Kniha ako pozvanie do mesta pod Tatrami – Nový evanjelický kostol v Kežmarku. Publikácia prináša porovnanie prítomnosti s udalosťami spred 125 rokov aj s dobovými dokumentmi. Detailné fotografie starých plánov a tvorcov kostola pomáhajú utvoriť si obraz o tom, ako kostol v minulosti a pri výstavbe vyzeral.
S knihou v ruke sa môžeme vybrať do mesta a obdivovať najvýraznejší kostol Kežmarku zvonku aj zvnútra. A keďže je kniha na kvalitnom papieri a v pevnej väzbe, nejakú tú exkurziu s prehľadom vydrží.
Hlavný architekt dánskeho pôvodu Teofil Hansen kostol postavil v jemu blízkom byzantskom štýle. Jeho farba každého upúta – je omietnutý načerveno a všetky zvislé plochy sú zelené. Zaujímavé je, že Hansen použil nezrealizované návrhy pre Dóm v Aténach a pôdorys prevzal z Kostola Santa Maria del Miracoli v Benátkach od Pietra Lombarda. Netradičné je aj to, že hlavný vchod je na rozdiel od tradície na východnej strane a oltár je orientovaný na západ. Znalcov hudby určite poteší podrobný opis dvojmanuálového organu.
Prevoz pozostatkov Imricha Thökölyho k poslednému odpočinku v Kežmarku je ďalšou pútavou kapitolou. Jeho exhumované pozostatky putovali z Turecka do Nového evanjelického kostola v roku 1906. V roku 1909 bolo ku kostolu pribudované Mauzóleum Imricha Thökölyho, kde odpočíva dodnes. Čitatelia sa z opisu udalostí dozvedia aj o súperení Kežmarku s Prešovom o miesto Thökölyho posledného odpočinku. Víťaz je jasný. Fotky smútočného sprievodu a pietneho miesta čitateľov doslova premiestňujú v čase.
Záver knihy patrí trom kežmarským mučeníkom a fotodokumentácii opráv Nového evanjelického kostola.
Zostavovateľ Roman Porubӓn (evanjelický farár v Kežmarku) odviedol v knihe skvelú prácu spolu s ďalšími autormi – Norou Baráthovou, † Ruženou Baráthovou, Jozefom Horváthom – vo vydavateľstve Jaroslava Šlebodu – JADRO.