Silvestrovský pobyt doma alebo v zahraničí 2

V prvej časti môjho článku som sa venoval najlepším lyžiarskym strediskám na Slovensku. Ich výhodou sú najkvalitnejšie zjazdovky vhodné pre začiatočníkov aj náročných lyžiarov, stravovacie a ubytovacie služby, veľmi dobré lanovky, sprievodný program počas celého dňa a množstvo iných atrakcií okrem lyžovania. Jedná sa o najznámejšie lyžiarske strediská ktoré navštevuje množstvo zahraničných turistov. Ich plusom je najvyššia možná kvality všetkých služieb cestovného ruchu. Na druhej strane je dovolenka v týchto top strediskách cenovo náročná a strediská sú dosť preplnené, takže súkromie je minimálne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V dnešnej časti by som rád spropagoval tie lyžiarske strediská, ktoré svojim návštevníkom stále poskytujú kvalitné zjazdovky vhodné pre všetkých lyžiarov, ale ktoré nedosahujú až takú vysokú úroveň v kvalite celkovo poskytovaných služieb. Medzi tie najznámejšie v tejto kategórii patria Park Snow Donovaly, Ski Park Malinô Brdo Ružomberok, SnowParadise Oščadnica Veľká Rača, Lyžiarske stredisko Martinské Hole, Skalka pri Kremnici alebo lyžiarske stredisko Javorovica Liptovský Ján.

1. Park Snow Donovaly- je výborne vybavené lyžiarske stredisko nachádzajúce sa na vrchole horského sedla Donovaly medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom. Stredisko je známe vďaka kvalitným zjazdovkám, snowbordingu, výborným ubytovacím a stravovacím možnostiam, bohatým sprievodným programom ( rôzne súťaže, program pre deti, koncerty) a v neposlednom rade aj možnosťou zimnej turistiky. K dispozícii je viac ako 11 km pravidelne upravovaných lyžiarskych tratí, zo 17 zjazdoviek viac ako 7 km zasnežovaných umelým snehom. Toto stredisko je celosvetovo známe ako usporiadateľské miesto Majstrovstiev sveta psích záprahov. Cenovo sa jedná o lyžiarske stredisko s primeranými cenami a zjazdovky nie sú také preplnené ako je to vo vysokých tatrách alebo v jasnej Nízke Tatry. Jediným „nedostatkom" Park Snow Donovaly je relatívne väčšia vzdialenosť či už k Banskej Bystrici alebo Liptovského Mikuláša kde je širšia ponuka mimo lyžiarskych aktivít v prípade nevhodného počasia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Ski Park Malinô Brdo Ružomberok- je veľmi dobré lyžiarske stredisko nachádzajúce sa cca. 2 km od mesta Ružomberok, centra dolného Liptova v nadmorskej výške 1 209- 505 mnv. . Toto lyžiarske stredisko poskytuje svojím návštevníkom veľmi kvalitné zjazdovky vhodné pre všetkých lyžiarov v celkovej dĺžke 12 km, z toho najdlhšia má dĺžku až 3 900 m. s prevýšením 680m. a patrí k najdlhším na Slovensku. Z Hrabova na Malinô Brdo Vás pohodlne vyvezie moderná 1770 m dlhá 8-miestna kabínová lanovka, ktorá za hodinu prepraví cca. 1500 návštevníkov. Priamo v centre strediska sa nachádza 4-sedačková lanovka, 2 lyžiarske vleky a 4 vleky pre začiatočníkov a deti. Veľkou atrakciou je okrem kvalitnej lyžovačky návšteva Vlkolínca- malebnej dolnoliptovskej osady zapísanej v zozname kultúrneho dedičstva UNESCa alebo návšteva niektorého z blízkych vodných parkov s horúcou termálnou vodou v Bešeňovej, Liptovskom Mikuláši alebo v Dolnom Kubíne.

Skryť Vypnúť reklamu

3. Snow Paradise Veľká Rača- sa nachádza v slovenskej najdlhšej až 13 km obci Oščadnica 9 km od mesta Čadca v tesnej blízkosti hraníc s Českou republikou a Poľskom. V stredisku sa nachádza takmer 14 km pravidelne upravovaných zjazdoviek, zasnežovaných technickým snehom. Počet zjazdoviek je 13, z toho 7 modrých (ľahká náročnosť), 4 červené (stredne ťažká), 2 čierne (ťažká). Vyznávači bežeckého lyžovanie si tiež prídu na svoje, nachádzajú sa tu bežecké trasy - Stopa zdravia v dĺžke 1, 3 a 5 km, alebo 62 km dlhá kysucká lyžiarska magistrála. Zaujímavosťou strediska sú jeho 3 samostatné ale navzájom prepojené lyžiarske strediská Dedovka, Marguška a Lalíky. Kapacita prepravovaných osôb je až 9 800 osôb/ hod. K dispozícii je aj bobová dráha ktorá je príjemným spestrením celého pobytu pre deti aj dospelých. K najväčším plusom tohto strediska patrí množstvo lacného ubytovania v rodinných domoch alebo penziónoch ktoré značne ušetrí náklady na celú dovolenku.

Skryť Vypnúť reklamu

4. Martinské hole- je známe lyžiarske stredisko nachádzajúce sa na vrcholoch Malej Fatry v nadmorskej výške 1 150- 1 456 m. v blízkosti mesta Martin. Stredisko je známe každoročnou bohatou snehovou nádielkou a nádhernými výhľadmi. Martinské hole poskytujú ideálne podmienky na rôzne možnosti aktívneho relaxu ako napríklad zjazdové lyžovanie, bežecké lyžovanie a turistika. V stredisku sa nachádzajú jednoduché zjazdovky určené pre začiatočníkov ale aj stredne náročné zjazdovky pre náročnejších lyžiarov. Veľmi populárne sú skialpinistické túry po hrebeňoch Malej Fatry. Ubytovať sa je možné priamo v stredisku alebo v blízkom okolí. V prípade nepriaznivého počasia odporúčam návštevu skanzemu Slovenskej dediny ( súbor tradičných domov a vnútorného zariadenia z celého Slovenska), Slovenského národného múzea alebo Matice Slovenskej. V blízkom okolí stojí za návštevu aj Gaderská dolina, jedna z najkrajších slovenských dolín známej napríklad z filmu Jánošík od režiséra Paľa Bielika.

Skryť Vypnúť reklamu

5. Ski resort Skalka- je lyžiarske stredisko nachádzajúce sa 10 km od jedného z najkrajších miest Slovenska- historickej Kremnice. Stredisko je známe pre svoju zachovalú prírodu a panenské prostredie. Celé stredisko si zachováva príjemnú atmosféru a je veľmi vhodné pre rodiny s deťmi. Okrem zjazdového lyžovania je Skalka pri Kremnici aj ako jedno z najlepších miest vhodných pre bežecké lyžovanie. V prípade zlého počasia vrelo odporúčam návštevu historického centra mesta Kremnice ktoré osobne považujem za najkrajšie mestské centrum na celom Slovensku ktorému dominujú vysoké hradby, kostol sv. Kataríny či nádherný 20 m. vysoký, barokový morový stĺp. Za pozornosť určite stojí aj návšteva celosvetovo známej Kremnickej mincovni.

6. Lyžiarske stredisko Javorovica- sa nachádza v Jánskej doline v blízkosti Liptovského Mikuláša. Stredisko je situované na severnej časti hrebeňa Nízkych Tatier v nadmorskej výške 1 000 m s celkovou dĺžkou zjazdoviek 3 km, prepravná kapacita je 2 800 osôb/ hod.. Jedná sa o menšie stredisko rodinného tipu určeného pre stredne náročného klienta hľadajúceho pokojnú dovolenku v krásnom prostredí. Javorovica je veľmi populárne lyžiarske stredisko pre školské lyžiarske kurzy. Okrem lyžovania odporúčam vyskúšať bežecké lyžovanie v blízkej Jánskej doline alebo návštevu Stanišovskej jaskyne- verejnosti sprístupnenej len od roku 2 010.

Všetky vybrané strediská popísané v tejto časti sú určené pre stredne náročných klientov, ale na druhej stále dokážu uspokojiť vaše predstavy o kludnej vianočnej dovolenke. Ich najväčšími plusmi sú cenová dostupnosť a panenská príroda neskazená komerčnosťou a sú veľmi vhodnými lyžiarskymi strediskami pre rodinnú dovolenku alebo pre školské lyžiarske kurzy.

V poslednej časti Vám popíšem niekoľko tipov na lyžovačku v zahraničí...

Ďakujem za prečítanie a prajem pekný deň

Pavol Bačík

Pavol Bačík

Pavol Bačík

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

majiteľ cestovnej agentúry CA ANDROMÉDA TOUR, cestovateľ a fotograf Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu