Silvestrovský pobyt doma alebo v zahraničí?

1. časť Najlepšie lyžiarske strediská na Slovensku. Sme práve v polovičke októbra a do vianočných sviatkov ostáva už len 2 1/2 mesiaca, čo je najvyšší čas na rozhodnutie, ako a kde stráviť dni voľna počas sviatočných dní. Rozhodujúcimi faktormi pri konečnom výbere je, či sa jedná o rodinku s malými deťmi , mladých ľudí čo si chcú poriadne užiť silvestrovské párty, alebo milovníkov lyžovania pre ktorých je najdôležitejším faktorom lyžovačka na najvyššej úrovni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V prvom rade si treba uvedomiť že krátka dovolenka počas sviatočného obdobia je finančne náročná záležitosť a preto odporúčam nákup zájazdu s dostatočným predstihom v čase zliav First moment kedy sa dajú zakúpiť ubytovacie služby spolu s množstvom iných výhod- napríklad voľnými skipasmy. Lacná dovolenka s využitím čo najviac výhod- v takom hesle by ste sa mali riadiť pri rezervovaní všetkých dostupných služieb.

V prvej časti predstavím TOP lyžiarske strediská Slovenska s najlepšou ponukou komplexných služieb cestovného ruchu: atraktívna príroda, kvalitné ubytovacie a stravovacie služby, fantastické podmienky na lyžovanie, dostupnosť, sprievodný program a podobne. Ich kvalitu každý rok potvrdzuje množstvo zahraničných návštevníkov z Českej republiky, Poľska, Ruska a iných krajín. Spoločným menovateľom týchto stredísk je TOP kvalita- lepšie podmienky na pravú zimnú dovolenku nenájdeme nikde inde okrem susedného Rakúska. Nevýhodou sú vysoké ceny (ušetriť sa dá na lacnejšom no stále kvalitnom ubytovaní v súkromí) a množstvo návštevníkov, čo síce robí radosť prevádzkárom jednotlivých stredísk ale pre milovníkov prírody a pokoja to rozhodne neprospieva.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Rozhodujúcimi faktormi pri konečnom výbere je, či sa jedná o rodinku s malými deťmi , mladých ľudí čo si chcú poriadne užiť silvestrovské párty, alebo milovníkov lyžovania pre ktorých je najdôležitejším faktorom lyžovačka na najvyššej úrovni. Pre prvé dve skupiny je na Slovensku k dispozícii množstvo ponúk s rôznymi službami. Osobne odporúčam severné časti Slovenska kde je vyšší predpoklad snehovej nádielky a pravej vianočnej atmosféry.

Vhodný oblasťami pre rodiny s deťmi a mladých ľudí hľadajúcich zábavu sú:

a) Vysoké, Nízke a Západné Tatry (Park snow Štrbské pleso, Starý Smokovec- Hrebienok a Jakubova lúka, Tatranská Lomnica, lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry, Javorovica Liptovský Ján, Roháče- Spálená, Žiar- Dolinky.

Skryť Vypnúť reklamu

b) Veľká a Malá Fatre ( Park snow Donovaly, SKI park Malinô Brdo Ružomberok, Martinské hole, Jasenská dolina alebo lyžiarske stredisko Liptovské revúce.

c) Ostatné vynikajúce lyžiarske strediská ako Oščadnica Veľká Rača alebo Skalka v Kremnických vrchoch.

1. Park Snow Štrbské pleso nachádzajúci sa v západnej časti Vysokých Tatier patrí k najnavštevovanejším turistickým miestam na celom Slovensku. Široká škála ubytovacích zariadení v rozmedzí od exkluzívnych hotelov až po lacné no pritom komfortné ubytovanie v súkromí. Nádherná panoráma hradieb Vysokých Tatier od Soliska až po Mengusovské štíty, vynikajúco upravené zjazdovky vhodné pre začínajúcich aj skúsených lyžiarov, výborné lanovky s vysokou prepravnou kapacitou, bežecké trate pre milovníkov bežkovania, množstvo animačných programov, stánky s občerstvením, sprievodný program a večerné zábavy pre rôzne kategórie to všetko robí zo Štrbského plesa vážneho kandidáta na udelenie 1 ceny pre najkvalitnejšie lyžiarske stredisko na Slovensku. Na svahoch Soliska sa konali viaceré významné medzinárodné lyžiarske preteky najvyššej kategórie. Negatívom sú celkovo nadhodené ceny, preto odporúčam sledovať internet a služby zakupovať v komplexných balíčkoch, poprípade s časovým predstihom, čo pomôže ušetriť cca. 20% z konečnej ceny. Samozrejme treba rátať s väčším počtom návštevníkov koncentrovaných na jednom mieste, preto táto oblasť nie je vhodná pre tých čo hľadajú pokoj a klud.

Skryť Vypnúť reklamu

2. Starý Smokovec- Hrebienok a Jakubova lúka sa nachádzajú v blízkosti Štrbského plesa v centrálnej časti Vysokých Tatier na ich južných svahoch pod Slavkovským Štítom (2 452 m.n.v.) s množstvom kvalitných lyžiarskych svahov vhodných pre začínajúcich aj skúsených lyžiarov. Na hornej lúke sa konali medzinárodné lyžiarske preteky ako napríklad finále svetového pohára FIS v slalome a podobne. Hrebienok je nástupným miestom pre menej náročné zimné turistické výstupy na Zamkovského chatu a Skalnaté pleso pod Lomnickým štítom. Hrebienok je aj nástupným miestom pre vyznávačov skialpinizmu. Ubytovacie a stravovacie služby sú na vysokej úrovni od luxusných hotelov až po lacné ubytovanie v súkromí. Celkovo je Starý Smokovec výborne vybaveným strediskom poskytujúci široké spektrum služieb cestovného ruchu a v prípade priaznivého počasia je veľmi vhodným miestom pre strávenie vianočnej dovolenky.

Skryť Vypnúť reklamu

3. Tatranská Lomnica- sa nachádza vo východnej časti Vysokých Tatier na južných svahoch. Lyžiarske stredisko ponúka nadštandardnú lyžovačku z vrcholu najvyššie položenej zjazdovky na Slovensku zo sedla Lomnického štítu ( 2 196 m.n.v.). Z vysokej nadmorskej výšky sa návštevníkom naskytne úžasný výhľad na Popradskú kotlinu s panorámou hradieb Nízkych Tatier a skvelé lyžovanie v Lomnickom sedle na najstrmšej zjazdovke na Slovensku. Veľmi populárny je výlet visutou lanovkou na astronomické observatórium vybudovanom na vrchole Lomnického štítu. So svojou nadmorskou výškou 2 633 m.n.v. predstavuje táto pozorovateľňa SHMÚ najvyššie položené obývané miesto na Slovensku. Nachádza sa na nej vyhliadková terasa, presklený visutý mostík a reštaurácia s možnosťou ubytovania. V blízkosti Skalnatého plesa sa nachádza vysokohorská Skalnatá chata o ktorej prevádzku sa stará p. Ladislav Kulanga- chatár a dlhoročný horský nosič, držiteľ svetového rekordu ako horský nosič vo vynáške nákladu (z Hrebienka na Zamkovského chatu vyniesol 207,8 kg). Celkovo lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica patrí k top lyžiarskym strediskám a splní všetky očakávania kvalitnej silvestrovskej dovolenky. Negatívom sú opäť vyššie ceny, preto opäť odporúčam nákup všetkých služieb v “balíčkoch“ alebo s časovým predstihom.

4. Lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry leží na severnej a južnej strane hrebeňa Nízkych Tatier pod vrcholom Chopku ( 2 004 m.n.v.). Od zimnej sezóny 2 012-13 bude celé stredisko prepojené novou modernou lanovkou ktorej prevádzkové testy sa vykonávajú v priebehu októbra 2 012. Jasná Nízke Tatry patrí spolu so Štrbským plesom k top lyžiarskym strediskám. Moderné lanovky, veľmi kvalitné zjazdovky, množstvo ubytovacích a stravovacích zariadení, sprievodný program, animačný program, stredisko horskej záchrannej služby, 5 km perfektne upravených zjazdoviek rôznych obtiažností, vhodných pre začiatočníkov, rodiny s deťmi, pokročilých lyžiarov a aj na usporiadanie pretekov svetovej úrovne. Moderný zasnežovací systém v dĺžke viac než 25 km poskytuje garanciu snehu minimálne 5 mesiacov v roku. Dĺžka zimnej sezóny je spravidla od začiatku decembra do konca apríla. Večerné lyžovanie je prevádzkované na 2 zjazdovkách. Na Chopku premáva 29 lanoviek a vlekov s prepravnou kapacitou 30 744 osôb za hodinu. V Jasnej sa nachádzajú aj špeciálne vyhradené miesta pre vyznávačov freeridu a skialpinizmu. Popri lyžovaní a snowboardingu je v stredisku možné aj korčuľovanie či hokej na novom klzisku na Bielaj Púti. Populárna je aj jazda na Skifoxe, Snowscoote, Snowbike a nočná sánkovačka. Obrovskou výhodou Jasnej je množstvo náhradných aktivít v prípade nepriaznivého počasia (návšteva jedinečných Demänovských jaskýň, návšteva blízkych aquaparkov, návšteva novootvorenej Stanišovskej jaskyne a pod., národnej kultúrnej pamiatke keltského hradiska Havránok, návštevu krásnej Kvačianskej alebo Prosieckej doliny) a pod. Negatívom tohto strediska je množstvo turistov a vyššie ceny. Proti návšteve tohto strediska hovoria aj hlasy ochrancov prírody ktorí tvrdia že toto moderné stredisko bolo vybudované na úkor zničenia podstatnej časti NP Nízke Tatry a preto odporúčajú bojkotovať návštevu tohto strediska.

Pokračovanie v ďalších článkoch.

Ďakujem za prečítanie.

Pavol Bačík

Pavol Bačík

Pavol Bačík

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

majiteľ cestovnej agentúry CA ANDROMÉDA TOUR, cestovateľ a fotograf Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu