Kopanec do rozkroku s názvom priama demokracia

Aliancii Za Rodinu (AZR) sa musí uznať jedno – pri zbieraní podpisov sú húževnatí ako Svedkovia Jehovovi v náborových činnostiach. Jedna vec je obdiv k ich schopnosti mobilizovať (resp. oblbovať ) ľudí s právoplatným politickým hl

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Nedávne občiansky iniciované referendum je jednou z najelementárnejších ukážok priamej demokracie. Nemali by sme byť šťastní? Slovensko aplikovalo prvok priamej demokracie – hurá! Prečo sa teda toľko ľuďom toto referendum bridilo? Pretože to bol kopanec do nekonzervatívneho rozkroku občanov SR od (časti) ich konzervatívnych spoluobčanov . Áno, kopanec priamo do rozkroku.

Nasledujúce riadky sú určené najmä ľuďom, ktorí slepo obdivujú Švajčiarsko a ich politické zriadenie: Ak obdivujete Švajčiarsko len pre ich priamo-demokratickú politickú tradíciu, ste krátkozrakí. AZR nám v poslednej dobe dokazuje, že priama demokracia sama o sebe nie je až taká atraktívna. Vyžaduje totiž doplnok. Niečo, čo politológovia škaredo nazývajú „zdravá politická kultúra“. Tá na Slovensku nie je.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenská politická kultúra vyniká krčmovým štýlom politických debát. Každý ma jasno, čo sú „tie práve slovenské hodnoty“ a čo je hodnotový odpad vnucovaný kapitalistami z USA, Rusmi, Homo a Transgender lobby či židmi. Teda dokým je to krčma fanúšikov týchto hodnôt. Ako náhle dôjde ku konfrontácii a nedaj bože sa ´z vedľajšieho stola´ ozve židovská lesbička obhajujúca niečo iné, buď dostane nakladačku alebo bude spolu so svojim názorom opovrhnutá: „pche, aká šarlatánka. Veď deti v tom majú jasno“!

Slovensku chýba cit pre veci verejné. Pol storočie bol generáciám obyvateľov Slovenska vnucovaný model Orwellovskej rovnosti v ktorom je vopred rozhodnuté o hodnotách, o ktorých predsa netreba diskutovať (Za Socializmus!). V časoch, kedy im už nič vnucované nie je, títo ľudia nie sú schopní verejnej diskusie, seba-a-spoločenskej reflexie. Ak sa ich na ulici prihovorí niekto oblečený v peknom bielom tričku s logom znázorňujúcim rodinku či sa podpíšu za iniciatívu na ochranu našich detí, za tradičné hodnoty, málo kto sa spýta „prečo“ alebo „čo na to hovoria ostatní?“; a málo kto sa vžije do kože človeka, ktorého tieto kvázi-hodnoty vylučujú. Pritom jeho podpis je ako malý kopanec do rozkroku každého, kto s danými hodnotami nesympatizuje nie len preto, že sa na to skladá aj on; ale preto, že sa ho nikto nič nespýtal a hľa, chceme meniť hodnotový rebríček všetkým.

SkryťVypnúť reklamu

Isté veci si v rámci komunity vyžadujú hlas všetkých. Defektom priamej demokracie je práve to, že sama o sebe devalvuje veci verejné. Kopanec robí kopancom práve to, že vám stačí zozbierať mini-kopanec od dostatočného počtu krátkozrakých sympatizantov – nič viac a nič menej. Vo Švajčiarsku (či Kalifornii, Británii alebo Austrálii) to možno funguje – občianska iniciatíva k referendu simultánne spúšťa aj verejný diškurz na tému referenda. Na Slovensku to tak však očividne nefunguje.

Potykajme si, milý Slovák, čitateľ. Udalosti posledných týždňov naznačujú, že minimálne 20% z tvojich kompatriotov nezaujíma tvoj názor. Majú gule rozhodnúť o veci verejnej bez teba. S úsmevom na tvári ťa kopnú do rozkroku... A ešte im na to aj prispeješ.

SkryťVypnúť reklamu

Aké ponaučenie plynie z tohto bezvýznamného kusu textu? Viva verejná diskusia! Viva verejný politický diškurz! Viva iniciatívy stimulujúce diskusie o veciach verejných!

Slovensko to naozaj potrebuje...

KOHO TÁ „NOHA“ VLASTNE JE?

Zdrojom nezdravosti vágneho, totálne vykonštruovaného a preceňovaného pojmu spomenutého na začiatku (politická kultúra) môže byť samozrejme veľa vecí. Dovolím si však tvrdiť, že identifikovanie odpovede si vyžaduje otázku „kto“ a nie „čo“ môže nezdravosť spôsobovať. Áno, najľahšie je zvaliť to na ľudskú hlúposť, teda zadebnenosť, pomýlenosť a zmanipulovatelnosť občanov. Ich pohľad na svet je zakrytí kopami hovien chrlenými médiami. Ja mám pravdu, oni to len nevedia pochopiť!

SkryťVypnúť reklamu

Čitateľ, liberál, mi dá hádam za pravdu: ZOBUĎTE SA! Dokazovanie účelovosti (rozumnosti) takéhoto argumentu vám zaberie 10 rokov vysokoškolského štúdia a výsledok pochopí iba ten, kto štúdiom strávil až príliš veľa času.

Fakt, že nekonečný pluralizmus ľudských pohľadov na svet eliminuje takmer všetok potenciál argumentov smerujúcich týmto smerom nám otvára dvere oveľa ľahšej cesty. Čo tak štát?

Znova sa odvážim k tvrdeniu: potenciálnym majiteľom danej „nohy“ - potenciálnym zdrojom nezdravosti môže byť štát. Dosť bolo kecov: „suspenzorom“ môže byť transparentnosť!

Obrázok č. 1 – súčasná podoba prvej (iniciačnej) fázy legislatívneho procesu SR

Súčasná prvá fáza 1. a 2. legislatívneho procesu
Súčasná prvá fáza 1. a 2. legislatívneho procesu (zdroj: Viarius)

Len si to predstavte, zapnete si internet a prejdete na stránku www.natočotuprezentujemajtakniktonemágule.sk.
Jednoduchý, patriotistickými farbami skrášlený web bez reklám na sex vo vašom meste vás privíta. Hneď na úvod sa budete musieť prihlásiť, bez váhania zadáte i svoje číslo OP, systém je takmer nepriestrelne zabezpečený (NBU1234 štýl). Voilá! Máte prístup k najčerstvejším videozáznamom a prepisom rokovaní o legislatívnych návrhoch! Inštitúcie zapojené do legislatívneho procesu sú povinné v reálnom čase na tomto webe zverejňovať tzv. dôvodové správy[1] ku ktorým máte prístup vy, ako aj každý občan SR s platným OP.

Obrázky č.2, 3 a 4 – Zelený kruh/čiara vyznačuje čas, kedy by ktorýkoľvek občania mali dostať príležitosť zapojiť sa v reálnom čase do diškurzu o akomkoľvek legislatívnom návrhu. Taktiež by mal pribudnúť nový povinný element legislatívneho procesu – verejná diskusia (nie vo význame jednej debaty, ale vo svojom principiálnom význame – všeobecná podpora verejnej diskusie a platforiem ktoré tento princíp propagujú).

Upravená prvá fáza 1. legislatívneho procesu
Upravená prvá fáza 1. legislatívneho procesu (zdroj: Viarius/Patrik Pavlovský)
Upravená prvá fáza 2. legislatívneho procesu
Upravená prvá fáza 2. legislatívneho procesu (zdroj: VIarius/Patrik Pavlovský)
Upravená druhá fáza legislatívneho procesu
Upravená druhá fáza legislatívneho procesu (zdroj: Viarius/Patrik Pavlovský)

Ba čo viac, tento web každému občanovi SR umožňuje zapojiť sa do prebiehajúcich rokovaní – môžete vyjadriť svoj názor na daný návrh a ten musí byť pri najbližšom rokovaní preukázateľne vzatý do úvahy (viď obrázok 2)! Iniciácia elektronického referenda, ako aj odovzdanie platného e-hlasu do akýchkoľvek volieb na území SR je samozrejmou súčasťou tohto webu. Občianska iniciatíva (na národnej úrovni) by mohla byť dvojaká: v súlade so súčasnými pravidlami (350 000 podpisov občanov SR za vyhlásenie celonárodného referenda, ktorého výsledok by sa pri 50%-tnom „ZA“ pretavil do zákona), a taktiež vo verzii, pri ktorej by bolo možné s menším počtom hlasov iniciovať legislatívny proces na medzirezortnej úrovni (napr. 200 000 elektronickými/fyzických podpismi; viď obrázok 5).

Obrázok 5 – Nová forma občianskej iniciatívy (200 000 podpisov na začatie medzirezortného pripomienkovania)

Nová forma iniciácie legislatívneho procesu občianskou iniciatívou
Nová forma iniciácie legislatívneho procesu občianskou iniciatívou (zdroj: Viarius/Patrik Pavlovský)

Možnosť občianskych pripomienok počas legislatívneho procesu (napr. nie jednotlivcom ale skupinou/OZ/neziskovou organizáciou) a zároveň povinnosť zohľadniť takéto občianske pripomienky (viď obrázok 2 a 3) by takýto internetový portál v mnohom uľahčoval.

Aha zabudol som, my sme na Slovensku.

Ak veta, ktorú som práve vyriekol má nejakú váhu (a stavím sa že s ňou mnohí sympatizujete), Slovenská politická kultúra je naozaj na dne. A práve vy, milí slovenskí skeptici a krčmoví politici, vy ju ťaháte na dno. Naivne sa odvážim prehlásiť, že možno len každý štvrtí z vás, čitateľov, danému výrok NEprikladá ŽIADNU váhu. Bum, jednou vetou som označil 3 milióny ľudí za debilov, som hrdina...jeden z mnohých, internetových.

A teraz vážne: tu nejde o to kto si o kom čo myslí, možno aj Fico nie je až tak zlý človek, možno mu len chutí moc (komu by nechutila?). Ide o vôľu zmeniť niečo, zmeniť to k lepšiemu. Možným liekom slovenskej kvázi-politickej krčmózi - akútneho ochorenia regionálnej politickej kultúry; by mohlo byť aj zavedenie verejnej diskusie ako povinného elementu legislatívneho procesu (viď obrázky 1 až 5). Tá by vo formálne riadenej podobe mohla prebiehať aj online (tzn. Vytvoril by sa akýsi etický kódex občana ktorý by vyžadoval dôstojné vyjadrovanie, istú štruktúru, formu a substanciu danej kritiky podanej online či fyzicky - pri nedodržaní formálnej stránky by daný príspevok nebol zaradený do rozpravy).

Toto je len špička ľadovca z toho, čo sa dá spraviť ak sa chce. Zamyslite sa teda nad tým, či krčmový spôsob politikárčenia, ktorý tu máme už vyše 22 rokov je to, čo naozaj chcete. Štát sa musí otvoriť ľuďom. Ľudia sa potom otvoria ľuďom tiež...nasaďme Slovensku suspenzor na 6 miliónové kopance!

------------------------------------------------------------------------------------------------------

[1] Tieto správy by mali uvádzať dôvody pre a proti danému návrh, s prízvukom na dôvody pre, najmä ak daný návrh pokračuje v procese ďalej. Včasnosť zverejnenia by mala byť samozrejmosťou a teda tieto správy by mali byť verejne prístupné v aktuálnom čase daných rokovaní na akomkoľvek stupni (nemohlo by sa stať, že takéto správy sa zverejnia až po prijatí zákona).

Patrik Pavlovský

Patrik Pavlovský

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Študent, to jediné ma momentálne najviac vystihuje! Zoznam autorových rubrík:  By the wayNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

320 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu