináša informácie a zaujímavosti týkajúce sa dopadu vojny na jednotlivé obce. Aj keď prežívali ťažkú dobu, dokázali sa spojiť a bojovať za svojich blízkych, svoju domovinu a budúcnosť. Aj my „z gauča a karantény“ sa teraz môžeme spoločne pokúsiť zastaviť šíriacu sa epidémiu.
Kto nepozná súvislosti, ľahko sa ich dozvie z chronologického prehľadu na začiatku publikácie. Autor ďalej veľmi zaujímavo prináša tzv. históriu každodennosti z obcí a miest okolo Spišskej Novej Vsi, ako sú Smižany, Betlanovce, Hrabušice, Krompachy, Poráč, Iliašovce a pod.
Spojí vás to s históriou a osudmi, keď si prečítate, koľkí trebárs zo Smižian (dnes najväčšej slovenskej dediny) museli narukovať, koľko koní a záprahov odovzdali Betlanovce, že v bojoch na Dukle zahynul Pavol Michalko z Matejoviec nad Hornádom, keď nabehol na mínu, alebo že v Spišskom Hrušove sa nemohli robiť na jeseň 1938 poľnohospodárske práce, lebo okrem povolaných chlapov boli odvedené aj kone a povozy.
Zlo v podobe deportácií Židov prináša autor, historik Juraj Pavlis, tiež v tomto miestnom kontexte. Synagóga v Spišskej Novej Vsi už nestojí. Vo vtedajšom spišskonovoveskom okrese bolo evidovaných 831 Židov – súpis slúžil ako základ k vytvoreniu deportačných zoznamov. K masovej deportácii došlo na dolnom Spiši v máji 1942. Vrátilo sa zopár jednotlivcov…
Záver publikácie patrí SNP, protifašistickému odboju a oslobodeniu regiónu. Aj táto časť je plná zaujímavostí a osudov drobných, ale aj známejších ľudí.